Zosto plakate pari na "agencii" za da vi "najdat" rabota???

Член од
21 март 2017
Мислења
1
Поени од реакции
1
Menager vo eden butik,veke 8 meseci :)




Ne mozam da se zamaram so takvi "biznisi" si imam dovolno obvrski i bez toa, poentata mi bese lugevo se zaletuvaat na lazgovci bez ni malku da razmislat i rabotat za pola plata od onaa so bi ja zemale,zaso neli "agenciive" si zemaat procent. Vo Malta prosecna rabota e okolu 10 evra na saat, agenciite nudat 4,5 do max 5...I taka...
Од која планета си паднат ти ? Ај те молам повтори ми колку евра од саат се плаќа во Малта ? Па ни малтезите не се платени 10 евра од саат, соземи се те молам и немој да шириш дезинформации ОК ?
 
Член од
14 декември 2015
Мислења
5
Поени од реакции
18
Од која планета си паднат ти ? Ај те молам повтори ми колку евра од саат се плаќа во Малта ? Па ни малтезите не се платени 10 евра од саат, соземи се те молам и немој да шириш дезинформации ОК ?

Vo Malta se plaka 10 evra ako si menager. Jas ne sum rabotel kelner ili bilo sto za da gi znam tarifite i cenite. Ama znam deka otprilika 5-6eur na saat plakaat, ako ides preku agenciive togas 4-4,50. Ne znam zosto velis dezinformacii, ako ti ili prijatelite vtoi zemate 5 eur, mojata komsika srbinka u fabrikine onamu vo Attard i sl. zema 7.50 eur na saat kako obicna rabotnicka.
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.010
Поени од реакции
865
Vo Malta se plaka 10 evra ako si menager. Jas ne sum rabotel kelner ili bilo sto za da gi znam tarifite i cenite. Ama znam deka otprilika 5-6eur na saat plakaat, ako ides preku agenciive togas 4-4,50. Ne znam zosto velis dezinformacii, ako ti ili prijatelite vtoi zemate 5 eur, mojata komsika srbinka u fabrikine onamu vo Attard i sl. zema 7.50 eur na saat kako obicna rabotnicka.
Na sto droga si? Gledam site postovi sto si gi pisal ti se vo rabotna sedmica koga butikot e full so luge :) a ti imas vreme da pisuvas na forum vo toa vreme :popce:
 

Bic

Член од
16 септември 2009
Мислења
5
Поени од реакции
0
Vo Malta se plaka 10 evra ako si menager. Jas ne sum rabotel kelner ili bilo sto za da gi znam tarifite i cenite. Ama znam deka otprilika 5-6eur na saat plakaat, ako ides preku agenciive togas 4-4,50. Ne znam zosto velis dezinformacii, ako ti ili prijatelite vtoi zemate 5 eur, mojata komsika srbinka u fabrikine onamu vo Attard i sl. zema 7.50 eur na saat kako obicna rabotnicka.
Zdravo Stefan, super primer si, teraj taka i ponatamu! Bi sakala ako mozes da mi pratis ime na kompanijata vo koja raboti prijatelkata na Malta za da apliciram. Moze i privatna poraka. Pozdrav i fala
 
Член од
1 октомври 2017
Мислења
1
Поени од реакции
0
I jas nikogo ne znaev pa rabotev/rabotam. Zosto tesko da rabotis vo Cirih? Toa moze neuspesnite pecalbari vi kazuvaat prikazni niz MK. Mnogu lesno najdov rabota zatoa sto imam iskustvo, si plativ rabotna dozvola i gotovo. Dokolku imas rabota voopsto ne e vazno kakov pasos imas, zatoa sto site mora da imaat rabotna dozvola, samo sto so evropski pasos mozes da ostanes podolgo vreme za da baras rabota....Iako, spored mene, ako ne najdes rabota vo nekoja zemja podolgo od 6-7 meseci nema potreba da ostanuvas podolgo i da gubis vreme, osven ako ne ostanes da usovrsuvas jazik i slicno.
Te molam kazi mi kako i kade si ja platil i kako rabotnata dozvola vo Svacarija. Ti napisav i vo inbox a ne mi odgovori Molim te kazi mi.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.888
Vo Malta se plaka 10 evra ako si menager. Jas ne sum rabotel kelner ili bilo sto za da gi znam tarifite i cenite. Ama znam deka otprilika 5-6eur na saat plakaat, ako ides preku agenciive togas 4-4,50. Ne znam zosto velis dezinformacii, ako ti ili prijatelite vtoi zemate 5 eur, mojata komsika srbinka u fabrikine onamu vo Attard i sl. zema 7.50 eur na saat kako obicna rabotnicka.
da ne se *onadat* vo toa fabrikite pa zatoa pogolema satnina :)
 
Член од
21 јануари 2018
Мислења
109
Поени од реакции
32
Ne znam sto e so makedoncive,dali sme mrzlivi ili od internet znaeme samo facebook i youtube?? pa plakaat stotici evra na kvazi agencii za posreduvanje so rabota za posle da se vlecat po sudovi.

Eve vi licno iskustvo moe:
-2011- Slusav site odat u Katar,mnogu bogata zemja ova ona,otvoriv zlaten google.com i pisav: 5 star hotels in Doha...Sosema logicno...Site strani na hotelite imaat mal del na krajot kaj so pisuva -careers-. Lepo fino gledas so rabotni pozicii imaat i si popolnuvas ako im e toj princip,ili si prakas CV na mailot naveden tamu. Mi vratija 3-4 od niv,napraviv skype intervju,za mesec dena mi napravija viza, mi pratija karta i zaminav.
-2012-Google tocka kom u akcija i najdov rabota u Abu Dhabi po ist princip.
-2013-Podnesov CV u nekolku firmi licno i personalno u Dubai i se prefrliv tamu.
-2014-Zavrsiv so istokov, dojdov u evropa,zedov nekoj denar i otidov u Malta.Kako turist.Na aerodrom pokazav pasos i cao prijatno. Isprintav CV i niz razdeliv niz nekolku firmi,mi se javija nekoi od niv,napraviv intervju,podnesov za rabotna dozvola i rabotev najnormalno.
-2015-Isto kako za vo Malta otidov u Cirih i eve momentalno rabotam tuka,SO MAK pasos.

Stvarno ne gi razbiram lugevo sednale doma pred kompjuter i baraat nekoj da im najde rabota dodeka oni lezat.
Супер што си успеал и успеваш сегде. Мене ми треба помош и асистенција. Имам бг пасош и би сакала сама да најдам работа и сместување било каде. Дали имаш време да ме упатиш на кратко? Однапред ти благодарам
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
Da ne ima nekoj da mi pozajmi 1000 evra i stan za eden mesec i rabota , vrakjam parite vednash posle plata ????? IDAM ODMA !
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
Zdravo Stefan, super primer si, teraj taka i ponatamu! Bi sakala ako mozes da mi pratis ime na kompanijata vo koja raboti prijatelkata na Malta za da apliciram. Moze i privatna poraka. Pozdrav i fala
Ќе ти прати мало морген,нели гледаш дека е трол и лажго? Дечково само бара внимание и прави бош-муабети,Македонија е полна со вакви торковци!
Автоматски споено мислење:

Абе не се заебавам, стварно само у Македонија и Индија е вака. Земји средени како Косово и Албанија одамна го имаат ова напраено како у Бенелукс што е, или у Шведска.
Косово средена земја? Дечко,ти имаш проблем со перцепцијата,Косово е амерички протекторат и банана-"држава" во кој се прозиведува дрога и што ли уште не,а америте како нивни колонизатори ја дилаат таа дрога и така си ги делат милионите,ова се факти а не глупостите како твоиве размислувања
 

Kajgana Shop

На врв Bottom