Windows vs Mac

Член од
14 април 2013
Мислења
8
Поени од реакции
1
Вака сеа прво сакам да купам макпробук последна верзија е сеа ко че размислам поубо за иситте пари можам да земам салам лаптоп + ПЦ е сеа мене ми треба многу за видео и аудио продукција најчесто нешто веб дизајн фотошоп и слично за видео и аудио продуцкаија мекот е стравно закон до сеа не сум се сретнал со меекинтош(мислам на подолг временски прериод) дали се исплаќа да земам мекпробук и дали на меекинтош можам да користам некој кракови и слично срања
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Вака сеа прво сакам да купам макпробук последна верзија е сеа ко че размислам поубо за иситте пари можам да земам салам лаптоп + ПЦ е сеа мене ми треба многу за видео и аудио продукција најчесто нешто веб дизајн фотошоп и слично за видео и аудио продуцкаија мекот е стравно закон до сеа не сум се сретнал со меекинтош(мислам на подолг временски прериод) дали се исплаќа да земам мекпробук и дали на меекинтош можам да користам некој кракови и слично срања
Ако ти е за Mac, појди си до најблиската Apple продавница (колку што имам слушнато таа е во Швајцарија), затоа што во Македонија нема да најдеш квалитетен Mac
 

Zakon4eto

ПОЧЕСЕН ЧЛЕН
Член од
27 август 2011
Мислења
1.377
Поени од реакции
292
Mac е страшен за програмите на Adobe. Си замислувам какво е работењето во Photoshop, After Effects и Premiere Pro на Mac. :rolleyes:
 
Член од
14 април 2013
Мислења
8
Поени од реакции
1
затоа и појче ме влечи мекот
 

HristijanWR10

Bryan Kearney
Член од
11 април 2012
Мислења
10.761
Поени од реакции
20.473
Г

Грејвдигер

Гостин
Ако ти е за Mac, појди си до најблиската Apple продавница (колку што имам слушнато таа е во Швајцарија), затоа што во Македонија нема да најдеш квалитетен Mac
Од каде тоа дека во Македонија нема да најдеш квалитетен Mac? :pos:
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Од каде тоа дека во Македонија нема да најдеш квалитетен Mac? :pos:
Ги прват во стариот погон за фрижидери во Битола[DOUBLEPOST=1400617972][/DOUBLEPOST]
Вака сеа прво сакам да купам макпробук последна верзија е сеа ко че размислам поубо за иситте пари можам да земам салам лаптоп + ПЦ е сеа мене ми треба многу за видео и аудио продукција најчесто нешто веб дизајн фотошоп и слично за видео и аудио продуцкаија мекот е стравно закон до сеа не сум се сретнал со меекинтош(мислам на подолг временски прериод) дали се исплаќа да земам мекпробук и дали на меекинтош можам да користам некој кракови и слично срања
Ако работиш професионално тогаш земи си мек, али ако ти е тоа хоби и не живееш од тоа , и ПЦ ќе ти заврши работа, новите Макови се всушност ПЦ хардвер со МАК оперативен систем, интел плочи, нвидиа и АТИ графички Интел процесори... порано не беше така си имаа посебен хардвер со моторола процесори, сега и обичен ПЦ можеш да направиш МАЦ, е сега, мојот приател во странство има иМак, али тој живее од графички дизајн, али му е болка надоградба и купување софтвер посебно таму и посебно ако работиш, мнопгу послабо и потешко ќе најдеш најнов кракиран МАК фотошоп или адобе мастер колекшн, или разноразни додатоци за фотошоп, премиер... од колку за ПЦ, во оригинал Адобе беше пишуван за Мак архитектура (таа старата) и беше оподобар побрз постабилен.... но сега не мислам дека разликата не е толку голема за да речеш “Го земам Мак оти подобро работи Адобето) можеби во некои екстремнои задачи али не знам колку тоа би било важнао за да се врзиш со Мак и да ги изгубиш поголемиот избор и пораширениот ПЦ
 
Последно уредено:

SpiderWeb

ја заменува титулата под името во вашите мислења.
Член од
12 мај 2008
Мислења
632
Поени од реакции
622
Коефициентот на цена/перформанси е далеку поголем кај ПЦ него кај Мек. Let3 многу убаво објасни во однос на проблемите што би ги имал со хардверот и софтверот во иднина.
 
Член од
2 јули 2010
Мислења
4.625
Поени од реакции
5.677
Колку за информација и во дуна користат вин 7 на мековите:D
 
S

StormRage

Гостин
Adobe пакетите се пооптимизирани на мек,тоа ти гарантирам од лично искуство, на мекбук послаб од мојот Dell лаптоп се фура 3 пати подобро... Не знам дали е до OSX или стварно не знам до што, но да, пооптимизирани се.
Али како што кажаа, ако ти е хоби, пц за тие пари ќе е љута машина што ќе поддржава се живо. Мек не се исплати за хоби освен ако не правиш по 2000 евра месечно од нешто друго.

Плус за графичка обработка/дизајн голем плус на мекот е Retina Screen кој вади многу добри живи бои :)
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Од каде тоа дека во Македонија нема да најдеш квалитетен Mac? :pos:
Правиме муабет, наместо неотпакуван нов Маc ќе ти дадат експонат полн со слики од случајни минувачи, Mac што прави kernel panic барем 1 дневно во летните месеци, ако нешто не ти работи наместо веднаш да ти дадат замена, тие ти велат чекај да ти го сервисираме итн случки.
 
Член од
20 мај 2010
Мислења
25
Поени од реакции
27
Како долгогодишен корисник на mac (macbook pro 17" max config. i najnoviov 27" top model max config) би ти препорачал да размислиш убаво дали да земаш мекинтош. Проблемот е одржување и сервис.

Треба да знаеш дека батеријата на новиве мекинтош лаптопи не се менува лесно (залепена е за куќиште), плус цената на лаптоп со поголем ССД диск е висока, но сепак не капацитетот не е доволен за иднина (слики со висока резолуција, ХД филмови, музички колекции итд.).

Софтверска поддршка за мекинтош е извонредна и има практично се што постои во ПЦ светот. Кракови и такви работи има исто ко за ПЦ. Мада јас имам платено некои есенцијални програми кои не вреди да се кракуваат (NTFS read write, Starcraft 2 J, VPN servis, mouse driver aplikacija, little snitch).


За работа е елегантно да работиш секој вид на работа не само графика и адобе аппликации. Проблем е што јас како стар ПЦ корисник и ден денес не можам да тотално привикнам на макинтош во adobe апликациите (на работа користам 27“ макинтош со бооткамп заради MS Office компатибилност. Постои Office за мак ама е срање реално гледано, а компатибилност има само на базично ниво.

За игри исто да не се секираш има све од големите хитови (моментално играм Starcraft 2 – купена верзија :)) и графиката е шокантна. Можеби не како на dedicated gaming station на PC ама блиску e.


Исто така позитивно е да што си заштитен од вируси на ниво на оперативен систем. Истото важи и за spam и за spyware.


Што се тиче изглед на макинтош, можад да ти кажам дека мек е практично дел од намештајот дома (посебно 27“ модел – late 2013).


Ке треба да купиш конвертери од firewire за thunderbold, и да имаш добри батерии и полнач (Sanyo Eneloop + ansmann).


Ако го земаш од USA гледај да имаш Европски конектори и тастатура. Јас мојов iMac го чекав 5 недели купен од apple store.


Толку од мене.


Полно среќа
 
Член од
14 април 2013
Мислења
8
Поени од реакции
1
И на крај че купам еден мак аир со 8 гига рам заради аудио продукација и то е то
 

Kajgana Shop

На врв Bottom