Wikileaks и Julian Assange (генерална дискусија)

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.397
Поени од реакции
58.278
The activist group Anonymous, who attacked the pages of Mastercard, Visa and PayPal, threatening to sabotage the British judiciary if the founder of Wikileaks is extradited from the UK to Sweden.
The Sunday Times.
Е ова би била добра збрка.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.088
Поени од реакции
4.740
Дополнително, ги открива амбициите на Америиканската за завладување со светот и воспоставување можности истиот да го надгледуваат, а завиено во обландата на борба за демократија во светот.
Оваа реченица веднаш негира неколку конспиративни теории кои кружат по мрежава... :)
 

Принцезичка

courage is contagious
Член од
12 декември 2008
Мислења
1.556
Поени од реакции
348
Го најдов на јутјуб:

Не ми се допаѓа што Даниел Шмит си отишол заедно со дел од членовите од оригиналниот персонал . Отвора можност да да станат многу ранливи на разни надворешни организации.
Од друга страна има делови документарецот што ќе те расплачат како со тоа видеото колатерал и раскажувањата на новинарите што све не читале и гледале од податоците за ирак и авганистан.
Најинтересен момент е во 3 тиот дел последните минути каде еден од фашистите во америка изјави ние многу лесно можеме да дознаеме како една агенција работи ( со индиректни закани од типот кој им рента куќа и каде работат ако помогнат ќе завршат на улица) и со кои луѓе соработува . Без проблем ги донзнале сите што помагаат во викилеакс дел од нив кои се хакери и кои го кријат својот индетитет ама не можат да фатат неколку типови по пештери. Дали ова значи дека фолија заедницата беше во право за америка?
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.397
Поени од реакции
58.278
Вториот и третиот клип се посебно добри.

За „раздели-па-владеј“ стратегијата пишував и пред некое време, дека ќе пробаат да упаднат внатре и да ја преземат контролата. Многу поопасно од затворањето на Викиликс е да воспостават контрола врз Викиликс и од медиум во кој веруваме да ни пласираат „вистинити“ информации и документи. Така да очекував да се тргне по главата (Асанж) и додека тој е во притвор да се исконтролираат останатите, затоа што тоа е единствен начин да го запрат сајтот.

Во случајов, добро е што тие се одвоиле и направиле друг сајт. Многу полошо ќе беше ако останеа внатре, затоа што очигледно се работи за луѓе подложни на притисок. Во еден момент Шмит вика: „помудро ќе беше да ги објавуваме документите полека полека...“. Тука меѓу редови прочитав страв од целава ситуација и човек подготвен на компромиси. А нема компромис кога се работи за вистината. Нема помудро. Во суштина, мислам дека ако одеа полека полека, ќе беа ликвидирани пред некој да се засекира за нивното постоење. Со оваа бомба Асанж наеднаш излезе од сенка и јасно стави до знаење дека „ако нешто ни се случи, не е несреќа“. Ова им дава каква - таква заштита. Можеби и не им било сеедно за неговиот однос кон нив но гледано од негова гледна точка, тој е мозокот, тој го смислил целиот план, целата организација, тој е најзаслужен за успехот, тој ја презема одговорноста, и ЈБГ, според мене и треба да биде на моменти арогантен и да го каже завршниот збор.

Во секој случај, од тоа Опен Ликс нема ништо да биде.

--- надополнето ---

Тука имате лајв апдејт на се што е ново: http://freeassange.org/flash-news/latest-news-from-wikileaks-and-julian-assange

12.16pm: This might excite conspiracy theorists. All the Guardian staff have just been ordered out of the building in a fire drill. But we’re back now. Apologies for the lack of blogging activity. While I was standing in the cold, Downing Street revealed that Whitehall has been briefed on steps to take against hacktivists.
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.823
Поени од реакции
80.343
Сеа за сеа најбољи ми е Бучковски.
Лижел гз кај Американците (CIA). Како шеф на држава, отворено ја ставил државата на страната на неправдата и незаконието (во случајот Ел Масри).
Зашто?
Имал некоја битна причина за која вреди тоа?

Да! Заузврат барал да не се судат Албанците кои вршеа злосторства против човештвото врз Македонците!

Неверојатно! Каков идиот.
 

saman

Раскажувачот
Член од
1 август 2009
Мислења
367
Поени од реакции
91
Сеа за сеа најбољи ми е Бучковски.
Лижел гз кај Американците (CIA). Како шеф на држава, отворено ја ставил државата на страната на неправдата и незаконието (во случајот Ел Масри).
Зашто?
Имал некоја битна причина за која вреди тоа?

Да! Заузврат барал да не се судат Албанците кои вршеа злосторства против човештвото врз Македонците!

Неверојатно! Каков идиот.
На услугата со услуга се враќа. Еден ден некој ќе мора да одговара,тоа нема да бидат Американците. Evil Betty дали можеш да ми одговориш зошто ова немаше реакции кај јавноста никој ниту гукна нити пак напиша нешто посебно на овој форум за овој објавен документ,се на се неколку постови каде се спомнува овој како што го нарекуваш Идиот.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.823
Поени од реакции
80.343
На услугата со услуга се враќа. Еден ден некој ќе мора да одговара,тоа нема да бидат Американците. Evil Betty дали можеш да ми одговориш зошто ова немаше реакции кај јавноста никој ниту гукна нити пак напиша нешто посебно на овој форум за овој објавен документ,се на се неколку постови каде се спомнува овој како што го нарекуваш Идиот.
Каква ебена услуга барал кретенот?
-Да не се судат тие што направиле злосторства против човештвото, врз НЕГОВИОТ народ!
Зашто?
Затоа што можда ВМРО ќе го искористело тоа судењње да ги ојача своите позииции.(???)

Ех, бре и кога ќе си помислам дека не можат да бидат по долни, они одма ме демантираат.

--- надополнето ---


Зашто за овој факт не се збори во нашава јавност, кога во некоја (ваљда било која) друга држава, ова би предизвикало прилично голем политички земјотрес?
Одговорот лежи во структурата на она што го нарекуваме јавност.
 

Гоч

33 1/3 rpm
Член од
17 мај 2009
Мислења
1.417
Поени од реакции
47
На услугата со услуга се враќа. Еден ден некој ќе мора да одговара,тоа нема да бидат Американците. Evil Betty дали можеш да ми одговориш зошто ова немаше реакции кај јавноста никој ниту гукна нити пак напиша нешто посебно на овој форум за овој објавен документ,се на се неколку постови каде се спомнува овој како што го нарекуваш Идиот.
Ти пак бараш реакции од контролирани медиуми кај нас (сите заедно - и опозициони и позициони). Плус, Буч изјави дека во консултации со американската амбасада решиле да не коментираат... Тука на форумот, исто така никој не сака да се стави во критика на саканите ни Американци, кои бескрајно не сакале.... А за најголемиот скандал (со Ел Масри) најмногу се ќути... А 13 оперативци на ЦИА го апселе во Македонија...

German prosecutors in Munich had issued arrest warrants for 13 suspected CIA operatives believed to have been involved in the abduction of el-Masri in Macedonia in late 2003
http://www.spiegel.de/international/germany/0,1518,733860,00.html

Каква ебена услуга барал кретенот?
-Да не се судат тие што направиле злосторства против човештвото, врз НЕГОВИОТ народ!
Зашто?
Затоа што можда ВМРО ќе го искористело тоа судењње да ги ојача своите позииции.(???)

Ех, бре и кога ќе си помислам дека не можат да бидат по долни, они одма ме демантираат.

--- надополнето ---


Зашто за овој факт не се збори во нашава јавност, кога во некоја (ваљда било која) друга држава, ова би предизвикало прилично голем политички земјотрес?
Одговорот лежи во структурата на она што го нарекуваме јавност.
ВМРОвците се сами криви што Бучковски е на слобода. Кога немаа муда да го апсат како што секаде би бил апсен (види под: Иво Санадер).
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.823
Поени од реакции
80.343
ВМРОвците се сами криви што Бучковски е на слобода. Кога немаа муда да го апсат како што секаде би бил апсен (види под: Иво Санадер).
Да они се криви што е он на слобода.

А он и тие околу него? Образ, чест, нешто...?
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.397
Поени од реакции
58.278
Нашите политичари мува не ги лази, не постои таа информација што може да не раздрма како јавност повеќе од 2-3 дена :) За разлика од по светов каде паѓаат маските на некои луѓе кои имале некаков политички кредибилитет, ние си знаеме со каква стока си имаме работа. Ништо не може да не изненади :)
 

Гоч

33 1/3 rpm
Член од
17 мај 2009
Мислења
1.417
Поени од реакции
47
Да они се криви што е он на слобода.

А он и тие околу него? Образ, чест, нешто...?
Дечкото подоле веднаш ти одговори :)

Нашите политичари мува не ги лази, не постои таа информација што може да не раздрма како јавност повеќе од 2-3 дена :) За разлика од по светов каде паѓаат маските на некои луѓе кои имале некаков политички кредибилитет, ние си знаеме со каква стока си имаме работа. Ништо не може да не изненади :)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.823
Поени од реакции
80.343
Ја дури и не го пцујам првенствено заради ЕлМасри.
Понекогаш треба да се проголта кнедла, заради повисоки принципи (добивка).

Кој му се неговите причини за тоа? Која е неговата повисока добивка, заради која ја става во заложништво честа на земјата?
Одговорот е поразителен.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom