Web 2.0 во високото образование - YOUTUBE!

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
892
Здраво дечки,

Веќе некое време се занимавам со оваа „проблематика“ и сакам научно (емпириски) да ги мрднам работите во нашето високо обраозвание и како една од моите цели е да помешам business and pleasure кога се работи за учењето (бидејќи во основа тоа не движи сите нас). Имав еден brainstorm пред неколку години гледајќи го YouTube EDU, да започнеме да ја развиваме свеста за примената на Youtube во наставата кај македонските високо-образовни институции кои немаат големи пари да прикажуваат експерименти или да купуваат предавања (к-кхм,авторски права) од големите умови на денешницата.

За таа цел (веќе имаше моја статија во HR Magazine во јануари 2011) напишав еден труд кој би требало (ако се наместат сите коцки) да биде публикувано на Третиот научно-стручен собир со меѓународно учество на тема: „Образованието во 21-иот век“ во организација на Македонското научно друштво од Битола.

За темата повеќе тука

А ова е анкета, на Facebook, видете дали ќе функционира.

http://apps.facebook.com/my-polls/web20

Мислам е Public. Се надевам дека ќе можете без проблем да пополните. Btw, конечно најдов начин да се направи бесплатна анкета на нет (facebook јбг, да се занимавам да праам веб страна Joomla со анкетирање...too much effort) :)

П.С Се однесува на студенти (додипломски, магистерски и докторски студии)!
П.П.С Thanks!
 
Член од
13 ноември 2010
Мислења
242
Поени од реакции
57
Мислам е Public. Се надевам дека ќе можете без проблем да пополните. Btw, конечно најдов начин да се направи бесплатна анкета на нет (facebook јбг, да се занимавам да праам веб страна Joomla со анкетирање...too much effort) :)
Имаш на нет колку сакаш само напиши на гоогле free poll creator и готово :)
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
892
Имаш на нет колку сакаш само напиши на гоогле free poll creator и готово :)
Да, функционираат...и после Poll results : Pay 60$ via Paypall :D

Btw проверено, функционира :) (може било кој да пополни)
 
Член од
13 ноември 2010
Мислења
242
Поени од реакции
57
Да, функционираат...и после Poll results : Pay 60$ via Paypall :D
грешка си , бесплатни се , они на друг начин се финансираат , на пример преку реклами ...
помина тоа време кога ти дава лажни резултати , хаха , сега гоогле пребарува многу точно и прецизно , кога ќе напишеш free тогаш има голема веројатност е free :)
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
892
ОК, како и да е и ова функционира :)
 
Член од
13 ноември 2010
Мислења
242
Поени од реакции
57
ОК, како и да е и ова функционира :)
Што се однесува за другово , мислам дека анкетава не треба да ја правиш на интернет затоа што сите што ја имаат правено сигурен сум дека користат youtube ili facebook проблемот е тоа што многу не ни користат компјутер :)
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
892
Што се однесува за другово , мислам дека анкетава не треба да ја правиш на интернет затоа што сите што ја имаат правено сигурен сум дека користат youtube ili facebook проблемот е тоа што многу не ни користат компјутер :)
Бирам таргет група. Мојата таргет група е 19-30 години.

Е сега, веројатноста „да погодам“ од оваа група е најголема на Кајгана/Facebook. Се е random, а сепак објективно концентрирана :) што е предуслов на секое научно истражување :)
 
Член од
13 ноември 2010
Мислења
242
Поени од реакции
57
Бирам таргет група. Мојата таргет група е 19-30 години.

Е сега, веројатноста „да погодам“ од оваа група е најголема на Кајгана/Facebook. Се е random, а сепак објективно концентрирана :) што е предуслов на секое научно истражување :)
Точно .. но , иако баш од таа група мал процент (што според мене не е толку мал ) немаат користено компјутер , на пример по селата или слично , тие ќе ги оставиме на страна ... поважно е, што ќе се случи со настанвиците , што ќе треба да ги прават тие видеа или матерјали од кои што студентите , или учениците ќе учат ? Тие не спаѓаат во истата таргет група :)
 

Kajgana e sranje

Македонија Шампион
Член од
9 април 2010
Мислења
225
Поени од реакции
64
а за секс едукација redtube?

youtube , кој ќе ги филтрира видеата, место едукациони видеа се знае што ќе гледаат учениците на youtube
плус на youtube не е се за верување

поарно нека се направе посебен сајт со едукационен материјал, текстови и видеа кои се снимани тука
 
Член од
13 ноември 2010
Мислења
242
Поени од реакции
57
а за секс едукација redtube?

youtube , кој ќе ги филтрира видеата, место едукациони видеа се знае што ќе гледаат учениците на youtube
плус на youtube не е се за верување

поарно нека се направе посебен сајт со едукационен материјал, текстови и видеа кои се снимани тука
Треба еден глобален проект , портал за сите ученици за средно сколо , со сите оцени , и после тоа автомтски конкурираат на факултет (тие што сакаат) ваков проект е во почетна фаза во МК , но ќе видиме до каде ке стигне
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
892
а за секс едукација redtube?

youtube , кој ќе ги филтрира видеата, место едукациони видеа се знае што ќе гледаат учениците на youtube
плус на youtube не е се за верување

поарно нека се направе посебен сајт со едукационен материјал, текстови и видеа кои се снимани тука
Има подсајт :) ако можам така формулирам... едукативни видеа на YouTube EDU (www.youtube.com/education) кај што имаш предавања од сите врвни универзитети во САД :)
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
892
BUMP!

Ајде дечки...само 15 до сега пополнале :cautious:

А бидејќи знам дека ве мрзи да прочитате кај се наоѓа...

>>КЛИК ТУКА ЗА АНКЕТАТА!<<
--- надополнето: Sep 6, 2011 12:12 PM ---
BUMP!

 
Член од
18 декември 2008
Мислења
1.277
Поени од реакции
323
BUMP!

Ајде дечки...само 15 до сега пополнале :cautious:

А бидејќи знам дека ве мрзи да прочитате кај се наоѓа...

>>КЛИК ТУКА ЗА АНКЕТАТА!<<
--- надополнето: Sep 6, 2011 12:12 PM ---
BUMP!

И јас пополнив сега, баш би сакал повеќе да видам аир од Јутјуб, досега имам гледано најчесто примери како успешно да се презентира, потоа некои експериментални роботи, ама не толку често. Како и да е, има доста потенцијал во ова
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
892
И јас пополнив сега, баш би сакал повеќе да видам аир од Јутјуб, досега имам гледано најчесто примери како успешно да се презентира, потоа некои експериментални роботи, ама не толку често. Како и да е, има доста потенцијал во ова
Токму тоа. Многу работи што сме ги учеле ние преку графици, црно-бели фотографии сега можат далеку полесно да се прикажат преку разни YouTube видеа кои се на располагање.

Замисли, експеримент по хемија, физика, анимации за некои процеси на субатомски честички дрн дрн.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom