VW Golf - Крал на компактната класа?

Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.013
@Volkswagen
Октавијата во Classic пакетот на опрема нема ни клима уред, ни електрика на предни стакла, ни централно заклучување. Голфот го има сето тоа во основниот Trendline пакет.

Цената за Октавијата што ја наведов е за Ambiente пакетот, кој ги вклучува тие три елементи.

А, цената на Голфот ја знам колку е во каталог, но читај подобро - прашувам дали некој може да ми го потврди тоа што го прочитав на форумот на koli.com, дека има таква понуда за Голф, т.е. таков попуст - излегува, кога ќе пресметаш, отприлика некои 2000 евра.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Golf ми е синоним за сељачки автомобил, би го споредил со каубојска капа ако ме разбирате.
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.013
Воопшто не мора да биде Октавијата поевтина! Дотолку помалку ако земеш во обзир дека Голфот е типичен hatchback автомобил, а октавијата е пандан на некаков лимузински модел од типот на Passat кој секогаш бил поскап пд Голфот. Тоа што е тренд заради помали даноци и давачки за регистрација скоро сите модели кај сите производители да се сведуваат на варијанта со 1,4 л мотори и колку во случајот за едно габаритно и тешко возило како Октавијата е добро решение таков мотор, не би коментирал.
Не да мора, туку секаде низ цел свет е Октавијата поевтина од Голфот. Причина е тоа што Октавијата го има истото подвозје со Голфот (и истите мотори, нормално), така да не спаѓа во класа со Пасатот, туку е практично седан верзија на Голфот - еден вид Џета. Не знам зошто мислите дека Октавијата е којзнае колку голема - реално, внатре е горе-долу колку Голфот (нормално, кога имаат заедничко подвозје), само што има поголем багажник. Па и разликата во маса е само некои 20-30 кг во корист на Октавијата.

Но, Октавијата можеш да ја земеш со помалку опрема, можеби материјалите за ентериерот се нешто помалку квалитетни, а и имиџот е тука.
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.013
Eве ги гледам цените и опремата... испаѓа дека Голф со пет врати и Октавија со приближно ниво на опрема (и Голфот пак има уште некоја ситница повеќе) се со иста цена отприлика! Единствена предност на Октавијата останува само поголемиот багажник, а предност на Голфот би биле веројатно возните својства и (можеби) подобриот квалитет на ентериерот... :raz: Не сум знаел, отсекогаш мислев дека Голфот е поскап...
 
L

Lu

Гостин
Скап е голфот ама дека е крал во класата, е.
Не џабе и самата класа честопати се нарекува “голф класа“.
Голф класа си ја нарекуваат Голф фановите,инаку секаде во светот таа класа е позната како Компактна класа.
Како што имам кажано јас не завземам ничија страна, не сум ни Голф фан, не сум ни Голф хејтерка.

Незнам дали Голф е крал на компактната класа.
Можеби е бест оф ,но со сигурност не е бест бај .

Ме радува што почнаа да си ги спуштаат акциите Порше македониа и не летаат повеќе во облаци, цените на Голф се намалени,сега најевтиниот Голф со основниот мотор и основниот пакет опрема сега кошта околу 13.500 - 14.000 евра, за разлика од пред некоја година кога чинеа 15/16 000 евра исто со основен мотор и опрема.
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Eве ги гледам цените и опремата... испаѓа дека Голф со пет врати и Октавија со приближно ниво на опрема (и Голфот пак има уште некоја ситница повеќе) се со иста цена отприлика! Единствена предност на Октавијата останува само поголемиот багажник, а предност на Голфот би биле веројатно возните својства и (можеби) подобриот квалитет на ентериерот... :raz: Не сум знаел, отсекогаш мислев дека Голфот е поскап...
И уште Октавијата да се викаше Vw Golf, се ќе беше арно. Вака, колку и да има од голфот штом не е комплетно произведена во фабрика на VW, тури и к*р
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Tacno ali germanskite auta (zboram opsto za site) za raslika od japonskite i francuskite cenata koa go kupuvas voziloto im e pogolema, ama servisot i delovite im se mnogu poevtini, taka da koa ke vidis ke ti doe poskupo so si ja zel hondata, a na kraj koa ke sakas da go prodaes ke drzi pogolema cena i pak si u plus so toa so imas germansko auto.
Знам друже имам и Голф 2 јас што го возам моментално, деловите што се вика од трафика можеш да го купиш, ама да ти продадат Голф 6 со толкава висока цена а внатре опремата ко шпорет мислам претерано е. Некогаш и дизајнот продава :)
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
Знам друже имам и Голф 2 јас што го возам моментално, деловите што се вика од трафика можеш да го купиш, ама да ти продадат Голф 6 со толкава висока цена а внатре опремата ко шпорет мислам претерано е. Некогаш и дизајнот продава :)
Па не е баш ко шпорет, основниот голф доаѓа со клима, абс, сите тракатанци, а и ентериерот е прилично привлечен (барем мене ми се свиѓа).

Вистина е дека е скап како стартна цена спореден со другите коли, ама in the long run е далеку, далеку поисплатлив од другите.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Па не е баш ко шпорет, основниот голф доаѓа со клима, абс, сите тракатанци, а и ентериерот е прилично привлечен (барем мене ми се свиѓа).

Вистина е дека е скап како стартна цена спореден со другите коли, ама in the long run е далеку, далеку поисплатлив од другите.


Е ова го добив за уште 1000 евра, од кои поглавните работи се 12 звучници, ЦД плеер со 6 цедиња, USB влез за iPod, темпомат, ротациони ретровизори, аудио системот се поврзува со блутут до телефон, можност за навигација со доплата ако сакам, греење на првите две седишта и што уште не :) Затоа викам дека некогаш и дизајнот и можностите продаваат, не само квалитетот на моторот кој МНОГУ ДОБРО ми е познат и јасен.
 

BOJ@N

Штрумф Текнувало
Член од
30 ноември 2008
Мислења
884
Поени од реакции
489
Неможе да споредувате Голф 6 со Хонда Акорд. Мешате класи.
Акордот е закон во својата класа ама неможе да се споредува со Голф или било кое возило од компактната класа.
 

Yan Gillan

Iron Maiden - my religion
Член од
12 мај 2006
Мислења
642
Поени од реакции
19
Mnogu tocno e toa so go kaza bojanbt akordot e sosema druga klasa od golfot,a ako me prasuvas mene enterierot mi deluva prefuturisticki na akordot, mene licno poise mi se sviga golfot, ali jebi ga toa e stvar ukusa so bi se reklo
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Абе јасно ама дека си е преценет 6ката, преценет е. Јас само кажав што добиваш за малце доплата ама како што кажа и Гилан ствар укуса. А двојката што си го имам јас не го давам за ништо.
 

Yan Gillan

Iron Maiden - my religion
Член од
12 мај 2006
Мислења
642
Поени од реакции
19
Dvojkata e koska i ja go iam nema zbor stvarno, tenk ne mu e ramen so sakas praj mu nema gajle, toa svabite napraile kola ni gospod nemoze da ja rasipe :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom