A1 TV кабелска телевизија (Blizoo/Cabletel/Vip TV) - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

  • Креатор на темата Xak
  • Време на започнување
Член од
7 април 2015
Мислења
2.654
Поени од реакции
1.539
Затоа не ставаат Телеком премногу HD канали. Имаше јуни мислам дека Sport klub HD пуштено промотивно бесплатно и јас гледав не кочеше али ако се пушти на два ресивера некогш заборави дека ќе гледаш.

Тешко дека брзо време ќе има оптички цела држава од Телеком. Иначе јас и татко ми гледаме тенис а брат ми гледа фудбал.
Секако сепак се работи за голема компресија, а за оптиката изгледа им одговара да ги држат големините на паќетите мали а цените големи, ама реално АДСЛ инфраструктурата им се распаѓа целата, така да сакале нејќеле ќе мораат да ја мењаат. Се работи за поголемо музење на пари додека да се уведе, бидејќи со целосна покриеност и цените ќе паднат значително и ќе дојдат на ниво на АДЛС, и можеби ќе се зголеми брзината над 100Мб/с, кога ќе ја користат помасовно и другите оператори. Но тоа не им одговара на Телеком секако.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.930
Поени од реакции
7.586
Секако сепак се работи за голема компресија, а за оптиката изгледа им одговара да ги држат големините на паќетите мали а цените големи, ама реално АДСЛ инфраструктурата им се распаѓа целата, така да сакале нејќеле ќе мораат да ја мењаат. Се работи за поголемо музење на пари додека да се уведе, бидејќи со целосна покриеност и цените ќе паднат значително и ќе дојдат на ниво на АДЛС, и можеби ќе се зголеми брзината над 100Мб/с, кога ќе ја користат помасовно и другите оператори. Но тоа не им одговара на Телеком секако.
Aко во моментов не можат со HD канали ради интернетот нека бидат паметни и мудро нека размислуваат што тв канали ќе пуштаат за гледање а не да ми пуштаат таму си некој Слон. Здрава тв кој не верувам дека ни 5 минути некој ги гледал .
ОК фала на одговор ајде сега да се вратиме сега на темава за Vip.
 
Последно уредено:
Член од
12 јуни 2017
Мислења
379
Поени од реакции
245
Што се случува на Спорт клуб 1 кога гледам фудбал на неколку минути застанува сликата на едниот тв звук има а на другиот кодирано пишува па се враќаат за 10 секунди ова го приметив од саботата (ca module користам на двата тв) .Дали е до кај мене нешто, до ВИП или од Спортклуб каналот е ?
 
Член од
16 јули 2013
Мислења
3.866
Поени од реакции
4.376
Што се случува на Спорт клуб 1 кога гледам фудбал на неколку минути застанува сликата на едниот тв звук има а на другиот кодирано пишува па се враќаат за 10 секунди ова го приметив од саботата (ca module користам на двата тв) .Дали е до кај мене нешто, до ВИП или од Спортклуб каналот е ?
Исто е и кај мене ...
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.417
Поени од реакции
2.760
Член од
24 април 2008
Мислења
10.542
Поени од реакции
11.628
Не знам што чекаат да ги стават... Ем се најслаби во понудата ем ништо не превземаат.
Биди поконкретен - најслаби се во спортската ТВ понуда, а за мене лично се` што нудат за парите кои им ги давам, е задоволителна и оправдана услуга за тие пари.

Јас воопшто не сум обожавател на популарните спортови од типот на фудбалот, кошарката и ракометот. Но затоа изминативе месец дена се изнауживав гледајќи пливање и атлетика на ЕуроСпорт и Спорт Клуб каналите.
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.417
Поени од реакции
2.760
Биди поконкретен - најслаби се во спортската ТВ понуда, а за мене лично се` што нудат за парите кои им ги давам, е задоволителна и оправдана услуга за тие пари.

Јас воопшто не сум обожавател на популарните спортови од типот на фудбалот, кошарката и ракометот. Но затоа изминативе месец дена се изнауживав гледајќи пливање и атлетика на ЕуроСпорт и Спорт Клуб каналите.
Не претерувај сега, веќе скоро сите ги имаат ХД каналите во основните пакети еве Неотел последен ги замени. Телеком се глупира нешто што ги нуди и СД и ХД но претпоставувам дека тоа е поради тоа што ХД каналите не може да ги емитува во подрачјата без оптика.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.542
Поени од реакции
11.628
Не претерувај сега, веќе скоро сите ги имаат ХД каналите во основните пакети еве Неотел последен ги замени. Телеком се глупира нешто што ги нуди и СД и ХД но претпоставувам дека тоа е поради тоа што ХД каналите не може да ги емитува во подрачјата без оптика.
Неотел немаат сопствена телекомуникациска мрежа, тоа е општо познат факт, а и тоа малку што го имаат од сопствена телекомуникациска мрежа е малку за да можат да бидат сериозна конкуренција на пазарот на телекомуникациски услуги.

Неотел е во сопственост на Неоком, кој се занимава со трговија со компјутерски системи, компјутерски компоненти и информатички услуги, и може да си дозволи да работи со загуби на подолг временски период. Затоа на Неотел не му претставува проблем да ги нуди своите услуги преку телекомуникациската мрежа на Македонски Телеком, но сеуште не е сериозна конкуренција, а на телекомуникацискиот пазар доминираат Македонски Телеком и Вип, кои единствена вистинска конкуренција ја имаат од Телекабел, кој не ги нуди своите услуги во сите градови низ Македонија, а истовремено ја има речиси истата ТВ понуда која ја имаат и Македонски Телеком и Вип ТВ, со можеби некој ТВ канал повеќе.

Така да, без реална конкуренција на телекомуникацискиот пазар во Македонија - особено откако со нелегалното спојување на Вип и Оне се уназадивме од триопол на дуопол - немој да очекуваш огромни новитети во понудите на телекомуникациските услуги на Македонски Телеком и Вип.
 
M

mar30

Гостин
Може ли на уредите кои ги даваат со комбо пакетиве да се снима програма(усб стик) и дали има твтека на сите канали?
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.542
Поени од реакции
11.628
Може ли на уредите кои ги даваат со комбо пакетиве да се снима програма(усб стик) и дали има твтека на сите канали?
Не знам за ТВтека, знам дека таквите најнови кабелски рисивери ги даваат само на нови корисници, и несомнено може да се снима на нив, но не може на USB меморија, туку само на надворешен хард диск преку USB кабел.

На постоечките корисници кои ќе потпишат нови договори им даваат понови кабелски рисивери, но не овие најновите со ТВтека, но сепак доволно понови за да може и на нив да се снима на надворешен хард диск преку USB кабел.
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.417
Поени од реакции
2.760
Може ли на уредите кои ги даваат со комбо пакетиве да се снима програма(усб стик) и дали има твтека на сите канали?
На Госпелот може да се снима на што сакаш. Било каква меморија поврзана со УСБ. УСБ стик, надворешен ХДД, внатрешен со кутија сеедно... За поновите не знам.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.542
Поени од реакции
11.628
На Госпелот може да се снима на што сакаш. Било каква меморија поврзана со УСБ. УСБ стик, надворешен ХДД, внатрешен со кутија сеедно... За поновите не знам.
Е ми оти на мене не ми ја прифаќат USB меморијата, зш' ? :D
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.542
Поени од реакции
11.628
Не знам што да ти кажам, еве и самиот види...
Прегледај го приврзокот 176815
Ааа да, значи и тој дел го поправиле.

Помнам дека порано кабелскиот рисивер не прифаќаше USB мемории, но еве гледам сега ја прифаќа и мојата.

Одлично, ете уште еден плус за Вип ТВ. (y)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom