A1 TV кабелска телевизија (Blizoo/Cabletel/Vip TV) - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

  • Креатор на темата Xak
  • Време на започнување
Член од
29 август 2008
Мислења
5.210
Поени од реакции
3.594
Ќе се наплаќа ТВ теката само мислам. Ќе може да си снимаш и понатаму.
Но како и да е не ми вреди некако тв тека само на глупави канали ќе има, само на македонските, музичките и пинк каналите. Мене засега ми е сосема океј со овие рисивери, бидејќи може да се снима без никаков проблем но на надворешна меморија што не ми претставува никаков проблем, бидејќи си имам надворешен Хард диск од 500ГБ, така да плаќам за ова не доаѓа во предвид. се што треба да направат е барем да го ажурираат софтверот на постоечките рисивери.
Promarsena rabota e se od pocetok do kraj; pocnuvajki od kanalite pa do cena na resiver,pa i naplajkajneto potoa + ......
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.411
Поени од реакции
2.753
Не ми го кажаа како само дека тв-теката ќе се наплаќа и само за нејзе ќе бидат тие еднократни или месечни цени. Значи доколку сакаш од тој ресивер за да можеш да паузираш, враќаш итн (како кај Т) ќе си платиш, само за оние кои потпишуваат нов договор или го обновуваат постоечкиот до крај Март, првите 3 месеци ќе им биде бесплатен ресиверот, така да според ова по тие 3 месеци или ќе продолжат да го користат, но со плаќање или пак ќе ги заменат со обичниве ресивери.

А зошто сум тазе кај овие, кажи ми како можам да снимам? Како можам да го прегледам потоа истото? Колку оприлика простор е потребен за 2 часа снимање?
Ставаш УСБ позади во портата, и на далечинското притискаш на Rec копчето. За прегледување можеш да видиш во Menu>Multimedia>PVR (така мислам дека беше). Единствено МРТ каналите (SD и HD) доколку ги снимаш можеш и од компјутер да ги гледаш снимките, сите други ќе мора од ридиверот да ги гледаш бидејќи се кодирани (а кодот ти е картичката испод рисиверот што ти е вметната).

А за простор не знам точно, зависи хф или сд снимаш. Откако ќе почнеш со снимањето ќе може да притиснеш на Info копчето и ќе ти даде доста податоци меѓу кои и колку време ти преостанува за снимање. Направи пресметка сеа, ако не те мрзи, битрејтот на сд каналите е 400-600 KB/s, на HD 600-1200KB/s (0.6-1.2MB/s). Добро е што воопшто не мора да го форматираш усб/надворешниот хдд за да снимаш. Скоро сите формати на меморија ги поддржува.
 
Последно уредено:

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.411
Поени од реакции
2.753
Може некој да стави слика како сето тоа изгледа? Јас сум на Телеком, баба ми има Vip ама она е од тие што се уште од времето на Blizoo и гледам сеуште пишува Blizoo се уште е таков дизајнот.
Засега не бидејќи никој и го нема рисиверот .
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.411
Поени од реакции
2.753
Promarsena rabota e se od pocetok do kraj; pocnuvajki od kanalite pa do cena na resiver,pa i naplajkajneto potoa + ......
Само постоечките да ги абдејтираат и топ ќе биде. Но мислам дека така нема пари да соберат :D
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.897
Поени од реакции
7.570
Засега не бидејќи никој и го нема рисиверот .
Најдов како изгледа софтверот во дизајн
Capture.PNG

Capture.PNG
Capture.PNG
Capture.PNG
Capture.PNG
Capture.PNG
Capture.PNG
Capture.PNG
Capture.PNG




Tука има детално се објаснето за новите ресивери
https://www.vip.mk/documents/10521/140779/KAON_1200.pdf
Од тука и сликиве ги извадив. Опцииве се слично како на Телеком Макс тв. Сега ќе може да си воведат HBO OD и Pickbox видеотека.
 
Последно уредено:

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.411
Поени од реакции
2.753
Најдов како изгледа софтверот во дизајн
Прегледај го приврзокот 165377

Прегледај го приврзокот 165370
Прегледај го приврзокот 165379
Прегледај го приврзокот 165371
Прегледај го приврзокот 165378
Прегледај го приврзокот 165372
Прегледај го приврзокот 165374
Прегледај го приврзокот 165375
Прегледај го приврзокот 165376




Tука има детално се објаснето за новите ресивери
https://www.vip.mk/documents/10521/140779/KAON_1200.pdf
Од тука и сликиве ги извадив. Опцииве се слично како на Телеком Макс тв. Сега ќе може да си воведат HBO OD и Pickbox видеотека.
Кои идиоти се само за пари да земат. Сето ова може и од овој Gospell рисивер, бидејќи и тој има и ЛАН порта, и се што има овој, ама затоа намерно софтверот на овој нема да го ажурираат.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.897
Поени од реакции
7.570
Кои идиоти се само за пари да земат. Сето ова може и од овој Gospell рисивер, бидејќи и тој има и ЛАН порта, и се што има овој, ама затоа намерно софтверот на овој нема да го ажурираат.
A не може да се замени ресивер ако сакаш новиот да го земеш ?

Софтверот е истиот како што имаат хрватскиот Vip. Исти е дизајнот потполно. Гледам слики од апликацијата Vip tv za van и се е исто.
 
Последно уредено:
Член од
20 октомври 2013
Мислења
1.096
Поени од реакции
509
Еве едно друго инфо, незнам дали таа од контакт центар ме излажала прееска или не била доволно информирана.

Секој нов корисник или постоен што ќе обнови договор до 31 Март ќе добие еден ресивер бесплатно, за втор ресивер ќе се наплатува, промотивно ќе ја добијат и Видиотеката бесплатно на 3 месеци. Тв-тека, паузирање и снимање ќе имаат и по тие 3 месеци. Постојните корисници доколку сакаат ваков ресивер ќе си платат за истиот.

Според мене многу глупо и непрофесионално им е осмислено сето ова, фактички оној што вчера потпишал договор или како мене пред една недела, од овие ресивери не добива бесплатно.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.897
Поени од реакции
7.570
Еве едно друго инфо, незнам дали таа од контакт центар ме излажала прееска или не била доволно информирана.

Секој нов корисник или постоен што ќе обнови договор до 31 Март ќе добие еден ресивер бесплатно, за втор ресивер ќе се наплатува, промотивно ќе ја добијат и Видиотеката бесплатно на 3 месеци. Тв-тека, паузирање и снимање ќе имаат и по тие 3 месеци. Постојните корисници доколку сакаат ваков ресивер ќе си платат за истиот.

Според мене многу глупо и непрофесионално им е осмислено сето ова, фактички оној што вчера потпишал договор или како мене пред една недела, од овие ресивери не добива бесплатно.
Глупо е што не те информирале дека ќе има нови ресивери со нови функции за да почекаш да не брзаш.
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.411
Поени од реакции
2.753
A не може да се замени ресивер ако сакаш новиот да го земеш ?

Софтверот е истиот како што имаат хрватскиот Vip. Исти е дизајнот потполно. Гледам слики од апликацијата Vip tv za van и се е исто.
Може секако, само ќе мора да ги искешираш 2 илјадарки по ресивер. Друг проблем овде: Доколку сакаш интерактивна телевизија и на другиот ресивер (по претпоставка дека ти е во друга соба) ќе мора ЛАН кабел да влечеш, и да имаш рутер со минимум 2 ЛАН излези , така да штета што не се со вграден Wi-Fi.

Како и да е, Неотел останува број еден по квалитетот на рисиверите бидејќи, имаат се со Wi-Fi, 4K, Android OS, најкомпактни односно најмали се итн.
 
Последно уредено:
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Еве едно друго инфо, незнам дали таа од контакт центар ме излажала прееска или не била доволно информирана.

Секој нов корисник или постоен што ќе обнови договор до 31 Март ќе добие еден ресивер бесплатно, за втор ресивер ќе се наплатува, промотивно ќе ја добијат и Видиотеката бесплатно на 3 месеци. Тв-тека, паузирање и снимање ќе имаат и по тие 3 месеци. Постојните корисници доколку сакаат ваков ресивер ќе си платат за истиот.

Според мене многу глупо и непрофесионално им е осмислено сето ова, фактички оној што вчера потпишал договор или како мене пред една недела, од овие ресивери не добива бесплатно.
Што е разликата меѓу Тв тека и видеотека?
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.897
Поени од реакции
7.570
Што е разликата меѓу Тв тека и видеотека?
Тв тека има снимена програма од некој телевизии а видеотека има филмови и серии со превод или синхонизирано зависи кој филм/серија како решил дистрибутерот и самите Vip да го пуштат достапен за изнајмување.
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
1.096
Поени од реакции
509
Што е разликата меѓу Тв тека и видеотека?
Видиотека ти е да изнајмуваш серии и филмови, тв-тека да гледаш она што се емитувало вчера/завчера итн на каналите кои се подржани.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
150
Поени од реакции
74
Имам проблем со едниот Госпел ресивер,сите канали ги дава заклучени и известување ''Нема внесено Картичка, само Мтв може да се гледа.Ги прескенирав сите канали и пак ништо.Со другиот ресивер и Ка модулот немам оваков проблем.Некој да имал сличен проблем ?

Sent from my MI NOTE LTE using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom