USLOVNO KAFE - SENDVIC - PIJALAK

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
D.... deneska odam vo zlatna kopacka na kafe i ke poracam i platam edno uslovno za tebe.( vo kafic do sega ne sum piel kafe,ama ako treba i tamu negde ke platam edno USLOVNO za tebe)
MOZE LI OVA DA USPEE KAJ NAS...vo 7 odis i plakas dva sendvica,eden go zemas a za drugiot velis USLOVEN SENDVIC (za nekoj sto ne moze da si go kupi)
--------------
НЕ Е МОЕ ПИСАНИЕ - ГО ,,ШЕРНУВАМ" ...
Влегувам во мало кафуле со пријателот и нарачуваме по една пијачка. Додека се приближуваме на нашата маса влегуваат двајца и нарачуваат:
"Пет кафиња ве молам. Две за нас и три условни" Ја плаќаат сметката и зимаат две кафиња и заминуваат.
Го прашувам пријателот:
Што се тоа "условни кафиња"???
Следната нарачка беше седум кафиња Три за три правника и четори условни.
Додека јас сеуште се прашував што е тоа "условно кафе" и уживав во сончевото време и убавиот поглед на плоштадот во кафулето влегува во запуштена облека, изгледа како клошар, и љубезно прашува:
Дали имате "условно кафе?"
Одговорот што го барав беше едноставен - луѓето плаќаат однапред кафе за некого кој не може да си дозволи топол напиток...
Традицијата со "условно кафе" почнала во Непал но се проширила низ светот. На некој места вака можете да нарачате не само кафе туку сендвич или цел оброк
ДА ГО ШИРИМЕ И ПОНАТАКА ОВОЈ УБАВ ГЕСТ.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.334
Поени од реакции
4.922
Купи го и дај му го на некој што сакаш да јаде/пие.
Бапчо ли да ти води сметка за твојот гест? Го заболе таквиот тој на каса за твојот кредит за сиромаси.

Инаку да има голем број на семејни пекари посебно во западниот дел - албански, кој имаат политика на давање бесплатна храна. Самите газди им даваат одврзани раце на вработените по слободна процена ако влезе некое такво загрозено лице да му дадат бесплатен оброк - леб, ќифла, пирошка....
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
607
Поени од реакции
493
Купи го и дај му го на некој што сакаш да јаде/пие.
Бапчо ли да ти води сметка за твојот гест? Го заболе таквиот тој на каса за твојот кредит за сиромаси.

Инаку да има голем број на семејни пекари посебно во западниот дел - албански, кој имаат политика на давање бесплатна храна. Самите газди им даваат одврзани раце на вработените по слободна процена ако влезе некое такво загрозено лице да му дадат бесплатен оброк - леб, ќифла, пирошка....
Од вакви ко тебе што шират негативна енергија и за се гледаат со потсмев сме гнаса народ.

Ова не е само во Непал или Венеција, туку на многу други места во светот. Да си шетал ќе си знаел.

Страшно.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.529
Поени од реакции
21.384
Традицијата со "условно кафе" почнала во Непал но се проширила низ светот.
Од вакви ко тебе што шират негативна енергија и за се гледаат со потсмев сме гнаса народ.

Ова не е само во Непал или Венеција, туку на многу други места во светот. Да си шетал ќе си знаел.

Страшно.
Не е Непал, туку Неапол/Наполи.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.529
Поени од реакции
21.384
Непал, Неапол, Нипон....исто е
преку кур од вакви цепидлаки
Не е цепидлака, туку Непал е држава а Неапол/Наполи е град.
Некој што незнае за ова од претходно ќе мисли според воведниот текст дека во Непал се случува ова, кога всушност е во Италија.
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.912
Поени од реакции
1.420
Кој кур е ова?
Некој што не може да си дозволи, нема да оди во кафиќ/кафана.

Ако сакаш да честиш некого кафе, подобро купи му пола кило кафе и дај му го, отколку фиктивно да плаќаш кафана, за нешто што не ги ни кошта толку.

Нашле угостителиве само уште еден начин да дерат хипстери, овозможувајќи им снобовски да се чувствуваат добро.
 
Член од
22 јуни 2019
Мислења
814
Поени од реакции
1.295
Кој кур е ова?
Некој што не може да си дозволи, нема да оди во кафиќ/кафана.

Ако сакаш да честиш некого кафе, подобро купи му пола кило кафе и дај му го, отколку фиктивно да плаќаш кафана, за нешто што не ги ни кошта толку.

Нашле угостителиве само уште еден начин да дерат хипстери, овозможувајќи им снобовски да се чувствуваат добро.
Глупости е те што е... Нема што да измислат па мора нешто пошто им е досадно...

Зарем некој бездомник би влегол во кафуле и ресторан ? Болје купи му на рака пред твој очи за 100 денари оброк на некој бездомник него ли со такви "условни" глупости, та условно кафе он ќе купувал да ме јебеш...
 

LP1519

ЧастиОбраз
Член од
2 февруари 2012
Мислења
405
Поени од реакции
298
Не су глупости бе другари, овој убаво функционира у културну земју (Западну мислу куде што су поголеми плате), ми смо проста маса и тој не би ни купиле (јер реално слаби плате имамо ми за да приуштимо 300 денара у кафиќ за едно кафе.) Али колко смо ми покварени, келнери или газда би га уапале тој за себе и па не би функционирало.
Далеко смо ми од ''културни ствари“, прво не уназадуев политичари, а после ми јер смо гладни и требав ни паре га користимо свак момент и ситуацију да добиемо повише. Не се живи сс 200-300 евра још па ако се издржуе фамилија.. затој и се иселуе народ за подобру будуќност и ке останемо држава на стари људи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom