Unthink - нов конкурент на Facebook

  • Креатор на темата Грејвдигер
  • Време на започнување
Г

Грејвдигер

Гостин
Unthink е нова друштвена мрежа, која воопшто не е слична со Twitter, Google + или Facebook, а нуди целосна контрола врз податоците објавен на профилот. Така вели директорката и основач Наташа Дедис која се фали со огромен број нови членови за многу кусо време.
За разлика од останатите мрежи Unthink нуди можност да се регулира дали огласувачите ќе добијат некои информации за вас или пак ништо нема да им откриете. Страницата веќе има епитет на анти-Facebook мрежа за луѓе кои сакаат да се социјализираат на интернет, но се фрустрирани од рекламите и од незаштитената приватност.

Според информациите, откако страницата стартуваше на 25 октомври, досега има 100.000 членови. Извршната директорка и основач на сајтот, Наташа Дедис, вели дека Facebook е место кое изгледа како дворец, но луѓето во него се робови. Таа објаснува дека Unthink е ветената земја каде луѓето поседуваат и контролираат се што имаат. За неа е главна идеологијата, а техничките детали се споредни, и затоа нејзината цел е радикално да го измени начинот на делење на податоците во интернет средината.

Google и Facebook заработија милијарди, откако на огласувачите им испратија податоци за пребарувачките навики на своите корисници. Финансирањето на Unthink ќе функционира така што корисниците ќе можат да дозволат некој бренд да биде спонзор и да го одржува нивниот профил. Корисниците што не сакаат никаков спонзор на својата страница, ќе треба да платат по два долари годишно и нема воопшто да бидат вознемирувани.

Наташа Дедис ја добила идејата за социјална мрежа, откако нејзиниот син и кажал дека планира да направи профил на Facebook страницата што таа смета дека ги експлоатира корисниците и е арогантна кон нив.

Својата мрежа ја направила во рок од три години и потрошила 2,5 милиони за нејзиното формирање.

Извор: http://kajgana.com/unthink-nov-konkurent-na-facebook
 
Член од
13 мај 2009
Мислења
687
Поени од реакции
283
Веќе ми се смачи од сите овие нови социјални мрежи. Као малку да ни беше една а сеа секој десети човек место да креира профил на една тој создава социјална мрежа. (n)
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
1.424
Поени од реакции
789
Исто срање со фејсов само во зелено пакување, за да ги привлечат љубителите на тревка :icon_lol:
 
Член од
27 септември 2011
Мислења
423
Поени од реакции
682
Не, благодарам. Малку ми е зависноста и навиката од фејсбук па уште тоа ми треба.
 

Песимист

Добро информиран оптимист
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.676
Поени од реакции
181
Јас си напраив бе мада е бета....Малку ми делува расфрално и зелено ама ваљда моч навике...И да тешко да сретнеш позитивно мислење дека на сите им е до тука од социјални мрежи а чудно сите е на фб.
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.525
Поени од реакции
2.094
Ако е зелено како шо викате, може ке се пронајдам јас таму, ама не и моите ФБ пријатели:(
 
С

сашенко

Гостин
Името не ми се свиѓа, можеле да смислат нешто што се памти и изговара полесно.Не дека е ова тешко ама фејсбук ги јаде у тоа.А многу е битно за социјална мрежа името, и можеле да смислат нешто боље
 

stick figure

#MiaSanArsenal
Член од
2 мај 2010
Мислења
4.811
Поени од реакции
3.705
Јас си направив профил ама многу комплицирано ми изгледа. Има following, followers и friends. Не знам како тоа не е слично со твитер и фејсбук? :confused:
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Премногу го натрупале дизајнот, како мени од некоја игра ми изгледа. Може гикови да се попалат на ова, обичната раја ц'к
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
4.997
Поени од реакции
2.179
Мрежава е толку глупа што дури и Myspace е далеку подобра...Синоќа едно 2 часа ја тестирав, се мотав низ неа да средам некои работи и на крај се откажав поради огромниот број на глупости ставени во неа. Тотален промашај, не верувам дека оваа некогаш ќе се рашира како Facebook, Twitter или евентуално Google+.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom