Trading Card Games (TCGs)

  • Креатор на темата smexy
  • Време на започнување
S

smexy

Гостин
Значи,ова си е посебен вид друштвени игри.
Игри со специјално дизајнирани сетови карти.
Најран почеток на овој вид на друштвени игри не сум сигурен дека се знае,но википедија ја спомнува The Base Ball Card Game уште од 1904 година.
Сепак,за татко на модерните TCG-а се смета Magic:The Gathering дизајнирана од Ричард Гарфилд и издадена од страна на Wizards of the Coast.
Секоја ТЦГ игра си има свои посебни правила на игра,кои во фундаменталиите,баш и не се разликуваат премногу една од друга,барем кога станува збор за течението на играта фазите и чекорите.
Од 1993та досега ТЦГ игрите еволуираа многу,и се разбира придобија милиони фанови.
Се организираат турнири каде што еден куп луѓе се натпреваруваат и дружат.
Ме интересира дали на форумов има играчи на вакви игри и која поточно ја играат.
Па и да скршиме некој муабет :)
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
Значи,ова си е посебен вид друштвени игри.
Игри со специјално дизајнирани сетови карти.
Најран почеток на овој вид на друштвени игри не сум сигурен дека се знае,но википедија ја спомнува The Base Ball Card Game уште од 1904 година.
Сепак,за татко на модерните TCG-а се смета Magic:The Gathering дизајнирана од Ричард Гарфилд и издадена од страна на Wizards of the Coast.
Секоја ТЦГ игра си има свои посебни правила на игра,кои во фундаменталиите,баш и не се разликуваат премногу една од друга,барем кога станува збор за течението на играта фазите и чекорите.
Од 1993та досега ТЦГ игрите еволуираа многу,и се разбира придобија милиони фанови.
Се организираат турнири каде што еден куп луѓе се натпреваруваат и дружат.
Ме интересира дали на форумов има играчи на вакви игри и која поточно ја играат.
Па и да скршиме некој муабет :)
Magic ја има за пц?
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Magic ја има за пц?
Кај и да е треба да искочи Меџик за писи ама онлајн (шо ќе ги затвори сите ТЦГ гејмери дома (нема веќе актовки со карти за фалење колку и какви сетови имаш, сеа скришоти ќе се праат :)))
 
S

smexy

Гостин
Magic ја има за пц?
Има Duels of the Planeswalkers 2012 е најнова.
--- надополнето: Jul 16, 2011 10:15 AM ---
Кај и да е треба да искочи Меџик за писи ама онлајн (шо ќе ги затвори сите ТЦГ гејмери дома (нема веќе актовки со карти за фалење колку и какви сетови имаш, сеа скришоти ќе се праат :)))
Не е филингот коа не ги држиш картите у рука.А и ефтино е.
Common и uncommon карти се по 2 и 5 денари.Јебига понатака имаш и многу поскапи а од booster-и се паѓаат добри срања :D
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
Има Duels of the Planeswalkers 2012 е најнова.
--- надополнето: Jul 16, 2011 10:15 AM ---

Не е филингот коа не ги држиш картите у рука.А и ефтино е.
Common и uncommon карти се по 2 и 5 денари.Јебига понатака имаш и многу поскапи а од booster-и се паѓаат добри срања :D
Duels of the Planeswalkers 2012 после први обавезно ја симињам.
 

Prime

Оптимус
Член од
4 јули 2010
Мислења
6.050
Поени од реакции
7.808
јас имам играно југио игра со карти :D
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Јас продавам 2 шпила Југио за 100 денари како нови дали 2-3пати играни
 
S

smexy

Гостин
Не знам дали ме мајтапиш али ако не ... damn тоа се скапи декови...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.824
Поени од реакции
80.362
caw blade е скап дек, а не скапи декови.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom