Tour de France: 2017

Член од
29 ноември 2010
Мислења
773
Поени од реакции
334
Денеска победа на Демар. Томас повторно падна. А инцидентот помеѓу Саган и Кевендиш ќе се истражува (ќе видиме дали ќе има санкции за Саган). Со ваква рута сигурно ќе има уште вакви инциденти (не знам на кој му текна да стави 8 чисто спринтерски етапи).


Утре првата етапа со цел на брдо:


Според конфигурацијата Фрум и Порт се фаворити. Многу битен ден за да видиме дали ќе има борба за жолтата мајца или доминацијата на Фрум и Скај ќе продолжи.

edit: на Саган му е одземено второто место од денска и е ставен на 115 место + 30 секунди казна: http://www.procyclingstats.com/race/Tour_de_France_2017_Stage_4[DOUBLEPOST=1499194728][/DOUBLEPOST]По разгледување на одлуката, Саган дисквалификуван од ТдФ: https://www.sbnation.com/2017/7/4/15919542/peter-sagan-tour-de-france-disqualification-mark-cavendish-crash
 
Последно уредено:
M

MD_

Гостин
Катастрофална одлука да го дисквалификуваат Саган, казна да но дисквалификација е престога мерка за случајов
 

Martinmkd

Roadie
Член од
20 мај 2009
Мислења
296
Поени од реакции
412
Ја гледав етапата до нешто ситно пред 17:00, морав на пат после тоа. Скај задолжени за темпото, мирен пелотон, еден во бег... Имаше потенцијал да биде доста досадна рамна етапа на која единствено возбудливо би било спринтањето на финишот - и се дешава ова!

Гледав снимки од инцидентот, и иако го обожавам Саган и како карактер и како велосипедист, казната е соодветна на глупоста која ја направи. Луѓе умираат на мотори при 50 км/ч, носејќи кациги кои ја штитат целата глава, додека велосипедисти при 50 км/ч се далеку помалку заштитени и повредите се безмалку неизбежни. Тотално непромислен потег на Саган, беше во гужва и немаше шанса за победа, без потреба става колега во животна опасност, а претходно се буни за безбедносните опасности кои доаѓаат од публиката...

ТдФ ќе изгуби мал процент на гледаност после дисквалификацијата, има луѓе што гледаат само ради Саган, ама ова е лекција за останатите возачи и што смеат, а што не смеат да прават.

EDIT:

Објаснување од страна на комисијата, во глобала многу слично на мојот став, го судат самиот акт и не земаат во предвид кој го направил. Се надевам на вакво арбитрирање низ целата трка, сакам чисти спринтови, сакам чисто качување, не сакам лакти, пцовки, не сакам буткања во опасни ситуации.

http://www.cyclingweekly.com/news/racing/tour-de-france/the-uci-race-jury-explains-decision-to-disqualify-peter-sagan-from-the-tour-de-france-339632?utm_content=manual&utm_campaign=socialflow&utm_source=facebook&utm_medium=social&utm_term=cyclingweekly#D1dxzF71qJAGlxks.99
 
Последно уредено:
Член од
11 јули 2014
Мислења
3.088
Поени од реакции
4.461
Престрого... Саган направи грешка, ама дисквалификација е престрого.
Зошто? Затоа што Кевендиш иницираше оттурнување, тој беше првиот што "се потпре" со глава врз Саган. Овој наседна, лакт во никој случај не смееше да користи, ама испровоциран беше. Башка тоа што Кевендиш секако изгуби контрола и паѓаше.
Погледнете го линков, доста добро е објаснето.
https://streamable.com/j7gqb
 

Martinmkd

Roadie
Член од
20 мај 2009
Мислења
296
Поени од реакции
412
Престрого... Саган направи грешка, ама дисквалификација е престрого.
Зошто? Затоа што Кевендиш иницираше оттурнување, тој беше првиот што "се потпре" со глава врз Саган. Овој наседна, лакт во никој случај не смееше да користи, ама испровоциран беше. Башка тоа што Кевендиш секако изгуби контрола и паѓаше.
Погледнете го линков, доста добро е објаснето.
https://streamable.com/j7gqb
Јас нема да се согласам со тоа дека е престрого, без разлика на објаснувањата. Саган учествува во трка организирана и арбитрирана според строг правилник, кој апсолутно СИТЕ треба да го почитуваат. Правдата не смее да се земе во свои раце (и да се лакта тој што те провоцира), туку по финишот на трката Саган може да поднесе приговор за наведеното туркање со глава по што Кевендиш ќе биде санкциониран соодветно.
Оваа реакција на Саган комотно може да заврши на суд како намерен физички напад, обид за убиство дури, ако бидеме малку погруби.

Едноставно, законите и правилата се причината поради која живееме во горе-доле цивилизирани општества. Ако некој физички те нападне, правилното нешто е да го пријавиш во полиција и законодавното тело соодветно да го казни, а не да ја преземеш правдата во свои раце и да му ја распукаш „тиквата“ со шипка. Ова што го направи Саган беше поблага верзија од ова што јас го опишав.

Се' уште тотално заслужена суспензија ако се прашувам јас, насилство и одмаздништво немаат место во велосипедизмот, кој и онака се бори со крш репутација поради допинг скандали. Лошата репутација, знаете, ги брка спонзорите, а без спонзори спортот во денешно време не постои. Затоа, секој обид да се деградира угледот на спортот според мене треба да биде отстранет и казнет ригорозно, без разлика дали инцидентот е предизвикан од Саган, Фрум, или некој новајлија кој го вози својот прв Гранд Тур.


EDIT:

"Cavendish OUT of the TdF with fractured shoulder blade!"
http://www.cyclingnews.com/news/tour-de-france-mark-cavendish-pulls-out-after-stage-4-crash/

"Sagan explains the crash - VIDEO"
http://www.cyclingnews.com/news/tour-de-france-peter-sagan-talks-about-stage-4-sprint-video/

Можда ќе си помислите дека се зезам, ама навистина сум револтиран од вакво однесување. Тотално непрофесионално, и уште изиграва жртва...
 
Последно уредено:
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.624
Уште во изјават одма после трката некако ми се чинеше дека Саган знаеше што направи и воопшто не покажа ни жалење ниту каење за тоа што направи, него коментираше како у стил ако му е, така некако ми изгледаше барем на мене. Казната е заслужена дури и повеќе од тоа. На видеото што е постирано ( кое гледа од целната линија) и не изгледа како намерно но ако се гледа од камерата од хилихоптерот, убаво се гледа дека без да биде испровоциран намерно го удира кевендиш со лакт.
Ова заслужува и повеќе од дисквалификација дури според мене и суспензија на некој период. (на пр, да не смее да вози на Вуелта).
4207456800000578-4665192-image-m-37_1499189207103.jpg
 
Член од
29 ноември 2010
Мислења
773
Поени од реакции
334
Кога Кевендиш се обиде да го помине Саган (одма после Демар) имаше простор ама не знам зошто Саган отиде на десната страна (немаше никој од лево) па одма по падот на Кев да продолжи налево.

Сепак доста изненадувачка е дисквалификацијава ако се има впредвид дека Саган е најмаркетиншкиот возач на Туров. Многумина застанаа во негова одбрана (Лемонд: http://www.eurosport.com/cycling/cycling-sagan-s-expulsion-from-tour-is-harsh-says-lemond_sto6241444/story.shtml Грајпел прво рече дека Саган повеќе не му е пријатал но откако ја изгледал снимката се извини и сметаше дека е престрого: https://twitter.com/AndreGreipel/status/882320977719427074?ref_src=twsrc^google|twcamp^serp|twgr^tweet). Добро кажа Лемонд дека во минатото не се казнувало за полоши ситуации (како Кевендиш во 2014 кога бутна друг возач). Мислам да му се одземеа сите бодови за зелената мајца ќе беше подобро. А доколку веќе го дисквалификуваа Саган мислам дека требаше и на Демар да му ја одземат победата. На линков, после 52-53 секунда (https://www.youtube.com/watch?v=j4atl-3Njwg) се гледа како нагло ја промени линијата (што не е дозволено) и за малце ќе го кутнеше Бухани, кој мораше да забави.

Во секој случај, двајца од тројцата омилени ја завршија трката (Валверде и Кевендиш). Се надевам дека нема и Кинтана да го снајде таква судбина. Сепак било што било денеска е првата брдска етапа и треба да уживаме.[DOUBLEPOST=1499271405][/DOUBLEPOST]Одлична победа за Ару. Скај не изгледао толку доминантно. Хенао, Томас и Ланда едвај го пратеа темпото на Квиатковски. Фрум на крај трети со четири поени бонификација и жолтата мајца.Кинтана потфрли а Контадор нешто подобар али ништо посебно Изгледа дека ќе биде Фрум Против Порт против Ару.

Генерален пласман:
1. Christopher FROOME
2. Geraint THOMAS + 12''
3. Fabio ARU+ 14''
4. Daniel MARTIN + 25''
5. Richie PORTE + 39''
6. Simon YATES + 43''
7. Romain BARDET + 47''
8. Alberto CONTADOR + 52''
9. Nairo QUINTANA + 54''
10. Rafal MAJKA + 1'01''

Утре спринтерска етапа:
 
Последно уредено:

Martinmkd

Roadie
Член од
20 мај 2009
Мислења
296
Поени од реакции
412
Новости од ТдФ: Chris Froome назад во жолтиот дрес! И покрај тоа што Geraint Thomas го носеше жолтиот дрес до денес, Froome беше заштитениот возач (сосема очекувано), и Thomas и Landa работеа за него. Откако си ја завршија работата, Froome продолжи сам за да направи разлика меѓу себеси и Thomas и со тоа да го преземе првото место во генералниот пласман.

Но, на малку поинтересни новости од денес:
Фабио Ару денешен победник! Со денешниот триумф на првата етапа со планински финиш, Ару им ги искина г*зовите на сите присутни и ја заврши етапата со 16 секунди предност пред второпласираниот. Со тоа, сега се наоѓа на третата позиција во генерален пласман, 14 секунди зад Froome, и е сериозен конкурент за жолтиот дрес!

Следуваат неколку етапи, утрешната доста рамна, следната со по некое планинче, но следните две по неа се вистински тест, и типувам на сериозни, сериозни турбуленции во генералниот пласман. Тука ќе се покаже кој се зезал, а кој вртел педали во досегашната сезона. :)
 
Член од
29 ноември 2010
Мислења
773
Поени од реакции
334
Во последниве два дена два спринта и две победи за Кител (вкупно 3). Со тоа го превземапрвото место во битката за зелената мајца:
1. Marcel KITTEL 197
2. Arnaud DEMARE 182
3. Michael MATTHEWS 123
4. André GREIPEL 110
5. Alexander KRISTOFF 102

Утре малку промена:


Ќе видиме дали некој ќе се реши да нападне (со оглед на тоа дека во недела е потешка етапата). Ја мислам дека утре е шанса за победа од бегот.
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
3.088
Поени од реакции
4.461
Уште прва недела е а Фрум останува без помагачи по планиниве. Ова не беше случај минативе сезони (со Порт у тимот) така да, има некои шанси за поинтересен ТДФ сезонава.
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.624
Ару педерски потег, Фрум бара помош овој тогаш педерски напаѓа.
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
3.088
Поени од реакции
4.461
Ару педерски потег, Фрум бара помош овој тогаш педерски напаѓа.
Не го виде, ништо страшно секако го чекаа после.
Ричи Порт каков пад.....Најверојатно аут до крај. Ц ц ц ц ц отиде се у три... Остана само Ару конкурент и тоа е тоа.
 
Член од
29 ноември 2010
Мислења
773
Поени од реакции
334
Астана трупците му помагаат на Фрум :facepalm: се надевам дека на крај ни до подиум нема да стасаат.

браво на крај Фрум им собра и 4 секунди бонификација:tapp:
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
3.088
Поени од реакции
4.461
Астана трупците му помагаат на Фрум :facepalm: се надевам дека на крај ни до подиум нема да стасаат.

браво на крај Фрум им собра и 4 секунди бонификација:tapp:
Да се изземе фактот што веројатно и годинава е најспремен Фрум, ама и покрај најдобриот тим што го има сезони наназад, каква среќа има дечкото со падови на конкурентиве негови не е можно. Секоја сезона по некој, де Контадор, де Порт, де Мартин де овој де оној... У една етапа губи двајца од топ 3 конкуренти.
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.624
Фрум крева рака, Ару користи прилика и напаѓа, иначе не го чекаа затоа што сакаа туку зашто никој не излезе на смена на Ару, зашто се виде дека немаат сила уствари за напад. IMG_20170709_173423.jpg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom