The Twilight Zone

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.810
Поени од реакции
83.589

- You're traveling through another dimension, a dimension not only of sight and sound but of mind. A journey into a wondrous land whose boundaries are that of imagination. That's the signpost up ahead - your next stop, the Twilight Zone!

- There is a fifth dimension beyond that which is known to man. It is a dimension as vast as space and as timeless as infinity. It is the middle ground between light and shadow, between science and superstition, and it lies between the pit of man's fears and the summit of his knowledge. This is the dimension of imagination. It is an area which we call the Twilight Zone.


Како прво морам да пишам... бем ти подфорумот "Серии" кога има теми за Долина на Волците, Малечката Невеста и "Комшиски мајтп" на Канал 5 телевизија (WTF is this shit?!?!?!?), а нема за една од најдобрите серии на сите времиња, кај нас позната како Зона на Самракот. (n)(n)(n)
Накратко Зона на Самракот (The Twilight Zone) e антологиска тв серија создадена од Род Серлинг (не СТерлинг), и е емитувана на CBS во периодот од 1959 до 1964 година, ова важи за оргиналните 156 епизоди. Секоја епизода е посебна приказна, со нови актери и нови дешавки, а самата серија може да се стави во многу поджарнови: Sci-Fi, Хорор, Трилер, Мистерија и е нашироко позната по многуте plot twist-ови што ги има во секоја епизода. Кај нас првпат е емитувана пред 12/13 години на Телма Телевизија во 22:30 h. Калчо лигата почнува во 20:30h, Јувентус си мести натпревар како од шала, Бранко Илиевски е на блага вода а судијата уште не свирнал крај, овие ја пуштаат Зона на Самракот. Good old Telma :love:
Прва епизода што ја гледав беше сосема случајно, како што пишав по завршувањето на некој небитен местен натпревар во Италија. Видов пуштија црно-бел филм (да отпрво мислев дека е филм), насловот се викаше "To Serve Man" и БУМ... MIND BLOW :shok2: Од тогаш сум навлечен на серијава како дрога.


Серијата има и две продолженија, едно од 1985 и 2003, али нажалост креаторот на ова дело Род Серлинг умира уште во 70те години, така да не се тоа тоа овие римејкови. Можете слободно да ги ѕирнете, али повеќето се преработки на оргиналните серии. Има снимено и филм од 1983 година во главните улоги се Ден Ајкројд, Бурџес Мередит, Џон Литгоу, Нанси Картврајт (гласот на Барт Симпсон), али и овој филм одбработува три приказни од оргиналните епизоди. Познат факт е дека еден од главните актери заедно со две деца умираат на снимање на сцена, кога перјата од хиликоптер удираат директно во нив. Видео +18...
Како и да е, оваа серија и покрај тоа што е правена пред 60 години, сеуште се држи добро за денешно време, благодарение на пред се содржината во секоја епизода. Ако ме прашате мене која ми е омилена епизода... епа немам омилена, сите се ебано добри, и ОГРОМНА ПРЕПОРАКА до сите што не го гледале делово обавезно да го ѕирнат, заебете црно-бела слика, лоши ефекти, и лоши фризури... серија е ремек дело.

За крај, музиката...

 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.702
Поени од реакции
27.645
Five Characters in Search of an Exit
One for the Angels
Time Enough at Last
Perchance to Dream
Judgment Night
And When the Sky Was Opened
Third from the Sun
I Shot an Arrow into the Air
Elegy
A Stop at Willoughby
The After Hours
Eye of the Beholder
The Lateness of the Hour
Back There
The Invaders
Mr. Dingle, the Strong
The Silence
Shadow Play
Will the Real Martian Please Stand Up?
The Obsolete Man
The Arrival
The Shelter
Deaths-Head Revisited
The Midnight Sun
Five Characters in Search of an Exit
To Serve Man
Nightmare at 20,000 Feet
Ring-A-Ding Girl
Spur of the Moment
An Occurrence at Owl Creek Bridge
Queen of the Nile
The Masks
The Jeopardy Room
Stopover in a Quiet Town
The Fear
Printer's Devil

Моите 36 омилени епизоди.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Ау браво, да начекам слободен период и сместа ја репризирам серијава. Штета што на Телма и нема текнато да ги репризираат :D
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Одлична серија. Не е исклучено серијава да се вртела и порано, дури и пред 1991 (тогаш државната, македонска телевизија умееше, повеќе или помалку редовно, да преземе содржини од српските/хрватските телевизии). Добри приказни и сценарија, пристојна глума во речиси секоја епизода. Всушност, приказните некои од овие епизоди подоцна ќе послужат како инспирација (или нешто повеќе) за многу подоцнежни филмови и серии.

Искрено, никогаш не сум можел да ги сфатам оние кои сите серии/филмови по 1990, или по 2000 ги прогласуваат за прастари, бајати и автоматски невредни за гледање.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.664
Поени од реакции
1.545
Ги паметам епизодите колку-толку, одамна ги имам гледано на Телма, имаше една каде крадци на злато, хибернираат во една пештера 100 години и се будат во 2060та и откриваат дека еден од другарите умрел, а останатите патуваат по пустуната со се златото и умираат за вода, но на крајот се дознава дека златото веќе не се користи (веројатно Биткоин користат). Уште една што ми текнува е кога еден човек се обложува дека нема да прозбори цела година, па сфаќајќи дека нема да издржи сам си го отсекува јазикот. Доста интересни епизоди, ретко некоја серија да има толку впечатливи епизоди кои ги паметиш и после 10+ години.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.810
Поени од реакции
83.589
Ги паметам епизодите колку-толку, одамна ги имам гледано на Телма, имаше една каде крадци на злато, хибернираат во една пештера 100 години и се будат во 2060та и откриваат дека еден од другарите умрел, а останатите патуваат по пустуната со се златото и умираат за вода, но на крајот се дознава дека златото веќе не се користи (веројатно Биткоин користат). Уште една што ми текнува е кога еден човек се обложува дека нема да прозбори цела година, па сфаќајќи дека нема да издржи сам си го отсекува јазикот. Доста интересни епизоди, ретко некоја серија да има толку впечатливи епизоди кои ги паметиш и после 10+ години.
Првата епизода

https://en.m.wikipedia.org/wiki/The_Rip_Van_Winkle_Caper

Втората

https://en.m.wikipedia.org/wiki/The_Silence_(The_Twilight_Zone)

:)
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.931
Поени од реакции
39.442
Имаше една кај што на еден зборлест тип му прават кладба да ќути одредено време и ќе добие толку пари после, и го добива облогот али испаѓа дека ги исекол гласните жици.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.810
Поени од реакции
83.589
Имаше една кај што на еден зборлест тип му прават кладба да ќути одредено време и ќе добие толку пари после, и го добива облогот али испаѓа дека ги исекол гласните жици.
Ги имате скоро сите епизоди на Дејлимоушн или Мобдро
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Иначе ги даваат на Телма со Форест Витакер, тоа поновиот римејк, мислам дека играат во Сабота.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
186
Поени од реакции
238
Одлична серија. Не е исклучено серијава да се вртела и порано, дури и пред 1991 (тогаш државната, македонска телевизија умееше, повеќе или помалку редовно, да преземе содржини од српските/хрватските телевизии).
Ја гледав за прв пат 1988. оригиналната серија, а околу 1991. и епизодите од 1980ите.
Зборувам за гледање на РТВ Скопје, превземена од некоја од другите ТВ станици во земјата.
Реј Бредбери веројатно со право рече како Род Серлинг зема многу од неговите раскази без да никогаш и никако му даде кредит како автор.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.702
Поени од реакции
27.645
Реј Бредбери веројатно со право рече како Род Серлинг зема многу од неговите раскази без да никогаш и никако му даде кредит како автор.
Serling also sought out the talents of sci-fi giants like Arthur C. Clarke and Ray Bradbury. Clarke was unavailable, but Bradbury wrote several scripts, only one of which made it to air: an adaptation of his short story “I Sing the Body Electric.” Serling would go on to say that Bradbury’s work “seems to lend itself to the printed page, rather than spoken language.” Bradbury, possibly nursing a bruised ego, accused Serling of the capital crime of writing: plagiarizing stories. An offended Serling told interviewers he admired Bradbury immensely, but it’s unknown if the two ever reconciled before Serling’s death in 1975.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Ја гледав за прв пат 1988. оригиналната серија, а околу 1991. и епизодите од 1980ите.
Зборувам за гледање на РТВ Скопје, превземена од некоја од другите ТВ станици во земјата.
Реј Бредбери веројатно со право рече како Род Серлинг зема многу од неговите раскази без да никогаш и никако му даде кредит како автор.
Тоа не е неверојатно, и ако е така, секако е неправедно и лошо. И тука Серлинг не е исклучок. Плагирањето, колку и да е криминално, помалку или повеќе затскриено или сосем отворено, е честа појава, и пред ТTZ и по неа. Е сега, си имало и за тоа соодветни решенија за обесхрабрување на ваквите авантури, дури и тогаш, барем во САД.
Како и да е, тоа ТTZ не ја прави помалку добра серија, која за просечниот гледател (иако изгледа не и за читателите) во тие години било нешто ново, револуционерно, само открива по нешто за карактерот на нејзиниот креатор.
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Фантастична серија. Мада немам гледано многу епизоди, никако да најдам време да и се посветам, а би сакал да ги гледам сите од оригиналната серија. Мене омилена ми е Eye of the Beholder, буквално ме тресна од земја епизодава, колку само јак концепт и којa само порака ја праќа приказната. Исто доста ми се морничави Living Doll, The Hitchhiker и Time Enough At Last.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
43.000
Поени од реакции
84.537
Серииште. Ги жалам тие што сега би ја гледале за прв пат серијава бидејќи голем дел од модерните трилери, мистерии па и сај-фај серии црпат инспирација од Твајлајт Зоун. Од таму не може да се доживее максималниот филинг на серијава како прв пат кога ја гледаш и ја конзумираш on its own без никаков хајп или референци или што ти знам...
Колку и да звучи хипстерски некако покул се оригиналите, посебен шмек има тоа да ја гледаш серијава во црно-бело :D

На пример онаа со Вилијам Шатнер и авионот епизодата е толку предобра и пренапната и покрај тоа што буквално цела епизода се дешава на едно место. Уметност е да напраивш напната атмосфера во таков сетинг+црно бело. (сајд ноут: Ептен не ми се свиѓа крајот на таа епизода пошто во глава покул краеви ми текнаа додека правев теории што се дешава кога ја гледав епизодата :D )

Култна серија, и со право.

Серииште.

П.С. Ги немам гледано обидите за рибут освен пар епизоди

П.П.С. Го немам гледано ни филмот. Вреди? Сакам да го гледам секако

П.П.П.С. (ок ова не ни постои али си измислувам кратенки ок? Ок.) Има неколку интересни серии инспирирани од Твајлајт Зоун, знам неколку порано на Алфа даваа (а ми фати око една особено што сега не ја памтам за жал), така да ете ако некој сака да препорача нешто слично од безбројните обиди за вакви серии нека пише :D
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.810
Поени од реакции
83.589
П.П.С. Го немам гледано ни филмот. Вреди? Сакам да го гледам секако
Класика филм од 80те, не е нешто WOW, али не е ниту лош :). Ѕирни го...еве ти ја првата сцена од филмот, изгледај ја, вреди :icon_mrgr:

 

Kajgana Shop

На врв Bottom