The Book of the Secrets of Enoch - II - Уништување на догми!

Член од
22 јануари 2005
Мислења
980
Поени од реакции
4
Господ (кој или што и да е) не ја пратил Библијата по факс од „горе”.
Значи, луѓе за своите потреби ја напишале.
Копи-пејст во Ворд, па кога ќе украдам троа време, ќе прочитам раат... или, да не се мачам, ако ја имате да ми ја пратие на маил?!:icon_idea
 

Toreador

Spectacular Apocalypse
Член од
24 јуни 2005
Мислења
3.374
Поени од реакции
48
Имам чуено за книгава од поодамна, ама колку што знам е Enioch не Enoch. Ама њтф...анивеј, знам дека сретнав некаде како типов отишол у рајот да живее меѓу ангелите за да може да продолжи со работата. И објаснува како некој архангел го "создавале" му дале 356 очи, 36 пара кријла такви ствари бројки шо денес ние ги земаме здраво за готово во сметање време. Сега, едно не ми е јасно, како може тие цифри да се спомунваат тогаш стотици години пред ние да почнеме да ги користиме ко календар. Дали календарот и сметањето на времето влечи корени од книгава или така ми се чини?

I hope im making sense here, ама не сум баш упатен во писаниава...
 

NikolaP

Команданат Флик
Член од
30 октомври 2005
Мислења
1.095
Поени од реакции
16
Батко старите египќани и арапи одамна знаеле за 365 дена. Не знам дал е баш тоа. А архангелот кој го спомнуваш е Азраел, ангелот на смртта.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Инаку, ем ај гуд, ор ем ај гуд.

Тhe Persians, were the only people of that period to claim a single heir of God. The Sun God, Mithras, who according to legend, was:


Born on December 25th.
Of a virgin.
His birth was witnessed by the Magi.
He formed his influence around twelve disciples.
Was called the Savior of the World, the Lord of Light.
He returned to heaven at the Spring Equinox.
Before he returned he held a last supper with his 12 companions.
This meal consisted of Midz (a special bread marked with a cross).

Во овој верувате или во некој друг кој крадел идеи, туѓи.

Инаку, Митраизмот е мошне стара, постара од рисјанството, онака, процедурално.
 
Член од
9 јули 2017
Мислења
380
Поени од реакции
80
And those men said to me: This place, O Enoch, is prepared for those who dishonour God, who on earth practice sin against nature, which is child-corruption after the sodomitic fashion, magic-making, enchantments and devilish witchcrafts, and who boast of their wicked deeds, stealing, lies, calumnies, envy, rancour, fornication, murder, and who, accursed, steal the souls of men, who, seeing the poor take away their goods and themselves wax rich, injuring them for other men’s goods; who being able to satisfy the empty, made the hungering to die; being able to clothe, stripped the naked; and who knew not their creator, and bowed to the soulless (and lifeless) gods, who cannot see nor hear, vain gods, (who also) built hewn images and bow down to unclean handiwork, for all these is prepared this place among these, for eternal inheritance.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom