TELCO (виртуелен интернет оператор) - генерална дискусија

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.195
Поени од реакции
36.399
Ne brat zosto da me navredis onaka samo te popraviv uzivaj, ako sakas za tebe i cenicka ke napraveme ama pak ke mora na 24 meseci ahahahahah inaku da se nadovrzam na temata znam deka e ne logicno da e na 24 meseci dogovor a koristi mreza od telekabel ama to e takov i e dogovorot inaku ni ne veruvam deka telekabel ke se soglasele za dogovor, a i ne sum vo telko nesto bitno samo preprodazba.
Inaku ako nekoj go interesira za move ke zemam ovaa nedela ili slednata ke vi pustam sliki od interfejs i dr sto ve interesira.
Не верувам дека е до Телекабел, туку до вас. Вас ви е полесно за буџетирање, купувате унапред х број на конекции, ако немате договор ни најдоброто AI нема да ви направи точна претппставка. Сум видел неколку wholesale договори и не беа постпејд, туку припејд, плаќаш уште пред да ги продадеш. Пример, плаќам за нареден месец 500 конекции, имам само 350 корисници на кои договорот не им завршува тој месец, на продажби таргет им е 150 нови. Ако не ги продадат, заработката е помала, а може и загуба, оти се веќе купени.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.543
Поени од реакции
3.895
Ne brat zosto da me navredis onaka samo te popraviv uzivaj, ako sakas za tebe i cenicka ke napraveme ama pak ke mora na 24 meseci ahahahahah inaku da se nadovrzam na temata znam deka e ne logicno da e na 24 meseci dogovor a koristi mreza od telekabel ama to e takov i e dogovorot inaku ni ne veruvam deka telekabel ke se soglasele za dogovor, a i ne sum vo telko nesto bitno samo preprodazba.
Inaku ako nekoj go interesira za move ke zemam ovaa nedela ili slednata ke vi pustam sliki od interfejs i dr sto ve interesira.
Mene me interesira move(sakam slika/video itn), a mozes kako predlog 7 dena da dadete test userr i pass, ili 24/48h kako sto davaat iptv-preprodavaci...da ne spomnuvam deka Kds(plum)davaat 60dena test pa potoa dogovor....
Автоматски споено мислење:

A1 xplore tv si nema vrska jas koristam ako sakas ke ti dadam gledam fudbal 20 min izleze tekst se pojavi greshka posle ajde od novo vklucuvaj kanal ili pocne da secka ili kasnu zvukot slikata ponapred zvukot od pred 1 minuta
Ke odam kratko/prosireno.
Kasnejne na zvuk i slika ili slika ponazad 5sek,od toa sto e na tv, na razlicni listi sum sretnal,i go ima da ne se poklopuva slika/ton...
No sakam test ,bidejki na lokacija ima samo opcija combo box od A1(telekom ne dava net na 4g tamu),i satelitska, Total edvaj cekam da zavrsi,08mesec ostanuva mSat, ama.?a ako stavam box od A1 za internet 700-800mkd,i move 199 pak 1000ka,so toa sto ke namestam i + 2 kameri za nadzor ike go koristam internetot, a mSat 350 samo tv, move e podobro no bez proba ne sakam bidejki tamu baznite se bezicno nese povrzani so optika, i so 2 bazni se pokriva golema teritorija,slabo naselena brzinata e 30-50mbps,znae i pomala da bide i 10/15.
Ako mi secka dzabe mi e se, ostanuva mSat bidejki total e tijna,pokacija cena/isklucija kanali ,bez nikakvo info.!
 
Последно уредено:

y2k

Член од
4 октомври 2022
Мислења
1.028
Поени од реакции
1.441
A1 xplore tv si nema vrska jas koristam ako sakas ke ti dadam gledam fudbal 20 min izleze tekst se pojavi greshka posle ajde od novo vklucuvaj kanal ili pocne da secka ili kasnu zvukot slikata ponapred zvukot od pred 1 minuta
А демек кај вас нема проблем така? Океј е да продаваш, ама одмори малку со глупостите жити се. А1 врска немал, вие сте биле екстра. Јас ти гарантирам дека и кај вас ги има истите глупости со дропање фрејмови, синхронизација звук, сецкање, и се останато.
 
Член од
12 јуни 2022
Мислења
1.150
Поени од реакции
510
А демек кај вас нема проблем така? Океј е да продаваш, ама одмори малку со глупостите жити се. А1 врска немал, вие сте биле екстра. Јас ти гарантирам дека и кај вас ги има истите глупости со дропање фрејмови, синхронизација звук, сецкање, и се останато.
Normalno deka se zavisi od internetot no na move gledav nad 5 utakmici bez ni malku seckanje na istiot internet na wifi ne na kabel, na a1 xplore so kabel do boxot seckase, aplikacijata se otvora cela minuta vrti a koga i tekne se otvori odma, kanalite isto dodeka se vcita epg za vrakjanje otide vozot isto i nema na mnogu kanali za vrakjanje na move tv ima 3 pati povekje kanali kade moze da se vrakja programata
Автоматски споено мислење:

A1 se so napravi e tinja, od mreza na tel do se drugo, domasniot internet e taka kaj nas ne se zalam od nego super e ama oti ja nasledija mrezata sto blizoo ja bea kupile od lokalen operator.
Vo Vinica da go vidis internetot od a1 kako da si na osogovo vo vikendica.
Telekom adsl 8mbps download, telefonska linija od jugoslavija na dedo prviot fiksen i kaj nas vo kocansko e taka ama srekja sto ima infrastruktura od drugi operatori
 
Член од
9 јануари 2021
Мислења
886
Поени од реакции
900
Кај мене нема мрежа од Телекабел покривање и ми пишаа да сум имал интернет пример од Телеком земено од друг оператор па така да користам Move TV. Мене реално не ми требаат којзнае колку канали, би го земал оној најевтиниот за 199 денари и плус би зел уште еден бокс за 99 денари/ месечно и би си делел со брат ми и интернет и телевизија. Ако сака спортски канали ќе го делиме L пакетот и ако земам Смарт Тв ќе си инсталирам апликација.
Има опции којзнае колку да си правиме, има пак кај мене можност за безжичен од А1 или DSL од Телеком само да е VDSL. Знам градови и села каде што има оптика, имам и овде прочитано. Ако се нафати во иднина Кабелнет да ми пуштат оптика или во град да се преселам ќе му земам само интернет и за телевизија ќе си земам Move TV.
@MALINOV.A рекламата со Цацко ви е легендарна, на кој маркетинг човек му текна за онаа реклама да ја создаде, секоја му чест.
 
Член од
12 јуни 2022
Мислења
1.150
Поени од реакции
510
Кај мене нема мрежа од Телекабел покривање и ми пишаа да сум имал интернет пример од Телеком земено од друг оператор па така да користам Move TV. Мене реално не ми требаат којзнае колку канали, би го земал оној најевтиниот за 199 денари и плус би зел уште еден бокс за 99 денари/ месечно и би си делел со брат ми и интернет и телевизија. Ако сака спортски канали ќе го делиме L пакетот и ако земам Смарт Тв ќе си инсталирам апликација.
Има опции којзнае колку да си правиме, има пак кај мене можност за безжичен од А1 или DSL од Телеком само да е VDSL. Знам градови и села каде што има оптика, имам и овде прочитано. Ако се нафати во иднина Кабелнет да ми пуштат оптика или во град да се преселам ќе му земам само интернет и за телевизија ќе си земам Move TV.
@MALINOV.A рекламата со Цацко ви е легендарна, на кој маркетинг човек му текна за онаа реклама да ја создаде, секоја му чест.
Jas koristev MOVE TV na kabelski od a1 od moite, sega ke zemam i na moe ime eden pa ke vi pustam podetalno kako izgleda.
Haha za reklamata neznam najverojatno na gazdata iskusen e toj so prethodni reklami mislam deka i za total ima raboteno edno vreme.
 
Член од
16 јануари 2018
Мислења
199
Поени од реакции
55
Zemi brat so zdravje da te sluze ama treba da imas stabilna internet vrska za da gledas televizija taka da ne ti se isplaka
Jas koristev MOVE TV na kabelski od a1 od moite, sega ke zemam i na moe ime eden pa ke vi pustam podetalno kako izgleda.
Haha za reklamata neznam najverojatno na gazdata iskusen e toj so prethodni reklami mislam deka i za total ima raboteno edno vreme.
Aj cestito zemi si na tvoe ime I spodeli nekoe iskustvo so move tv kakva e televizijata
 
Член од
12 јуни 2022
Мислења
1.150
Поени од реакции
510
Kaj mene e kabelski od A1 100/10 ne e pagjal skoro vreme super e, za razlika od drugite mesta sto kazuvaat za a1 kaj mene e dobar mrezata e starata sto ostana od blizoo ama eve menuvaat pa podrzuva brzina
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.132
Поени од реакции
8.203
kako be ti ke zemes koa imas 16godini be, abe teska prevara si, neli gledate deka ve shiba celo vreme likov??????
 

y2k

Член од
4 октомври 2022
Мислења
1.028
Поени од реакции
1.441
Normalno deka se zavisi od internetot no na move gledav nad 5 utakmici bez ni malku seckanje na istiot internet na wifi ne na kabel, na a1 xplore so kabel do boxot seckase, aplikacijata se otvora cela minuta vrti a koga i tekne se otvori odma, kanalite isto dodeka se vcita epg za vrakjanje otide vozot isto i nema na mnogu kanali za vrakjanje na move tv ima 3 pati povekje kanali kade moze da se vrakja programata
Колку што зависи од твојот интернет, толку зависи и од каде гледаш, како е репродуциран стримот, дали гледаш локално, надворешна мрежа, и еден куп други работи. Значи тоа дека само од клиентскиот дел зависи како работи иптв може во TELCO да си праите филмови. Губење звук, дропање фрејмови и очобол особено кога се гледа спорт зависи од операторот, а не од клиентот и интернетот.

Еве ти еден пример како функционира перфектен сервис на 30 mbps UHD/HDR во Dolby Atmos.







 
Член од
12 јуни 2022
Мислења
1.150
Поени од реакции
510
Boksot mi e pusten po posta, momentalno ja aktivirav aplikacijata i neznam drugite kakvi problemi imale no jas nemav nikakov so najavata iako nekoi velea deka imale, daleku daleku podobra od a1 xplore tv, zamislete raboti bezprekorno na wifi od Adsl od telekom 20mbps, vi prakjam videa kako izgleda
Автоматски споено мислење:

Ova e kako izgleda aplikacijata vo oddelot za televizija vo zivo

A ova e kako izgleda aplikacijata vo oddelot za filmovi i serii

Neznam zosto vo mnogu los kvalitet mi se prikacija videata ke probam da gi postiram na jutub pa ke pustam link pak
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom