SotW

  • Креатор на темата Господ
  • Време на започнување
Статус
Затворена за нови мислења.
Г

Господ

Гостин
Како што знаете,откако му предложив на Isak Keyten пред месец дена, ние активно работиме на организирање на едно вакво дефиле.
Лажам ,спремавме колоквиумска.

Како и да е, идејава постои, колоквиумската помина и време е за забава и вистинска едукација.

Значи смислив така едно мало правилниче кое ќе ни помогне да се ориентираме низ овој натпревар.
Уште по кул би било доколку освен оние кои се пријавивме успееме да привлечеме повеќе натпреварувачи па и публика,мажоретки и groupies.
Гласањето се врши преку анкета.

SOTW (Signature Of The Week) правила: (oва се правила на постирање кои сите мора да ги следат, без исклучок)
Инаку,еве ги десетте божји заповеди.


Правила:

#1.
-Пријавите се отворени од понеделник до петок а сабота целосно резервирана за гласање. Победникот се објавува во недела. Пријавувањето се врши преку постирање на потписот.

#2.
-Потписите не смеат да бидат поголеми од 450x225.

#3.
-Смеете да пријавите само еден потпис. (неделно)

#4.
-Вашата пријава смеете да ја измените максимум 2 пати.

#5.
-Вашата пријава смеете да ја искористите само еднаш.

#6.
-Победникот ја одбира темата за наредниот SotW натпревар.

#7.
-Офтопик пријавите ќе бидат дисквалификувани.

#8.
-No Pr0n!

#9.
-На натпреварувачите не им е дозволено да гласаат за себеси.

#10.
-Не смеете да пријавите стар потпис. Значи правиме потпис специјално за тековниот натпреварот.

#11.
-Натпреварувачите НЕ мора да поднесат .psd фајл, ако не е побарано од страна на модераторот.

#12.
-Натпреварувачот мора да ги поднесе сите оригинални слики кои ги користел, ставени во зипувана датотека, секоја слика во оригиналната форма и големина.
(текстури, вектори, рендери, фонтови, се` (за четките ќе смислиме нешто))

#модераторско_божјо_правило_бр.infinity
-Модераторот на овој подфорум има право да додава/одзема правила и закони по потреба.
 

Steam.

wat
Член од
1 октомври 2008
Мислења
1.462
Поени од реакции
624
А темата на ова е? :D
 
Г

Господ

Гостин
А темата на ова е? :D
Well,оваа недела е well underway и уште се организираме и од наредниот понеделник ќе почнеме со првиот SotW :)
Првата тема ќе ја одбереме или јас или teh modzor па натака ќе одиме со победничките идеи :)
А и дотогаш ќе имаме време да смислиме кул тема xD


Инаку не е лошо да го sticky thread-ов :)
А и сите да го имаме во потпис xD
 

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.661
Поени од реакции
945
Колкави се тие потписи со тие димензии пример?
 
Г

Господ

Гостин
И да ова ми беше на памет

Не е лошо да се отвара тема за секој нареден sotw и петок да се затвара и одма да се постави тема со анкета за гласање со линк до темата со пријави.
Во недела коа ќе заврши гласањето двете теми се заклучуваат се објавува победник и од понеделник јово на ново.
Оваа тема се мислам дали да ја оставиме како ваква и да идат сите генерални дискусии или да поставиме нова само за генерални дискусии а оваа да биде само sticky со правилата.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.332
Поени од реакции
27.891
Сеа ставам во потпис. Само едно прашање ваљда ептен битно. Дозволено е се што сакаме да користиме? Вектори, текстури, четки, рендери, C4D рендери ... ? И да никот и доменот (www.kajgana.com) треба ли да стојат на самиот потпис?
 
Г

Господ

Гостин
Сеа ставам во потпис. Само едно прашање ваљда ептен битно. Дозволено е се што сакаме да користиме? Вектори, текстури, четки, рендери, C4D рендери ... ? И да никот и доменот (www.kajgana.com) треба ли да стојат на самиот потпис?
Да може да се користи се само не е лошо ако користите туѓ рендер дали cropped или Cinema 4D да ставите и kudos до авторот :)
За никот се мислев искрено да ти кажам може неделава да го дискутираме али ова домејнов некако...не ми иде на сигот со мртвачки глави да пишува кајгана xD
Али ако ви се свиѓа идејата може да ја имплементираме ко optional.

--- надополнето ---

ОВој потпис на овој форум?
well,правилата не дозволуваат да ставаме волкави потписи на форумов ама мислам дека 76 height е премало.
Планирав потписите да се само за натпреваров,или се разбира да ги користиме на други форуми,доколку таа големина е дозволена таму.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.332
Поени од реакции
27.891
Да може да се користи се само не е лошо ако користите туѓ рендер дали cropped или Cinema 4D да ставите и kudos до авторот :)
За никот се мислев искрено да ти кажам може неделава да го дискутираме али ова домејнов некако...не ми иде на сигот со мртвачки глави да пишува кајгана xD
Али ако ви се свиѓа идејата може да ја имплементираме ко optional.

--- надополнето ---


well,правилата не дозволуваат да ставаме волкави потписи на форумов ама мислам дека 76 height е премало.
Планирав потписите да се само за натпреваров,или се разбира да ги користиме на други форуми,доколку таа големина е дозволена таму.
Вие си знаете договорете се иначе и мене ми смета на сите sotw што сум учестувавл ужасно ме нервирало... А и не е лошо да има некој задолжен ако не му е проблем секој да му прати psd или да се направи нешто така за да се докаже дека е негово дело :)
 
Г

Господ

Гостин
Вие си знаете договорете се иначе и мене ми смета на сите sotw што сум учестувавл ужасно ме нервирало... А и не е лошо да има некој задолжен ако не му е проблем секој да му прати psd или да се направи нешто така за да се докаже дека е негово дело :)
Кул идеја со psd фајловите,upload на некој сајт ко megaupload или да одат директно по мејл :)

--- надополнето ---

Шо викате да направам psd медали за прво второ и трето место за во sig :? :)
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.332
Поени од реакции
27.891
Кул идеја со psd фајловите,upload на некој сајт ко megaupload или да одат директно по мејл :)

--- надополнето ---

Шо викате да направам psd медали за прво второ и трето место за во sig :? :)
А што велиш тоа да ми го препуштиш мене? :)
И еве еден мој предлог и мислам многу подобро и поинтересно ќе биде вака натпреварувањето.
Да се почне на 1 април натпреварувањето до нареден први да има 4 натпреварувања секој месец. Право на глас да имаат сите освен дизајнерот на своето дело на самото дело да гласа. Во текот на тие 4 натпревари сите да гласаат за сите креации како на евровизија мислам пример Isak 12 бода, Raspolozen 10 бода, Грејвдигер 8 бода итн... на крај на месецот кој има највеќе бодови прво место освојува и ги смислува наредните 4 теми за дизајн и он одбира колкава да биде димензијата и што е дозволено да се користи :)
 
Г

Господ

Гостин
А што велиш тоа да ми го препуштиш мене? :)
И еве еден мој предлог и мислам многу подобро и поинтересно ќе биде вака натпреварувањето.
Да се почне на 1 април натпреварувањето до нареден први да има 4 натпреварувања секој месец. Право на глас да имаат сите освен дизајнерот на своето дело на самото дело да гласа. Во текот на тие 4 натпревари сите да гласаат за сите креации како на евровизија мислам пример Isak 12 бода, Raspolozen 10 бода, Грејвдигер 8 бода итн... на крај на месецот кој има највеќе бодови прво место освојува и ги смислува наредните 4 теми за дизајн и он одбира колкава да биде димензијата и што е дозволено да се користи :)
Сакав да почнеме од понеделник за колку толку да се задржи она дека баш неделен е xD
А мислам дека со анкета ќе иде многу полесно и попрегледно гласањето :)
Да се изјаснат членовиве не е лошo :D
Aко имаш жеља постни ги у текот на неделава медалите да ги видат и другиве делумно да се изјаснат дали им се свиѓаат и делумно да привлечеме уште луѓе xD
Само ова со rule bending-от на крај некако не ми е по ќеф оти може некој да се почувствува ограничен.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Сеа ставам во потпис. Само едно прашање ваљда ептен битно. Дозволено е се што сакаме да користиме? Вектори, текстури, четки, рендери, C4D рендери ... ? И да никот и доменот (www.kajgana.com) треба ли да стојат на самиот потпис?
Искрено не сметам дека некој се фотошопер ако користи се на готово, али ај. Нека биде for the sake of fun.
Ќе додадам некое правило доле, читајте.

едит: не се брзаме за почнување, нека поседи темава за да се прочита од сите заинтересирани, да бидат воведени, да корегираат и да додадат нешто.
Отворени сме за сугестии.
 

честа

Спор
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.317
Поени од реакции
1.033
Наааајс! Ја сум за од понеделник! :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom