SonyEricsson P990i

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
кај го има П1 за 17.600 во припејд ??? тоа не е скапо за п1
 

Tanes

Ништо Море!
Член од
23 јули 2006
Мислења
664
Поени од реакции
6
(да се надоврзам на претходниот пост)

Разгледував денес и во игра влезе P1i.Подобар е од P990i само qwerty тастатурата е тапа (2 букви на едно копче).
А инаку P990i не сум ни сигурен дали го има во продажба,а P1i го има и е 17.600 при пејд.

Па сеа не знам...
kade be p1 za 17 i 600 ziti se?
 

Izzie

MIG Fighter Pilot
Член од
28 септември 2007
Мислења
79
Поени од реакции
1
во Импулс (попрецизно рагледував во Импулс у Бисер)
 
Член од
12 јануари 2008
Мислења
356
Поени од реакции
18
Дај кажете некоја страна од каде симнувате програми и игри за мобилниов?
 

draganask

те сакам СОНЦЕ
Член од
4 декември 2007
Мислења
401
Поени од реакции
24
Дај кажете некоја страна од каде симнувате програми и игри за мобилниов?
Ајде со здравје да го служиш! Супер избор и се надевам дека ќе бидеш задоволен (т.е. сигурно ќе бидеш) :) :srce:
 

СпаЈдеР

DissentiveMoron202
Член од
1 март 2006
Мислења
3.201
Поени од реакции
52
mickey од кај го зеде мобилниов? Мислам, зеде P990i, рајт? Колку пари?
Се мислам и јас од одамна да си земам вакво нешто. Сестра ми ме предупреди за тач скринот кој брзо се заебувал на многу мобилни, ама гледам дека на форумов никој не се пожалил за такво нешто. :toe:
 

draganask

те сакам СОНЦЕ
Член од
4 декември 2007
Мислења
401
Поени од реакции
24
Гледам mickeymkd не е онлајн а ми кажа мене што како вчера па ќе ти пренесам. Го зема од 2be ама како што ми кажа бил последен. Го земал 17590 се комплет со 1GB картичка. Инаку за тач скринот не се плаши не е баш така. Дечкоми има SE m600i кој е претходник на SE P1i и екранот е одличен еве година дена наназад нема никакви проблеми :) но тоа не значи дека ако го лупнеш од земја (како и секој друг мобилен) и го акнеш екранот деќа ќе работи како што треба хехе :smir:
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Гледам mickeymkd не е онлајн а ми кажа мене што како вчера па ќе ти пренесам. Го зема од 2be ама како што ми кажа бил последен. Го земал 17590 се комплет со 1GB картичка. Инаку за тач скринот не се плаши не е баш така. Дечкоми има SE m600i кој е претходник на SE P1i и екранот е одличен еве година дена наназад нема никакви проблеми :) но тоа не значи дека ако го лупнеш од земја (како и секој друг мобилен) и го акнеш екранот деќа ќе работи како што треба хехе :smir:
Прво,самоубиство.
Јас го земав мојот за 19.000 пред година дена,нов.
Второ,
SE m600i не е претходник на p1i,туку p910i е претходник.

А за тач скринот,ако немаш искуство не мора да пренесуваш генерални совети за чување на телефон.
Знам дека пробуваш да помогнеш,но без hands-on искуство,само можеш да го наведеш на погрешни податоци.

Екранот е одличен,само што ако работиш со пенкалцето,ќе го изгребеш многу брзо (пред се мислам на десната страна на екранот,некои 5 mm,бидејќи таму се опциите за скролање кои стално ќе ги користиш).
За користење на дожд,за паѓање на земја (секако не со тач скринот на камен),не се секирај,нема никакви проблеми.
Мене ми има паднато преку десет пати,онака асално од 2 метри висина,и можам да потврдам дека е и многу компактен,односно освен мемориската,ништо друго нема да ти излета од телефонот.
Е сега,екранот е X-black,што значи на сонце,преку ден,има да гледаш милион рефлексии на него,за разлика од на пример,k510i :)
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Дај кажете некоја страна од каде симнувате програми и игри за мобилниов?
forum.gsmmkd.com во делот за Symbian, па во UIQ3 имаш повеќе од доволно игри и програми...
 
Член од
12 јануари 2008
Мислења
356
Поени од реакции
18
Земав P1i а тука пишав за софтвер бидејки се иста платформа со p990i. Не успеав да најдам посебна тема за P1i за тамо да пишам.
Мислам дека сега се разјаснија работите?
 

draganask

те сакам СОНЦЕ
Член од
4 декември 2007
Мислења
401
Поени од реакции
24
Прво,самоубиство.
Јас го земав мојот за 19.000 пред година дена,нов.
Второ,
SE m600i не е претходник на p1i,туку p910i е претходник.

А за тач скринот,ако немаш искуство не мора да пренесуваш генерални совети за чување на телефон.
Знам дека пробуваш да помогнеш,но без hands-on искуство,само можеш да го наведеш на погрешни податоци.

Екранот е одличен,само што ако работиш со пенкалцето,ќе го изгребеш многу брзо (пред се мислам на десната страна на екранот,некои 5 mm,бидејќи таму се опциите за скролање кои стално ќе ги користиш).
За користење на дожд,за паѓање на земја (секако не со тач скринот на камен),не се секирај,нема никакви проблеми.
Мене ми има паднато преку десет пати,онака асално од 2 метри висина,и можам да потврдам дека е и многу компактен,односно освен мемориската,ништо друго нема да ти излета од телефонот.
Е сега,екранот е X-black,што значи на сонце,преку ден,има да гледаш милион рефлексии на него,за разлика од на пример,k510i :)
А ти не мора генерално да ме ловиш на форум па секојпат да најдеш критика за мене нели? :smir:
п.с. советот е лично од мене затоа што м600и на дечко ми веќе неколку месеци јас го користам затоа што тој има друг смартфон ;) а за гребење на екранот имаме купено заштитни фолии од Логинг електроникс и морам да кажам дека вршат одлична работа, екранот на мојов м600и нема ниту една грепка БУКВАЛНО!
 
Член од
12 јануари 2008
Мислења
356
Поени од реакции
18
А колку пари се заштитните фолии и како се ставаат и дали добро изгледа, или се познава дека има фолија?

А за чистење на екранот што препорачувате?
 

draganask

те сакам СОНЦЕ
Член од
4 декември 2007
Мислења
401
Поени од реакции
24
Фолиите мислам дека беа 350 денари 6 парчиња кои може да се сечат по потреба, одприлика од едно парче можеш да направиш две парчиња со големина за твојот екран. Инаку многу лесно се ставаат и има во комплетот едно како картонско плочкиче за попрецизно залепување за да нема меурчиња, и да остане некое не се секирај за 24h се губат сите меурчиња и воопшто не се ни познава дека има заштитна фолија. За вадење лесна работа само со селотејпче на некое од ќошињата и ќе повлечеш нагоре. Една заштитна фолиа може со месеци да те користи се додека не сметаш дека е премногу изгребена па да ја извадиш и замениш со нова. Сега мој совет е да не ја вадиш оваа фабричката зошто сепак како фабричка е поквалитетна и многу поубаво наместена. Се додека не се оштети чувај ја таа. Поздрав :smir: Бај д веј, за чистење најубаво со средство за чистење стакла и памукче ептееееен мааааалку натопено со средството ама СРЕДСТВОТО ЗА ЧИСТЕЊЕ СТАКЛА НИКАКО ДА НЕ СОДРЖИ АЛКОХОЛ !!! НИКАКО !!!
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Не те ловам,темава е конкретно како за мене,бидејќи имам п990и :)

Него,тоа со заштитните фолии би било супер ствар,ако се толку добри како што викаш :zlo:
Ај ќе земам утре,па ќе видиме...
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Нема потреба од никакви фолии, не го малтретирајте екранот освен ако сте ептен несмасни па да успеет со стајлусот да го изгребете. Јас користев п990 5-6 месеца па една гребнатинка немаше, последните 3 месеца изклучиво со прст работев. Треба да добиете осет на екранот и тоа е се.

Екранот може да се изгреби САМО со остар предмет, НИКАКО ама баш НИКАКО нема шанса да се изгребе со фабричкиот стајлус (пенкалце)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom