Smart телевизори

Член од
22 мај 2016
Мислења
22
Поени од реакции
7
zdravo.imam jedno pitanje kupio sam taj smart tv sony.nesto ne razumem kako ili da li uopste moze sa mojim smart tv da idem na internet konkretno da istaliram brausver google chrome.imaù operu ali nije to zelim.jsvaki savet ili pomoc je dobro dosla.hvala
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
11.184
Поени од реакции
5.244
zdravo.imam jedno pitanje kupio sam taj smart tv sony.nesto ne razumem kako ili da li uopste moze sa mojim smart tv da idem na internet konkretno da istaliram brausver google chrome.imaù operu ali nije to zelim.jsvaki savet ili pomoc je dobro dosla.hvala
Aко е Андроид оперативниот систем можеш лесно да инсталираш преку Google Play store ако не е андроид тогаш види мора да има нешто слично на Play store кај што има апликации за инсталирање па види ако има Google Chrome или било каков Web browser.
 
Член од
7 јануари 2015
Мислења
713
Поени од реакции
479
Нема ова. Исто приметив дека во play store нема ни google chrome нити ace player да инсталирам а тоа најмногу ми требаше. Да не треба да направам абдејт на андоридот ?

Ако знае некој нека пише
jas gi staviv archos i mx player. mora preku explorer da se snimat (ama vikas unknown sources go nema kaj tebe). ama pocnaa da me zezaat kodecite. philipsot treba da ima kodi. koga ce go podesis kodito ce vidis deka se drugo e igracka u odnos na kodi. se moze da gledas bez problem. taka da sega izbrisav i archos i mx
samo kodi:)
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
11.184
Поени од реакции
5.244
Дали овие Android Tesla се добри телевизори ? Дали некој имал прилика да испроба ?

Гледам во Србија тој бренд доста го форсираат. Сега се излезени и со Аndroid OS Moдел S9 со кој во пакет иде плус и далинско со микрофон и gamepad (џојстик) Во Србија го има на продажба а кај нас сеуште не.Подетално за телевизоров тука
https://www.benchmark.rs/artikal/test_tesla_s901_55inch_android_tv-4598
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
12.201
Поени од реакции
13.938
Дали овие Android Tesla се добри телевизори ? Дали некој имал прилика да испроба ?

Гледам во Србија тој бренд доста го форсираат. Сега се излезени и со Аndroid OS Moдел S9 со кој во пакет иде плус и далинско со микрофон и gamepad (џојстик) Во Србија го има на продажба а кај нас сеуште не.Подетално за телевизоров тука
https://www.benchmark.rs/artikal/test_tesla_s901_55inch_android_tv-4598
Ваљда некој кинески бренд ребрендиран за српски пазар е ова тесла, у ова време на се го ставаат името на тесла, али тоа е кога нема некој да регулише.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.252
Поени од реакции
2.540
Дали овие Android Tesla се добри телевизори ? Дали некој имал прилика да испроба ?

Гледам во Србија тој бренд доста го форсираат. Сега се излезени и со Аndroid OS Moдел S9 со кој во пакет иде плус и далинско со микрофон и gamepad (џојстик) Во Србија го има на продажба а кај нас сеуште не.Подетално за телевизоров тука
https://www.benchmark.rs/artikal/test_tesla_s901_55inch_android_tv-4598
Правени според тајните нацрти на Никола Тесла. Супериорни се. Обичен српски (ре)бренд на кинеска роба. Кој ги прави, што има внатре кој ќе ти каже. Да одиш во салон малку да си поиграш со него да видиш што слика има и како работи. А провери и на нивниот сајт дали воопшто имаат софтверска подршка, понови firmware.
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
11.184
Поени од реакции
5.244
Правени според тајните нацрти на Никола Тесла. Супериорни се. Обичен српски (ре)бренд на кинеска роба. Кој ги прави, што има внатре кој ќе ти каже. Да одиш во салон малку да си поиграш со него да видиш што слика има и како работи. А провери и на нивниот сајт дали воопшто имаат софтверска подршка, понови firmware.
Не се разбирам многу ако може да ми појасниш што се подразбира тоа софтверска подршка ?

Вака на изглед дизајн, функции изгледа супер но искрено за другите работи и не се разбирам јас многу.

Кај нас го нема овој модел па да би отишол во салон да го видам. Иначе чисто информативно само прашав гледам по Србија го форсираат доста најверојатно заради што е спакуван како српски бренд.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.252
Поени од реакции
2.540
Не се разбирам многу ако може да ми појасниш што се подразбира тоа софтверска подршка ?

Вака на изглед дизајн, функции изгледа супер но искрено за другите работи и не се разбирам јас многу.

Кај нас го нема овој модел па да би отишол во салон да го видам. Иначе чисто информативно само прашав гледам по Србија го форсираат доста најверојатно заради што е спакуван како српски бренд.
па да објавуваат нов софтвер за телевизорот. да исправаат грешки, да доваат нови можности
или на пример утре youtube промени нешто и апликацијата на Tesla не работи, ако не објават нов софтвер заглавен си со тв без youtube
да не биде само да продадат телевизор па после кој ги шиша купувачите
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.197
Поени од реакции
2.427
Не се разбирам многу ако може да ми појасниш што се подразбира тоа софтверска подршка ?

Вака на изглед дизајн, функции изгледа супер но искрено за другите работи и не се разбирам јас многу.

Кај нас го нема овој модел па да би отишол во салон да го видам. Иначе чисто информативно само прашав гледам по Србија го форсираат доста најверојатно заради што е спакуван како српски бренд.
Српски Quart, склопен некаде во Кина со лепенка каква ќе му порачаш. Осреден квалитет со лош контраст.

Гледав Тесла модели во дуќан и на крај купив Сони. Тесла, Fuego, Quart имаат пазар во утепани земји како нашава каде за повеќето потрошувачи цената е прв и најважен критерум при купување.

Би купил Тесла за постар човек кој не прави разлика помеѓу крш или добра слика, јавна просторија (кафич итн). Во сите други случаи каде сликата е критериум би земал солиден бренд.
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
11.184
Поени од реакции
5.244
па да објавуваат нов софтвер за телевизорот. да исправаат грешки, да доваат нови можности
или на пример утре youtube промени нешто и апликацијата на Tesla не работи, ако не објават нов софтвер заглавен си со тв без youtube
да не биде само да продадат телевизор па после кој ги шиша купувачите
Фала на појаснувањето

На овој новиов модел гледам на сајтот пишува powered by Android и на сајтот Benchmark.rs кој го пишав погоре каде има детална рецензија пишува деак има сертификат Android ТV oд Google.

Тоа што читав на интернет Недостаток е што нема за CI слот за CAM Modul и во сликата боите биле доста лошо.
 
На врв Bottom