Serie A 2019/2020

Шампион?


  • Вкупно гласачи
    122
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
14 октомври 2007
Мислења
2.673
Поени од реакции
2.725
Нема бољи експерти од навивачи на јувентус. Уште несвирнат пеналот идат и викаат: Што, и ова да не не беше пенал?! Тоа чисто да се амортизира кукањето кое сите знаат дека ќе следи после утакмицата.

Прво, не зборам јас, туку збори Никола Рицоли на состанок со тренери и капитени во ноември 2019 година, за иста ситуација (гледајте хајлајтс, многу е слична) на Каљари-Бреша: Ова не смееше да биде досуден пенал. Објаснувањето е: Играчот е во скок, а за скокање се користат и рацете, па невозможно да бидат залепени до телото. Дополнително е свртен со грб и не може да биде свесен. Таму биле присутни и судии и бивши судии и Пиоли и Сари и Бонучи и Паоло Валери. И покрај тоа, вчера пак се свирна пенал за Јувентус. Океј, заеби, ова од Рицоли ни јас не го знаев, најверојатно и јас ќе се бунев ако беше Милан во прашање и ќе бранев онаков пенал, АМА ако имало ваква насока за судиите од Рицоли, итоа ОВАА сезона тогаш никако не може да се збори за ЧИСТ пенал. Во најмала рака е дискутабилен. Ама кога вака експертски анализирате, дајте така анализирајте и за игрите со рака во шеснаесетник на Сандро лани при 0:0 во Торино со Милан, па и на трите игри со рака на Де Лихт сезонава на различни утакмици, ниедна санкционирана со пенал. Ај ни тоа нема врска.

Друго сакам да потенцирам јас. Баш за онаа пројувенташката културата на судење за која пишував пред некој ден. Вчера имаше милион спорни ситуации и знам дека експертите на јувентус можат сите една по една да ги анализираат и не ме занима тоа, ама КРАЈНИОТ резултат на утакмицата беше: 7(СЕДУМ) жолти картони за Милан, 1(еден) за Јувентус, 1 црвен картон и еден пенал против Милан. Сите што ја гледаа утакмицата знаат дека беше прљава да, имаше фаули, ама дека онолку треба да е разликата во картони?! Судијата влага на терен и знае кој е под закана за суспензија заради жолти картони. На прв фаул вади жолт за Ибра, за Кастиљехо и за Ернандез, сите тројца под закана за суспензија. Притоа, на Кастиљехо не му вади за фаулот туку за реакцијата, а на Ернандез му вади жолт откако секунда предтоа не свири чист фаул на Дибала над незнам кој беше затоа што БИЛ СВРТЕН СО ГРБ и не видел. И тоа не го спомнувате вие експертите, а тоа е директен фактор за суспензија и за црвениот картон кој ја смени утакмицата. Следно, тоа над Квадрадо било пенал? Иако му бегаше топката и немаше никад да ја стигне затоа што е удар со рака во глава? Тогаш, по таа логика и ударот со рака во глава над Ибрахимович на почетокот на акцијата која доведе до пеналот е фаул, не? Џабе е да збориме хипотетички, ама важно е да се биде доследен во критериумите.

Следно, дали ве молам сте приметиле, на секоја, буквално секоја утакмица на јувентс. Било која судиска одлука, дали е фаул надвор или во шеснаестерец, дали е игра со рака, дали е аут, дали е било каква сумљива ситуација, погрешно изведен аут, абе буквално било што, СИТЕ играчи на јувентус дигаат раце во секунда и сите одат околу судијата. Сите разговараат со него и се оправаат, не капитенот само. Абе буквално за све се реагира кај судијата. Ако не сте приметиле, гледајте следно дерби или иоле побитна утакмица на јувентус, ќе видите. И нормално дека тоа ќе створи некаков притисок и ќе изнуди бар една глупа одлука на судијата. Вчера Буфон прв го виде пеналот на Калабрија иако беше 200 метри оддалечен. Чак еднаш Валери заради дигање раце на Бонучи свирна игра со рака на Чалханоглу, а тоа Дибала играше, по дифолт си покажа топка за Јувентус и смени одлука после, ептен видливо беше.

Многу спорни ситуации имаше вчера и нема поента да се анализираат една по една. Факт е дека пак третманот не беше еднаков и резултатот е 7 жолти и 1 црвен картон за Милан, 1 жолт и 1 пенал за јувентус. Ако се согласувате дека тоа е еднаков третман на онаква копачка утакмица синоќа со онолку спорни ситуации на двете страни, уреду е, ваш проблем. За тие што ја гледале зборам. Тие што гледаат гифови и јутјуб хајлајтс и успат ги интересира Серие А, па онака паушално пратат што се дешава затоа што нивните тимови им се неинтересни во нивните лиги, тие исто така паушално и си коментираат, не ги сфаќам озбилно.

Пак ќе речам, не беа вчера судиите седнати пред утакмица и договорени да свират за Јувентус, едноставно, тоа им е влезено во менталитет, џабе. И се додека има слободни проценки на судии и милион нијанси во тоа што е пенал, што не е, што е фаул, што е лакт, кога се дава предност кога не, дали се вади одма жолт или не, секогаш ќе биде така во Италија, кога е оваа екипа во прашање.
 
Последно уредено:

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Чисти црвен беше тоа од Кеси, удар со лакт во противнички играч без топка.

За тоа и дополнителна суспензија се јаде.

И дуелот од Ребич врз Квадрадо.

Ако најдете да ги оправдате и овие два ве частам.
 

placeb

place_b
Член од
21 јуни 2016
Мислења
3.356
Поени од реакции
3.130
Италијанскиот фудбалски сојуз официјално предложи реформа на системот (VAR). Официјалното писмо е испратено до ФИФА во кое се бара да се прифати промена во начинот на кој се користи системот.
Италијанците предлагаат користењето на ВАР да биде слично како во тенисот. Ова вклучува неколку ограничени опции за секој тим да побара употреба на технологија за време на натпревар.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.132
Поени од реакции
16.635
Не се сеќавам за Атлетико со Реал ама срамно е воопшто да се дискутира дали она беше пенал..па ако сака и 1 милиметар нека има растојание...неможи како голман да влегваш и да браниш простор пред твојот гол на секој топка...ајде ако не одбранбените нека шират раце и нека се лепат до противничкиот играч кога ќе шутка на гол....нека бидат како втори голмани и ќе биди се во ред..нема тука дискусија..чист пенал.

А за ситуацијата со Квадрадо е дискутабилна...да е на средина е чист прекршок, во шеснаесетникот не е пенал...а кога ќе видиш секој прекршок во шеснаесетникот е пенал па не знам шо да речам..по правила и тоа е пенал..ама во живо тешко дека некој ќе го свирни.
небитно, дека тогаш викавте дека има улога растојанието. :)
И јас стојам на тоа дека секоја игра со рака а да не е прилепена треба да се суди пенал. Кога Де Лигт го погоди Бонучи во рака Јувенташите викаа дека не е пенал, против Атлетико кога играа, тогаш излезе еден Шпански пензиониран судија и изјави дека не било пенал оти во ваквите ситуации постоеле две околности, кога на играчот не му е прилепена раката ама му е во положба да тој ја трга да не удри топката во него (нема намера) и кога на играчот не му е прилепена раката, поточно оди со намера да спречи гол, на видеото со Касемиро баш се гледа тоа негово глатко движење на раката.
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.735
Поени од реакции
7.983
Многу се замарате и некни на Наполи не му свирнаа пенал кој го направи De Vrij, па никој не го коментираше тоа.

Не се замарајте и уживајте во играта на Шампионот (Јуве)
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
3.307
Поени од реакции
7.442
Многу се замарате и некни на Наполи не му свирнаа пенал кој го направи De Vrij, па никој не го коментираше тоа.

Не се замарајте и уживајте во играта на Шампионот (Јуве)
Ама 'некни' и на Сенси не му свирнаа пенал, играч на Наполи си ја смири со рака во шеснаесетник. Така да не можете да се вадите со тие муабети на овој на оној. Остајте Кобацот што ви лиже шупчина она вчера не беше пенал ај што е прилипена нема ни метар растојание, ај што е во скок, ај што е свртен со грб ама и раката му се враќа кон телото. Абе лани браневте 5 пати почист пенал баш против овој Милан, демек чиста одлука на судијата...
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.532
Поени од реакции
21.406
Ама 'некни' и на Сенси не му свирнаа пенал, играч на Наполи си ја смири со рака во шеснаесетник. Така да не можете да се вадите со тие муабети на овој на оној. Остајте Кобацот што ви лиже шупчина она вчера не беше пенал ај што е прилипена нема ни метар растојание, ај што е во скок, ај што е свртен со грб ама и раката му се враќа кон телото. Абе лани браневте 5 пати почист пенал баш против овој Милан, демек чиста одлука на судијата...
Ајде бе?!
А па ако е така, сега сите во шеснаесетник на нафрлени топки ќе се фрлаат како голмани и нема да се свири пенал.
Ако не си заборавил, за фудбал праиме муабет, не одбојка или баскет.
Ок е доколку се во природна положба, ама ова вчера ако не беше пенал незнам што е тогаш...
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.132
Поени од реакции
16.635
Сеа ме збунивте :unsure: едниот вика во пад бил играчот на Милан, друг вика прилепена му била раката, да не гледав јас некоја реприза оти ниту во пад беше ниту раката му беше прилепена ама ај :)
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
14.024
Поени од реакции
36.785
Па, ако ја ФАТИ, не знам како тоа нема да биде пенал. Друго што не кажуваш во постот, а е многу битно е каде е положбата на раката.

Во случајов од синоќа, раката е во неприродна положба, играчот свесно покрива поголем простор со истата, и затоа е пенал.

Да му беше раката до телото, можеби и ке му прогледаше низ прсти, ама братов ептен се размавта со рацете.
Како бе брат раката е во неприродна положба кога играч скока наназад? Еве ти случајно коа скокаш наназад, рацете уз тело ги прилепуваш?

Пеналот веќе е досуден, утакмицата веќе заврши, мене единствено шо ми смета е ова.



Еве го и Рицоли пред судии и тренери како го објаснува тоа.

И многу без везе беше првиот жут на Хернандез, па 1 секунда претходно Дибала го РАЗНЕСЕ Бенасер у опасна зона, тука имаше сигурна шанса за Милан од слободен удар, ни фаул досуди ни па жолт за Дибала.


На крај тоа е тоа, мене искрено многу ми се допаѓа шо Милан конечно почна да игра ко тим и да прикуажува добра игра, вчера Јувентус не мрднаа буквално, само се надевам дека ќе трае ова до крај на сезона.
 
Член од
14 октомври 2007
Мислења
2.673
Поени од реакции
2.725
Чисти црвен беше тоа од Кеси, удар со лакт во противнички играч без топка.

За тоа и дополнителна суспензија се јаде.

И дуелот од Ребич врз Квадрадо.

Ако најдете да ги оправдате и овие два ве частам.
Многу се замарате и некни на Наполи не му свирнаа пенал кој го направи De Vrij, па никој не го коментираше тоа.

Не се замарајте и уживајте во играта на Шампионот (Јуве)
Обожавам вакви висококвалитетни и аргументовани дискусии. Едниот сфатил дека нешто правдам, па и ќе ме частел, другиот вика уживкај си, што се замараш. :pos:

Ајде батиња, видимо се, чујемо се, одам јас безгрижно да се љуљам на љуљашка и да јавам на крилјата на змејот со хашиш ко и обично. Од него барем ми се суши мозокот, што е уствари боље од мозочниот удар кој ќе го добијам во дискусијата со вакви експерти за фудбалската игра. Не сте џабе навијачи на јувентус.
Поздрав, полечемо.

Сеа ме збунивте :unsure: едниот вика во пад бил играчот на Милан, друг вика прилепена му била раката, да не гледав јас некоја реприза оти ниту во пад беше ниту раката му беше прилепена ама ај :)
Госпоѓо или госпоѓице, оди ти скокни со прилепени раце во дуел при нафрлена топка. Или речи му на Чоло нека скокне. Физика е во прашање, капирате ваљда.

Вистина многу безвезни муабети. Ако треба хашиш некому, барајте ме слободно, јас се откажувам од вакви дискусии више. Одам безгрижно да си уживкам батиња.
 
Последно уредено:
Член од
5 март 2018
Мислења
15.132
Поени од реакции
16.635
Обожавам вакви висококвалитетни и аргументовани дискусии. Едниот сфатил дека нешто правдам, па и ќе ме частел, другиот вика уживкај си, што се замараш. :pos:

Ајде батиња, видимо се, чујемо се, одам јас безгрижно да се љуљам на љуљашка и да јавам на крилјата на змејот со хашиш ко и обично. Од него барем ми се суши мозокот, што е уствари боље од мозочниот удар кој ќе го добијам во дискусијата со вакви експерти за фудбалската игра. Не сте џабе навијачи на јувентус.
Поздрав, полечемо.



Госпоѓо или госпоѓице, оди ти скокни со прилепени раце во дуел при нафрлена топка. Или речи му на Чоло нека скокне. Физика е во прашање.

Вистина многу безвезни муабети. Ако треба хашиш некому, барајте ме слободно, јас се откажувам од вакви дискусии више. Одам безгрижно да си уживкам батиња.
Илјада пати имам видено играчи кога скокаат во дуел рацете ги прилепуваат за гради, тоа на тренинг се учи ама Калабрија изгледа и тој на хашиш бил синоќа
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
3.307
Поени од реакции
7.442
Абе кој скока со раце прилепени уз тело поготово во дуели каде што се држат играчите, смешно е да се вадите на позицијата на раката, и самата позиција беше нормална со оглед што од самиот шут од раката имаше дистанца од буквално 12 сантиметри.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
14.024
Поени од реакции
36.785
Илјада пати имам видено играчи кога скокаат во дуел рацете ги прилепуваат за гради, тоа на тренинг се учи ама Калабрија изгледа и тој на хашиш бил синоќа
Ај те молам у истава ситуација како таа вчера, најди ми видеа од утакмици, тренинзи или било што каде играчи скокаат наназад и рацете ги прилепуваат стриктно до телото.

Ако не можеш да најдеш, не се убацувај у темава без везе.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.132
Поени од реакции
16.635
Ај те молам у истава ситуација како таа вчера, најди ми видеа од утакмици, тренинзи или било што каде играчи скокаат наназад и рацете ги прилепуваат стриктно до телото.

Ако не можеш да најдеш, не се убацувај у темава без везе.
Не дека членот пиша дека не можи рацете да ти се прилепени во скок, на тоа се однесваше повеќе мојот коментар, во случајот синоќа мислам дека според новите правила секоја игра со рака без разлика на намерата ќе се суди пенал, ако раката не е во природна положба
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
14.024
Поени од реакции
36.785
Не дека членот пиша дека не можи рацете да ти се прилепени во скок, на тоа се однесваше повеќе мојот коментар, во случајот синоќа мислам дека според новите правила секоја игра со рака без разлика на намерата ќе се суди пенал, ако раката не е во природна положба
Нормално дека може рацете да ти се прилепени уз тело додека скокаш бе Стефи ама дали е тоа природно кажи ми? Поготово ако скокаш наназад.

Ене ти погоре и видео од состанок на судии и тренери у ноември каде го дискутираат истото.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom