SEO за почетници

T

templar55

Гостин
Како што гледам, webs.com воопшто и не индексира на google. Што е со блоговите кои се dofollow а не се индексирани? Исто ко да не постојат, така?[DOUBLEPOST=1414501272][/DOUBLEPOST]И уште една работа, мислам дека е добро да во едно градење на линкови има и nofollow заради диверзитет.
Споменав неколку пати, оние линкови кои се dofollow а не се индексирани, гугл не може да ги препознае и исто како да ги немате.
Градење на nofollow треба нормално, чисто заради диверзија. Јас одам со 70% dofollow 30% nofollow.
 
Член од
16 октомври 2014
Мислења
3
Поени од реакции
0
Во моментот на дефинирање на клучни зборови т.е. киворди на кој пазар се фокусирате Америка, Англија или глобално пребарувате? Ме интересира конкретно за киворд планерот од адвордс
 
Член од
15 јуни 2014
Мислења
309
Поени од реакции
297
Зависи од тоа што ќе ти е сајтот. Некогаш се фокусирам само на УСА, а некогаш и на УСА, Англија, Канада и Австралија. Глобално речиси никогаш не ме интересирало, затоа што индијците не ти вредат ништо.
 
T

templar55

Гостин
После долга расправија со мороните од ОNE конечно добив интернет. Идиотиве ме дупат од септември и имам константни проблеми со нетот.
Вртев и во АЕК и ми рекоа приговор па раскинување, ама некое курле ги "губи" приговорите што ги доставувам па ништо чудно и да им стегнам тужба.
"Стручното" курле од ONE денеска ми рече "Имаме глобален проблем"... можете ли да замислите колку ме дупи ? Да имаа поголем проблем линиите ке беа нон стоп зафатени, ама ајде... нека им пројде. Искрено се надевам дека компанијата ке се распадне наскоро, не вреди да постои таков шлајм што работи на штета на други.
Се извинувам за офф топикот ама морав.[DOUBLEPOST=1414692946][/DOUBLEPOST]
Во моментот на дефинирање на клучни зборови т.е. киворди на кој пазар се фокусирате Америка, Англија или глобално пребарувате? Ме интересира конкретно за киворд планерот од адвордс
Зависи што нудиш, ако нудиш нешто од amazon.uk ондак се сконцентрираш на uk трафикот... ако имаш некои CPA понуди само за американски пазар тогаш пратиш статистика за УСА трафик.
 
Член од
3 септември 2012
Мислења
13
Поени од реакции
4
Имам купено добар .com домен, веќе беше истечен од некој друг.

Првично е регистриран во 2006 година, според domaintools. Го имам веќе 2 години но немам активен сајт на него.

Не сум го индексирал на гугл, пребарувајки го доменот на гугл не ми го дава доменот индексиран, ми дава линкови од whois.

Друг под-проблем е што истиот домен со .net е зафатен од друг и има веќе активен сајт со исто niche.

Дали имам шанси за успех со доменот или да барам друго чаре?
 

SV-Strange

Sorcerer Supreme
Член од
27 август 2007
Мислења
3.604
Поени од реакции
367
Кога би имал подобри линкови, или еве, ист квалитет на backlinks, со .com би требало подобро да рангираш.
 
T

templar55

Гостин
Имам купено добар .com домен, веќе беше истечен од некој друг.

Првично е регистриран во 2006 година, според domaintools. Го имам веќе 2 години но немам активен сајт на него.

Не сум го индексирал на гугл, пребарувајки го доменот на гугл не ми го дава доменот индексиран, ми дава линкови од whois.

Друг под-проблем е што истиот домен со .net е зафатен од друг и има веќе активен сајт со исто niche.

Дали имам шанси за успех со доменот или да барам друго чаре?
Ако е стар и деиндексиран има голема веројатност со него да е спамирано и да попил пеналче од гугл. Проверувајте ги домените дали се спамирани или не пред да ги купите. Ова го споменав и претходно, идите на ahrefs.com проверете колку линкови има, проверете anchor text и проверете trust flow i citiation flow.
Ако има anchor text за главен збор над 20% фрлете го, ако има испод 20-25 Trust flow и Citiation flow исто фрлете го.
Можно е да има и друг пенал т.е. за дупликат содржина и слични срања. Проверете ја секогаш историјата на доменот.
Барајте на гугл history of domain или нешто така, го заборавив сајтот како беше за да добиете комплетно прецизна слика за тоа што го купувате.
 
Член од
3 септември 2012
Мислења
13
Поени од реакции
4
^ На ahrefs.com ми дава No results for specified domain/URL in Ahrefs index.

Значи нема беклинкови за сајтот, ти викам проверив на гугл не ми дава линкови до сајтот освен тие што имам проверувано whois.

Според web.archive.org сајтовите што се се само default pages или паркирани страни. Или domain expired.

Според hosterstats.com ми јавува следново:

 
T

templar55

Гостин
^ На ahrefs.com ми дава No results for specified domain/URL in Ahrefs index.

Значи нема беклинкови за сајтот, ти викам проверив на гугл не ми дава линкови до сајтот освен тие што имам проверувано whois.

Според web.archive.org сајтовите што се се само default pages или паркирани страни. Или domain expired.

Според hosterstats.com ми јавува следново:

Оди во твојот хостинг и провери во robots.txt да не ги блокираш search engines од индексирање на сајтот. ( ова е најмалку веројатно )
Втора солуција оди во гугл вебмастер тулс и најди ја алатката fetch as google и пробај рачно да го индексираш. ( предтоа мора да го имаш верифицирано сајтот во вебмастер тулс со фајл кој ке го закачиш на твој сервер )
Потоа направи 10 ултраквалитетни social bookmarks за полесно да се индексира сајтот и изгради чат пат некој линк.
Ако ништо од ова не вроди со плод фрли го доменот.
 
Член од
3 септември 2012
Мислења
13
Поени од реакции
4
Оди во твојот хостинг и провери во robots.txt да не ги блокираш search engines од индексирање на сајтот. ( ова е најмалку веројатно )
Втора солуција оди во гугл вебмастер тулс и најди ја алатката fetch as google и пробај рачно да го индексираш. ( предтоа мора да го имаш верифицирано сајтот во вебмастер тулс со фајл кој ке го закачиш на твој сервер )
Потоа направи 10 ултраквалитетни social bookmarks за полесно да се индексира сајтот и изгради чат пат некој линк.
Ако ништо од ова не вроди со плод фрли го доменот.
Можеби не ме разбра, го имам 2 години доменот но немам активен сајт. т.е пред 2 дена почнав да работам на него, пред тоа не беше активен воопшто, немаше подесено активен ДНС.

Програмер сум, сакам да направам ултра квалитетен сервис но не сум многу запознаен со сео триковите, освен површински СЕО.

Ќе ставам некоја содржина и ќе го индексирам рачно, ќе ставам некој линк.

Неколку поврзани прашања.

Дали ако нема активен сајт на доменот гугл го деиндексира сајтот?

Дали пенализира и банира скроз е едно исто? Односно дали има опција да не те рангира а да те има индексирано или ако добиеш пенал воопшто нема ништо твое да индексира?

ЕДИТ:

Сега видов дека ми ја индексирал гугл почетната страна од тоа веќе што почнав да правам односно dummy текстови. На арно е тоа? Како што кажав сајтот е активен 2 дена а немам ништо правено освен како што реков whois.
 
Член од
22 јуни 2007
Мислења
840
Поени од реакции
25
Можеби не ме разбра, го имам 2 години доменот но немам активен сајт. т.е пред 2 дена почнав да работам на него, пред тоа не беше активен воопшто, немаше подесено активен ДНС.

Програмер сум, сакам да направам ултра квалитетен сервис но не сум многу запознаен со сео триковите, освен површински СЕО.

Ќе ставам некоја содржина и ќе го индексирам рачно, ќе ставам некој линк.

Неколку поврзани прашања.

Дали ако нема активен сајт на доменот гугл го деиндексира сајтот?

Дали пенализира и банира скроз е едно исто? Односно дали има опција да не те рангира а да те има индексирано или ако добиеш пенал воопшто нема ништо твое да индексира?

ЕДИТ:

Сега видов дека ми ја индексирал гугл почетната страна од тоа веќе што почнав да правам односно dummy текстови. На арно е тоа? Како што кажав сајтот е активен 2 дена а немам ништо правено освен како што реков whois.
Пробувај така да пишуваш содржина и за keywords кои се до 10000 пребарувања, за да можеш да се рангираш побрзо таму.Тоа е нормално бидејќи гугл видел дека си активирал активни dns и пак го вратил твојот сајт, што значи не е пенализиран.

И зависи што мислиш под активен сајт

1.Активен сајт редовно со содржини
2.Активен сајт што е 24/7/365 онлајн со статична содржина и не апдејтуван.


За keywords можеш да го користиш
http://tools.seobook.com/keyword-tools/seobook/

Пак ќе кажам само да имате идеи и време, друго се ќе се среди.Не е многу тешко, во скоро време ќе почнам и јас со фалби :P :D
 
Последно уредено:
Член од
3 септември 2012
Мислења
13
Поени од реакции
4
Пробувај така да пишуваш содржина и за keywords кои се до 10000 пребарувања, за да можеш да се рангираш побрзо таму.Тоа е нормално бидејќи гугл видел дека си активирал активни dns и пак го вратил твојот сајт, што значи не е пенализиран.

И зависи што мислиш под активен сајт

1.Активен сајт редовно со содржини
2.Активен сајт што е 24/7/365 онлајн со статична содржина и не апдејтуван.

Ако те пенализира, значи воопшто го нема твојот сајт на гугл толку. :)

За keywords можеш да го користиш
http://tools.seobook.com/keyword-tools/seobook/

Пак ќе кажам само да имате идеи и време, друго се ќе се среди.Не е многу тешко, во скоро време ќе почнам и јас со фалби :P :D
Niche-то кое го избрав има 10тина клучни зборови со вкупно пребарувања од сите 10 е околу 30-40 илјади месечно.

Но affiliate цената е многу голема.

Сајтот ќе биде за user reviews за продуктите и самите компании и некои корисни алатки.

Конкуренцијата е огромна, не очекувам резултати за брзо време но ќе биде инвестиција на долг план која што се надевам ќе се исплати.
 
T

templar55

Гостин
Можеби не ме разбра, го имам 2 години доменот но немам активен сајт. т.е пред 2 дена почнав да работам на него, пред тоа не беше активен воопшто, немаше подесено активен ДНС.

Програмер сум, сакам да направам ултра квалитетен сервис но не сум многу запознаен со сео триковите, освен површински СЕО.

Ќе ставам некоја содржина и ќе го индексирам рачно, ќе ставам некој линк.

Неколку поврзани прашања.

Дали ако нема активен сајт на доменот гугл го деиндексира сајтот?

Дали пенализира и банира скроз е едно исто? Односно дали има опција да не те рангира а да те има индексирано или ако добиеш пенал воопшто нема ништо твое да индексира?

ЕДИТ:

Сега видов дека ми ја индексирал гугл почетната страна од тоа веќе што почнав да правам односно dummy текстови. На арно е тоа? Како што кажав сајтот е активен 2 дена а немам ништо правено освен како што реков whois.
Немај гајле тогаш се е во ред...
Ако нема активен сајт гугл не го деиндексира туку може да му го намали ранкингот т.е. да изгуби на рангирање НО ако се сконцентрираш на градење на линкови Оff Page SEO тоа се смета еден вид на активност така да ке бидеш ок. Има мал милион страници кои што имаат мала содржина т.е. нудат сервиси и продукти со само 1 до 3-4 странички на сајтот и ОК се. И јас на ист принцип работам, така да ке бидеш ок. Но не занемарувај социјални сигнали, градење на линкови и други слични SEO методи.
Пенализирање е губење на ранкингот, на пример: на прва страна си за еден збор и после некое време те снема т.е. за тој клучен збор си на 20-та страна.
Банирање/Деиндексирање е кога воопшто твојата страна нема ни да се појавува на гугл.[DOUBLEPOST=1414811258][/DOUBLEPOST]
Niche-то кое го избрав има 10тина клучни зборови со вкупно пребарувања од сите 10 е околу 30-40 илјади месечно.

Но affiliate цената е многу голема.

Сајтот ќе биде за user reviews за продуктите и самите компании и некои корисни алатки.

Конкуренцијата е огромна, не очекувам резултати за брзо време но ќе биде инвестиција на долг план која што се надевам ќе се исплати.
On page SEO лесно се учи, обрни само внимание на Off page и ке бидеш во ред. Истражи конкуренција за тој збор или онака ти текна ?
 

Mr.HyPNoTiC

UnTraceable Guest!
Член од
13 ноември 2007
Мислења
1.450
Поени од реакции
239
Кога би имал подобри линкови, или еве, ист квалитет на backlinks, со .com би требало подобро да рангираш.
Нема врска каков ти е доменот, ако си добар во ранкирање и со .info ќе ранкираш. Сега имат повеќе приоритет новите домени .building, .games, .photography....

Можеби не ме разбра, го имам 2 години доменот но немам активен сајт. т.е пред 2 дена почнав да работам на него, пред тоа не беше активен воопшто, немаше подесено активен ДНС.

Програмер сум, сакам да направам ултра квалитетен сервис но не сум многу запознаен со сео триковите, освен површински СЕО.

Ќе ставам некоја содржина и ќе го индексирам рачно, ќе ставам некој линк.

Неколку поврзани прашања.

Дали ако нема активен сајт на доменот гугл го деиндексира сајтот?

Дали пенализира и банира скроз е едно исто? Односно дали има опција да не те рангира а да те има индексирано или ако добиеш пенал воопшто нема ништо твое да индексира?

ЕДИТ:

Сега видов дека ми ја индексирал гугл почетната страна од тоа веќе што почнав да правам односно dummy текстови. На арно е тоа? Како што кажав сајтот е активен 2 дена а немам ништо правено освен како што реков whois.
Доколку немаш ништо хостирано на доменот како сакаш да ти се појавува на гугл?
Доколку планираш да градиш линкови за СЕО т.е да користиш BH метод за ранкирање не ти предлагам да го ставаш доменот на WebMaster алактата. Изгради подобро 3-4 линка и одма ќе ти се индексира страната на гугл. Пример стави линк на youtube(прикачи видео), направи Гугл Документ и стави линк до доменот.
Понекогаш му треба 1-2 недели на Гугл да земе податоци од твојата страна. Јас веќе не планирам во никој случај да ставам домен на WebMaster алатката.


Инаку веќе нема никаков приоритет On-Page СЕО. Се е Of-Page. Мислам дека има луѓе дека со blank page ќе ранкират на гугл. Ништо да нема на страната тие пак ќе ранкират. Се е до Off-Page СЕО.
 
T

templar55

Гостин
Нема врска каков ти е доменот, ако си добар во ранкирање и со .info ќе ранкираш. Сега имат повеќе приоритет новите домени .building, .games, .photography....



Доколку немаш ништо хостирано на доменот како сакаш да ти се појавува на гугл?
Доколку планираш да градиш линкови за СЕО т.е да користиш BH метод за ранкирање не ти предлагам да го ставаш доменот на WebMaster алактата. Изгради подобро 3-4 линка и одма ќе ти се индексира страната на гугл. Пример стави линк на youtube(прикачи видео), направи Гугл Документ и стави линк до доменот.
Понекогаш му треба 1-2 недели на Гугл да земе податоци од твојата страна. Јас веќе не планирам во никој случај да ставам домен на WebMaster алатката.


Инаку веќе нема никаков приоритет On-Page СЕО. Се е Of-Page. Мислам дека има луѓе дека со blank page ќе ранкират на гугл. Ништо да нема на страната тие пак ќе ранкират. Се е до Off-Page СЕО.
Има on-page SEO-то свои бенефиции...
Употреба на seo yoast за title и останати раб.
seo friendly images, пример со ставање алт атрибути на некоја слика во твојата содржина. Сите знаеме дека денеска многу луѓе пребаруваат преку google images така да без алт атрибути таа слика нема да се појави таму а тоа значи помалку трафик.
Оптимизирање т.е. компресија на CSS и html за сајтот побрзо да се отвара (не сакате вашите посетители да чекаат повеќе од 5 секунди да се отвори сајтот, едноставно ке кликнат на X и ке заминат на друго место.
Ставање на плагин за заштита од хакерски упади.
Ставање на xml sitemaps или robot.txt за да не ги индексираат пребарувачите сите работи од сајтот. Верувајте, не сакате да ви се индексира http://vasastrana.com/wp-admin
Заштита од спамери со: no follow for external link плагинот и cookies for comments.
Поврзување на вашиот сајт со фејсбук и гугл +
Чисто урл на секоја индексирана страничка... и ред други методи
Сите овие работи се поврзани со он пејџ сеото и имаат колку толку влијание, инаку не би постоеле никакви "стандарди" како би требало еден сајт да изгледа.[DOUBLEPOST=1414847261][/DOUBLEPOST]Во врска со тоа дека некој може бланк страна да рангира на гугл тогаш ке мора да изгради стотици илјади линкови, да потроши многу време и многу пари, додека јас со он пејџ сео-то ( што се прави за еден час ако си искусен ) и илјадници линкови ке му направам outrank.
Ова го правам за да заштедам на време и пари а не да запазам стандарди, ми е гајле за стандардите.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
22 јуни 2007
Мислења
840
Поени од реакции
25
За тие што користат cpagrip, имате некои измени на content locking? Некако да оптимизирам некој помош да ми даде само кликови добивам никако survey да се исполни.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom