Second hand облека

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Да ја отворам темава ме инспирираше сајтов на кој налетав, колку што знам, ова е прв македонски сајт за размена и продажба на користена гардероба (ако грешам, поправете ме). Мислам дека е супер идеја, може да ги продадете работите што ви висат по дома, а и да си купите нешто за малце пари.
Во Скопје порано постоеја неколку продавници за second hand (или половна) облека, претпоставувам дека има сѐ уште некоја продавница останата.
Јас не сум купила ништо second hand досега бидејќи, искрено, малку ми е "шубе" да купувам носена облека, ниту пак ми текнало да отидам да продадам нешто од старата облека наместо да ми стои така.
Но, на повеќе сајтови читам дека може по пристојна цена да се најдат добри парчиња облека во вакви продавници, кои се добро зачувани и не се износени, а гледам и во другите земји луѓето немаат многу предрасуди па често купуваат секаква облека, чанти, паричници...
Дали досега сте купиле/продале нешто во ваква продавница? Би носеле ли second hand облека?
 
S

stefi

Гостин
Сум купила, имаше една у кисела вода ама ја затворија. Кошулче за пеефче... нормално некои од тие облеки не се ни носени, а повеќето се 2-3 пати облечени...
 

NelTu

Coffee addict
Член од
1 август 2011
Мислења
2.370
Поени од реакции
7.013
Нема шанса. Шо ако некој џупца ја носел пред да ја купам, гнас ќе ми биде да ја облечам..
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
На влезот во Тетово одма над VERO супермаркетот има едно такво, од таму имам земено 3 кошули по 30 денари (беа на 50% попуст, инаку беа 60 :pos:) и џемпер голем широк за 100че (исто на попуст :) )
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Као мал у БИСИ продавницата у ново лисиче (со знакче налик на наик) рибок патики ми имаат купено моиве за некои 600-700 денари. Уште се здрави. Мада скоро нови беа тие, мислам дека беа поефтини пошо беше малце оксидирана белата боја од што стоеле у излог на сонце.
 

El Bohemio

Silver Gate
Член од
6 јули 2009
Мислења
1.058
Поени од реакции
942
Добар бизнис ќе им овозможи страницата, на продавачите на облека :)
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Кога веќе ја спомнавте страницава, нели мислите дека цените се малку прескапи како за second hand ?
Ја по таа цена ќе си купам нови.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.665
Поени од реакции
12.061
Кога веќе ја спомнавте страницава, нели мислите дека цените се малку прескапи како за second hand ?
Ја по таа цена ќе си купам нови.
Сабајлево истото го помислив, скапички. колку што знам има многу поефтина нова роба.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Собирање алишта ноќе од балкуни на приземја и пониски куќи се рачуна како second hand облекување?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.665
Поени од реакции
12.061
За вакви кошули не би дал повеќе од 100-тина денари.Ни толку. Има нови по 400.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
За таа кошула да, ама на пример оваа е баш бренд и да се купи нова во продавница е многу поскапа, а оваа не изгледа воопшто износена. Има високи, ама има и ок цени со оглед на тоа дека има брендирани работи. Сепак како што сфатив концептот на сајтов е нешто како e-bay, луѓето сами си ставаат цени, така што доаѓа самиот колку ќе си процениш дека ти вреди :)
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Да ве однесам тука во Драчево во една продавничка на ново имате топ работи двојно поевтини од ова на сајтов. Облеката кај нас е ефтина, затоа и работи од втора рака никој не купува.
На запад купуваат втора рака. Ама се се тоа парчиња од некој бренд, кои некоја примадона ги облекла два пати. Исто е и за чанти. Тие особено се купуваат од втора рака.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
На Шутка одблеката е 100 пати поубава од оваа, кој ќе купе арно може да ја носи кога ќе знае дека веќе некој друг ја износил.
 
Член од
25 октомври 2010
Мислења
735
Поени од реакции
703
Баш го разгледав сајтов и сеуште нема некоја голем избор,ако налетам на добро парче би купил зошто не
 

Kajgana Shop

На врв Bottom