Samsung Smart TV

Дискусија во форумот 'Наука и технологија' започната од DarkValley, 8 ноември 2018.

 1. DarkValley

  DarkValley

  Член од:
  11 јули 2014
  Мислења:
  804
  Допаѓања:
  224
  Здраво, дечки. Имам Самсунг ТВ и на ХД каналите ко ќе е темна атмосферата на филмот (пример), се затемнува се, и логото на каналот и буквите од преводот... Има чаре како да го исклучам тоа?
   
 2. MARCELLO

  MARCELLO Модератор

  Член од:
  15 јули 2007
  Мислења:
  9.538
  Допаѓања:
  4.104
  А сликата одстанува или се се затемнува ? Дали само затемнува логото и буквите ?

  Провери дали има некоја опција во подесувањто на сликата (боја, осветлување..) што го прави тоа.
   
  Последно уредено: 8 ноември 2018
 3. STEALTH

  STEALTH God is a DJ

  Член од:
  25 ноември 2011
  Мислења:
  8.290
  Допаѓања:
  8.815
  Исклучи local dimming или намали го скроз... Tи се исклучуваат диодите заради темните сцени т.е телевизорот компензира/симулира темни региони во сцената.
   
  На DarkValley и Ilumious им се допаѓа ова.
 4. DarkValley

  DarkValley

  Член од:
  11 јули 2014
  Мислења:
  804
  Допаѓања:
  224
  Local dimming не најдов. Најдов Dynamic contrast и во опис стои: Balance contrast automatically to prevent excessive differences between light and dark levels.
  Можно е да е ова? Беше подесено на medium.
   
 5. STEALTH

  STEALTH God is a DJ

  Член од:
  25 ноември 2011
  Мислења:
  8.290
  Допаѓања:
  8.815
  Можно е. Види по моделот на ТВ како им се вика таа опција за локално затемнување т.е затемнување по региони на екранот.
   
 6. DarkValley

  DarkValley

  Член од:
  11 јули 2014
  Мислења:
  804
  Допаѓања:
  224
  Не е ова. :/ Пак се затемнува. :( Иритира.
  --- Споено дупло мислење, 8 ноември 2018 ---
  Како би било ова на англиски да изгуглам?
  Моделот е UE32H5303
   
 7. tigar4e

  tigar4e

  Член од:
  7 септември 2009
  Мислења:
  103
  Допаѓања:
  79
  Ова повеќе личи на ЕКО мод кој што штеди енергија во зависност од светлината во собата (слично како кај мобилните што има), така да побарај низ менито како е точно и исклучи го.
   
 8. DarkValley

  DarkValley

  Член од:
  11 јули 2014
  Мислења:
  804
  Допаѓања:
  224
  Не е тоа. Тоа ми е исклучено. Ова е во зависност од темнината на сцената шо е на тв не темнина во просторија.
   
 9. MARCELLO

  MARCELLO Модератор

  Член од:
  15 јули 2007
  Мислења:
  9.538
  Допаѓања:
  4.104
  Пробај да осветлиш контраст или како и да се вика тоа, да не биде толку темна сликата па види така дали ќе ти затемнува сликата.
   
 10. gokac20

  gokac20

  Член од:
  24 февруари 2012
  Мислења:
  120
  Допаѓања:
  4
  Земав самсунг смарт тв моментално гледам боом тв на него при гледање на спортклуб коа сменам знакот останува да се пресликува и на друга програма ? решение и до што може да биде ?
   

Сподели преку: