Samsung Galaxy A7 (2018)

Вашето искуство за овој модел, дали сте и колку сте задоволни од овој телефон?

  • Да го купам или не?

    Гласови: 1 100,0%
  • Вреди ли за таа цена?

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    1

Siromaviot

Сиромавиот
Член од
30 ноември 2017
Мислења
20
Поени од реакции
9
Самсунг галакси А7 (2018)
Вашето искуство за овој модел, дали сте и колку сте задоволни од овој телефон?


SM-A750FN/DS (Europe)

NETWORK Technology GSM / HSPA / LTE
LAUNCH Announced 2018, September
Status Available. Released 2018, October
BODY Dimensions 159.8 x 76.8 x 7.5 mm (6.29 x 3.02 x 0.30 in)
Weight 168 g (5.93 oz)
Build Front/back glass, plastic frame
SIM Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by)
- Samsung Pay
DISPLAY Type Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors
Size 6.0 inches, 91.4 cm2 (~74.4% screen-to-body ratio)
Resolution 1080 x 2220 pixels, 18.5:9 ratio (~411 ppi density)
Protection Corning Gorilla Glass (unspecified version)
- Always-on display
PLATFORM OS Android 8.0 (Oreo), planned upgrade to Android 9.0 (Pie)
Chipset Exynos 7885 Octa (14 nm)
CPU Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A73 & 6x1.6 GHz Cortex-A53)
GPU Mali-G71
MEMORY Card slot microSD, up to 512 GB (dedicated slot)
Internal 128 GB, 4/6 GB RAM or 64 GB, 4 GB RAM
MAIN CAMERA Triple 24 MP, f/1.7, 27mm (wide), PDAF
8 MP, f/2.4, 18mm (ultrawide)
5 MP, f/2.2, depth sensor
Features LED flash, panorama, HDR
Video 1080p@30fps (gyro-EIS)
SELFIE CAMERA Single 24 MP, f/2.0, 26mm (wide)
Features HDR
Video 1080p@30fps
SOUND Loudspeaker Yes
3.5mm jack Yes
- Active noise cancellation with dedicated mic
- Dolby Atmos sound
COMMS WLAN Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, hotspot
Bluetooth 5.0, A2DP, LE
GPS Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS
NFC Yes (market dependent)
Radio FM radio
USB microUSB 2.0
FEATURES Sensors Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass
- ANT+
BATTERY Non-removable Li-Po 3300 mAh battery
MISC Colors Black, blue, gold, pink
SAR EU 0.34 W/kg (head) 1.43 W/kg (body)
Price About 280 EUR
TESTS Performance Basemark OS II 2.0: 2051 / Basemark X: 15200
Display Contrast ratio: Infinite (nominal), 4.324 (sunlight)
Camera Photo / Video
Loudspeaker Voice 69dB / Noise 70dB / Ring 79dB
Audio quality Noise -93.1dB / Crosstalk -92.5dB
Battery life
Endurance rating 93h


https://youtu.be/ptTyGqWCg-8
 
Член од
9 мај 2018
Мислења
1.628
Поени од реакции
2.167
Батеријата се троши за 15-16 часа со прилично активно користење. Искрено очекувам подобра камера (далеку од то дека е лоша). Малце смета тоа што копчето за отклучување служи и за отклучување со отпечаток (пожелно е да е позади) но станува навика со тек на време. И најголемата мана е што многу се лизга, зошто и позади е со стакло. Тој што купува обавезно во истиот момент да купи и силиконска маска, зошто и на маса да го клајш можи да се лизни и да го скршиш. Мана е тоа што многу бавно се полни но кога го земаш фактот дека преку цел ден не можиш да ја потрошиш батеријата, немаш потреба од полнење преку ден, клајго преку ноќ и спремен е за дента. Моја препорака!
 

Siromaviot

Сиромавиот
Член од
30 ноември 2017
Мислења
20
Поени од реакции
9
Батеријата се троши за 15-16 часа со прилично активно користење. Искрено очекувам подобра камера (далеку од то дека е лоша). Малце смета тоа што копчето за отклучување служи и за отклучување со отпечаток (пожелно е да е позади) но станува навика со тек на време. И најголемата мана е што многу се лизга, зошто и позади е со стакло. Тој што купува обавезно во истиот момент да купи и силиконска маска, зошто и на маса да го клајш можи да се лизни и да го скршиш. Мана е тоа што многу бавно се полни но кога го земаш фактот дека преку цел ден не можиш да ја потрошиш батеријата, немаш потреба од полнење преку ден, клајго преку ноќ и спремен е за дента. Моја препорака!
Благодарам за препораката. Можете ли да ми кажете за квалитетот на камерата, брзината уредот т.е. дали кочи во тек на функција на истиот. Бидејќи тие ми се битни мене.
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.402
Поени од реакции
6.022
Najdobra kamera imat od mid range telefonive, za kocenje skoro retko, samo so e glomazen i mnogu posirok od ostanative vo ovaa kategorija i mozit cudno da ti sedit vo raka a i vo dzep.
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.098
Поени од реакции
16.298
Najdobra kamera imat od mid range telefonive, za kocenje skoro retko, samo so e glomazen i mnogu posirok od ostanative vo ovaa kategorija i mozit cudno da ti sedit vo raka a i vo dzep.
P20 lite says Hiii :)

Во генерала мислам дека е добар Mid range телефон. Јас пак би одел на Huawei. Баш лани имав понуда да одберам помеѓу P10 и A8 и одбрав P10. Да знам едниот е флегшип другиот е mid range али повторно би одел на тој избор. Опција која мислам дек вреди да се разгледа.
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.402
Поени од реакции
6.022
P20 lite says Hiii :)

Во генерала мислам дека е добар Mid range телефон. Јас пак би одел на Huawei. Баш лани имав понуда да одберам помеѓу P10 и A8 и одбрав P10. Да знам едниот е флегшип другиот е mid range али повторно би одел на тој избор. Опција која мислам дек вреди да се разгледа.
Drugarov imat mate 20 lite i taa AI kamerata kolku sho nekogas vadit dobri sliki tolku i gi zaebvit sho gi prajt premnogu vestacki.
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.098
Поени од реакции
16.298
Drugarov imat mate 20 lite i taa AI kamerata kolku sho nekogas vadit dobri sliki tolku i gi zaebvit sho gi prajt premnogu vestacki.
Јас имам Mate 20 Pro и сум презадоволен како фотограф можам да кажам дека камерата му е топ, AI се исклучува така да .. А пред ова имав S9 камерата на P10 беше каде каде подобра.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.092
Поени од реакции
15.952
И јас се мислев за овој модел на Самсунг, уште немам купено ништо но некако повеќе би одел со Мате 20 лајт или уште подобро Шаоми 8 кој е нешто поскап ама многу повеќе нуди. Отприлика тој е ценовниот ранг.
 
Член од
9 мај 2018
Мислења
1.628
Поени од реакции
2.167
Благодарам за препораката. Можете ли да ми кажете за квалитетот на камерата, брзината уредот т.е. дали кочи во тек на функција на истиот. Бидејќи тие ми се битни мене.
Huawei-от 20 има подобра камера, веројатно повеќе бои. Во спореба со него, Самсунгот сликата ја прај како да си поблиску до телефонот него кога правиш селфи. Од еден месец користење, телефонот воопшто не закочил додека Huawei-от кочи на моменти.
Najdobra kamera imat od mid range telefonive, za kocenje skoro retko, samo so e glomazen i mnogu posirok od ostanative vo ovaa kategorija i mozit cudno da ti sedit vo raka a i vo dzep.
Да, доста е голем но лесен за таа големина. Првата недела ќе смета ако си користел помал телефон, после е навика и ко ќе фатиш помал телефон ќе мислиш гемче е.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Како може P20 и P20 lite да ви кочат/подзакочуваат жити мене?
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.307
Поени од реакции
7.288
Го меркав телефонов ама само заради тоа што сензорот за отпечаток е од страна се решив за Самсунг А6+
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
или уште подобро Шаоми 8 кој е нешто поскап ама многу повеќе нуди. Отприлика тој е ценовниот ранг.
Најдобриот буџет флегшип во историјата на телефоните, после G2. Го имам, со gcam гази по xs max, s9, note 9, pixel 2, брзина ракета, дроп на фпс НИКАД, и да толку е добра камерата, не преувеличувам.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.092
Поени од реакции
15.952
Најдобриот буџет флегшип во историјата на телефоните, после G2. Го имам, со gcam гази по xs max, s9, note 9, толку е добра камерата.
Епа изгледа и тој ќе го земам, стварно е ѕверка.
Според тебе, што би било подобро, шаоми 8 или ноте 8 година ипол користел совршено сочуван, за 20 илјади?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Епа изгледа и тој ќе го земам, стварно е ѕверка.
Гледај глобал да биде, пиши ми пп за gcam.

Нема да ти се верува, брзина, изработка, камера, дисплеј, модем/сигнал, се е неверојатно за цената, само ночот гаден е мана!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom