samostojni programeri

Член од
22 септември 2022
Мислења
11
Поени од реакции
5
me interesira na koj jazik i kakvi programi pishuvaat od doma programerite vo makedonija i kako odi postapkata i grupiranjeto i se ostanato
 
Член од
2 март 2016
Мислења
488
Поени од реакции
482
Ова е широка тема, накратко ако те влече IT започни со Пајтон и после избери уште еден јазик, моментално во тренд е Јава, али зависи во која сфера ќе се пронајдеш и ќе го учиш тој јазик, ти пишав што најчесто се учи затоа што за Пајтон и Јава има голема побарувачка и ќе потрае наредни години, ама сметај една до две години ако почнеш од сега ќе ти требаат да ги совладаш одлично двата јазика за да аплицираш за сениор, и да земаш солидна плата нето до 1200 евра, тоа е тоа, ти посакувам успех и среќа! :)
 
Член од
22 септември 2022
Мислења
11
Поени од реакции
5
Ова е широка тема, накратко ако те влече IT започни со Пајтон и после избери уште еден јазик, моментално во тренд е Јава, али зависи во која сфера ќе се пронајдеш и ќе го учиш тој јазик, ти пишав што најчесто се учи затоа што за Пајтон и Јава има голема побарувачка и ќе потрае наредни години, ама сметај една до две години ако почнеш од сега ќе ти требаат да ги совладаш одлично двата јазика за да аплицираш за сениор, и да земаш солидна плата нето до 1200 евра, тоа е тоа, ти посакувам успех и среќа! :)
ti blagodaram
 
Член од
5 февруари 2023
Мислења
3
Поени од реакции
0
Ова е широка тема, накратко ако те влече IT започни со Пајтон и после избери уште еден јазик, моментално во тренд е Јава, али зависи во која сфера ќе се пронајдеш и ќе го учиш тој јазик, ти пишав што најчесто се учи затоа што за Пајтон и Јава има голема побарувачка и ќе потрае наредни години, ама сметај една до две години ако почнеш од сега ќе ти требаат да ги совладаш одлично двата јазика за да аплицираш за сениор, и да земаш солидна плата нето до 1200 евра, тоа е тоа, ти посакувам успех и среќа! :)
Mozete li da dadete eden vas predlog konkretno od kade literatura/video eden pocetnik da pocne da izucuva Python?
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.826
Поени од реакции
18.514

И у Србија почнале цигански работи да прават ко кај нас, само ептен забегале, за редизајн на лого (мењање боја на лого) наплатено 1.500.000 евра.

Едно време кога ги гледав сумите кај нас за изработка на вордпрес и џумла државни сајтови се наплаќало по 70.000 евра - 80.000 евра од страна на човек фирми.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.969
Поени од реакции
35.927

И у Србија почнале цигански работи да прават ко кај нас, само ептен забегале, за редизајн на лого (мењање боја на лого) наплатено 1.500.000 евра.

Едно време кога ги гледав сумите кај нас за изработка на вордпрес и џумла државни сајтови се наплаќало по 70.000 евра - 80.000 евра од страна на човек фирми.
Морале да го сменат старото, ептен било по украински дизајн.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom