Rome

Член од
20 јуни 2011
Мислења
119
Поени од реакции
28
Пред некое време ја имаше на HBO.Но не знаци дека само таму некој ја има гледано, може на други телевизии или на интернет.Ме интересираат вашите критики кон оваа серија кој мене успеа да ми го задржи вниманието.
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
1.424
Поени од реакции
789
И мене ме заинтересира некако, може да ја изгледам сепак само 2 сезони се а и гледам има добар 9.1 рејтинг на имдб...:)
 

Blackout

An emotional retard
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
451
Серијата е одлична. Бар според мене. А може и да сум пристрасна поради тоа што сум љубител на историски серии, ама и во тој случај е една од сериите кои вискоко ми котираат на скалата.

Добро избрани актери за соодветните улоги, добра приказна која што опфаќа еден од најинтересните периоди на римското царство и доста драма.
Јас лично бев изненадена од глумата на некои што ги сметав за потпросечни актери, како што е на пример Tobias Menzies а кој стварно феноменално го изигра Брутус.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
Серијата ја изгледав пред некоја година, за мене повеќе од одлична. Се опишува периодот од Галските војни (повлекување колку што се сеќавам на некои единици) до почетоците на Империјата преку ликовите на поранешен офицер на Римските Легии и неговиот помошник и пријател, исто така поранешен војник Титус, Гај Јулие Цезар и Марк Антониј како водечки ликови. Посебно динамика на серијата и даваат главните ликови (морам да ги препишам од Имдб, одамна го имам гледано :) ) Lucius Vorenus, помошникот Titus Pullo (кршачот), Mark Antony, Атија и лично Гај Јулие Цезар. Покрај динамичноста на сцените, правилниот избор на актери е всушност она што го направи филмот барем за мене интересен. Од офицерот, Марк Антониј и Атија до самиот Императори, актерите се внимателно избрани според карактерот и улогата на ликовите. За мене интересни ликови Реј Стивенсон, Поли Вокер и Џејмс Пурефој. Да не ми се испушти и некој спојлер плус, .... ако сте љубител на историски жанрови, гледајте го... нема да згрешите
Добро избрани актери за соодветните улоги, добра приказна која што опфаќа еден од најинтересните периоди на римското царство и доста драма.
Јас лично бев изненадена од глумата на некои што ги сметав за потпросечни актери, како што е на пример Tobias Menzies а кој стварно феноменално го изигра Брутус.
Него го заборавив...на Тобајас му лежат вакви ликови :)
 
Член од
23 март 2010
Мислења
199
Поени од реакции
62
Значи време е да почнам да ја гледам и оваа серија :)
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
имало и за оваа серија тема (y), барав серии нешто на нет и налетав на оваа, обожавам вакви за историјата и симнав прва епизода па ми фати око ќе ја изгледам :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom