Retail (Паркинг со продавници) или Mall (трговски центар под затворен покрив)

Член од
15 јули 2007
Мислења
15.143
Поени од реакции
7.705
Нешто што ми доаѓа на ум деновиве е зошто во Македонија не се прават повеќе Retail паркинг простори со повеќе продавници а повеќе се актуелни моловите што се со повеќе продавници во целосно затворен простор со скалатори и многу угостителски ресторани и кафе барови..

Јас мислам дека многу подобро би било Retail да се градат што е можно повеќе затоа што одма од продавница излегуваш под отворено небо на каков таков воздух и светлина природна. Помалку продавници, една до друга се видливи и луѓето не се заморуваат толку од премногу продавници и возење на ескалаторите..
Може да се направи и покрај целиот тој паркинг простор плус дел и зеленило клупи. За преку пролет и лето е одлично.

Е сега трговски центар затворен или по модерно денешно време што го викаат Mall e добро кога врне си во затворено плус доста место за повеќе брендови продавници.

Ме интересираат и ваши мислења.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.229
Поени од реакции
3.704
Нешто што ми доаѓа на ум деновиве е зошто во Македонија не се прават повеќе Retail паркинг простори со повеќе продавници а повеќе се актуелни моловите што се со повеќе продавници во целосно затворен простор со скалатори и многу угостителски ресторани и кафе барови..

Јас мислам дека многу подобро би било Retail да се градат што е можно повеќе затоа што одма од продавница излегуваш под отворено небо на каков таков воздух и светлина природна. Помалку продавници, една до друга се видливи и луѓето не се заморуваат толку од премногу продавници и возење на ескалаторите..
Може да се направи и покрај целиот тој паркинг простор плус дел и зеленило клупи. За преку пролет и лето е одлично.

Е сега трговски центар затворен или по модерно денешно време што го викаат Mall e добро кога врне си во затворено плус доста место за повеќе брендови продавници.

Ме интересираат и ваши мислења.
Веројатно кога си во целосно затворен простор, повеќе губиш осет со време (да, знам дека сите имаа саат, ама не е исто чувството како кога гледаш дека се стемнува, се менува времето и слично).

Друго што е добро, во летниот период, моловите се како фрижидер и се каде-каде подобра опција да го пројдеш твоето време отколку да се акаш на улица Македонија или на некој отворен мол.

Ова со зеленилото е супер идеја, ама на ниеден политичар/бизнисмен не му влегува во финансиската конструкција за тековната година. Да ги анкетираме нив, гарантирам 95% ќе се изјаснат за едно квалитетно шишање на сѐ што е зелено, и обавезно градење на згради, куќи, деловни простори преку кои ќе може да исперат пари. На вакви олоши од луѓе, добро е што воопшто гледате и дрва низ државава.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
15.143
Поени од реакции
7.705
Веројатно кога си во целосно затворен простор, повеќе губиш осет со време (да, знам дека сите имаа саат, ама не е исто чувството како кога гледаш дека се стемнува, се менува времето и слично).

Друго што е добро, во летниот период, моловите се како фрижидер и се каде-каде подобра опција да го пројдеш твоето време отколку да се акаш на улица Македонија или на некој отворен мол.

Ова со зеленилото е супер идеја, ама на ниеден политичар/бизнисмен не му влегува во финансиската конструкција за тековната година. Да ги анкетираме нив, гарантирам 95% ќе се изјаснат за едно квалитетно шишање на сѐ што е зелено, и обавезно градење на згради, куќи, деловни простори преку кои ќе може да исперат пари. На вакви олоши од луѓе, добро е што воопшто гледате и дрва низ државава.
Retail паркинг простор е добро затоа што некој имаат и одма видлив голем и маркет па покрај пазарење во маркет ќе ѕирнеш и во другите продавници што значи пред се се оди скоро секогаш за конкретно и успат низ другите продавници.
Додека Мол се иде за да се шета повеќе во него. Е сега се сложувам дека Мол е убаво што си во затворено за во летен период. Сепак сум за посебни продавници кој може да ги видиш и од соседната улица.

Јас сум бил во оној во Врање кај што е Лидл и како концепт ми се допаѓа.
 
Член од
3 јуни 2009
Мислења
360
Поени од реакции
362
Retail паркинг простор е добро затоа што некој имаат и одма видлив голем и маркет па покрај пазарење во маркет ќе ѕирнеш и во другите продавници што значи пред се се оди скоро секогаш за конкретно и успат низ другите продавници.
Додека Мол се иде за да се шета повеќе во него. Е сега се сложувам дека Мол е убаво што си во затворено за во летен период. Сепак сум за посебни продавници кој може да ги видиш и од соседната улица.

Јас сум бил во оној во Врање кај што е Лидл и како концепт ми се допаѓа.
Во Скопје има два вакви, не знам за во други градови.

Првиот е Point Retail Park, отворен пред неколку години, на граница меѓу Чаир и Шуто Оризари.
Има Кам маркет што работи во недела, и има огромна игротека.
Другите продавници се слични како и по другите трговски: Waikiki, YUSK, DM, Neptun, Sport Vision ...

Другиот е GODI Retail Park во Ќерамидница (раскрсница Перо Наков / Киро Глигоров).
Овој e нов, не знам точно кога го отвориле, го забележав пред месец-два.
Тогаш само поминав покрај, не знам кои продавници ги има.
Порано тука беше Тинекс, сега видов ги преместиле Mr.Bricolage и Neptun од преку улица.

Во ваквите немаш чувство како во другите трговски.
Повеќе се за пазарење од потреба, отколку за шопинг со разгледување.
А како што кажа и членот погоре, бонус кај моловите е климатизацијата, и лето и зима.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
15.143
Поени од реакции
7.705
Да за во лето и зима супер е затворено но за температури кој не се пеколни или премногу ладни е супер и отворено.

Како дизајн повеќе сум за продавници на отворено место. Повеќе до израз доаѓааат бутици и нивните излози се гледаат можеби и од соседната улица за да привлечат.
 
Член од
3 јуни 2009
Мислења
360
Поени од реакции
362
Генерално кај ваквиот дизајн главниот простор и внимание го зазема паркингот, и излозите не се баш видливи.
Дури и кај една до друга продавница не го гледаш излогот целосно бидејќи патеката за движење не е многу широка.
Затоа тие се повеќе за потреба отколку за шопинг со разгледување.

За продавници на отворено место е друг муабет, тие обично се во центар на град, шопинг улици, шеталишта, пешачки зони и слично.
Во Скопје тоа треба да е улица Македонија, улица Никола Вапцаров (уличката од Плоштад до Министерство за Правда), делот околу Рекорд. Но со оглед на состојбата на градот и дуќаните, нема ни интерес ни куповна моќ за да се разубави тој дел.
Во Охрид и Струга тоа се чаршиите, во Битола е Широк Сокак ...
По другите земји во Европа поголемите градови исто си имаат такви улици.

Но како што кажав, тоа нема врска со Retail Park.
И самото име кажува дека е паркинг :D
Инаку слично е на американскиот Strip Mall.
Од Wikipedia (https://en.wikipedia.org/wiki/Retail_park):
Retail parks normally have large car parks (parking lots) and are not designed for people to browse, but instead for more direct shopping trips.
И заради тие причини обично нема дополнителна инфраструктура наоколу (зеленило, клупи или занимации).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom