RAW, JPEG, TIFF

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.227
Кажете некоја добра програма за RAW фотографии. Ја симнав онаа Photoshop Light room (или како и да се пишува, тапа сум англискиот) ама не можев нешто да ја инсталирам. Ако знае некој некоја исто таква слична лесна за користеље нека пише .
Oсновна алатка (закон) за RAW, ти е Adobe camera raw. Го има бесплатнно на страницата на Адобе ... НО!.... но треба да знаеш која верзија оди на кој Фотошоп. Пример кај ЦС4 не иде повисока верзија на РАВ така да треба да симнеш прво понов фотошоп па после поновиот РАВ, е сега НЕ ти треба понов РАВ конвертор доколку во постарите го има и твојот апарат (кој апарат имаш??)
Значи да разјаснам, ако имаш фотошоп и апарат кој е подржан од постар РАЊ, спушти си постар РАВ и во фотошоп ќе ти отвара, ако не, че мора понов и фотошоп и РАВ, најдобро напиши ми кој апарат имаш па да ти дадам совет
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
11.290
Поени од реакции
5.310
Oсновна алатка (закон) за RAW, ти е Adobe camera raw. Го има бесплатнно на страницата на Адобе ... НО!.... но треба да знаеш која верзија оди на кој Фотошоп. Пример кај ЦС4 не иде повисока верзија на РАВ така да треба да симнеш прво понов фотошоп па после поновиот РАВ, е сега НЕ ти треба понов РАВ конвертор доколку во постарите го има и твојот апарат (кој апарат имаш??)
Значи да разјаснам, ако имаш фотошоп и апарат кој е подржан од постар РАЊ, спушти си постар РАВ и во фотошоп ќе ти отвара, ако не, че мора понов и фотошоп и РАВ, најдобро напиши ми кој апарат имаш па да ти дадам совет
Nikon d3100. До сега сум работел со тој фотошопот што го пишав но еднаш правев формат на компјутерот и деновиве ми затреба не можев да ја инсталирам. А имам фотошоп cc на кој може таков фајл да се обработува ама нема доста опции како во light room.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.227
Nikon d3100. До сега сум работел со тој фотошопот што го пишав но еднаш правев формат на компјутерот и деновиве ми затреба не можев да ја инсталирам. А имам фотошоп cc на кој може таков фајл да се обработува ама нема доста опции како во light room.
Nikon D3100 needs Adobe Camera raw version 6.3, in order to work with PS CS 5
Не знам какви опции бараш, РАВ форматот е дигитален негатив со програмата ќе ги подесиш сите параметри сна фотографијата од контраст баланс температура на боја секоја боја посебно ноис острина сенки светло.... апсолутно се, и после тоа во друг програм ако сакаш одиш на правење ефекти на фотката. РАВ јјас користам само во ситуации кога фотографирам нешто многу битно и(ли) нешто во слаби услови за фотографирање (темно, пресветло...) за да можам да спасам фотографии кои се утнати во подесување или фино да подесам детали на фотографијата, инаку за се друго - ЈПГ.

ПС
Адобе камреа РАВ работи и во лајтрумот така да ако инсталираш би требало да ти го отвара и во лајтрум.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom