PVC столарија: Alphacan или Aluplast

Член од
15 февруари 2015
Мислења
15
Поени од реакции
5
Здраво на сите,
решив да ги заменам старите дрвени прозорци за нови пвц, и гледам некоја средна класа и цена,
и добив две понуди една со Alphacan а втора со Aluplast .
ме интересира дали некој има искуство , со овие две, па да сподели.
благодарам

http://www.aluplast.net/eng-int/index.php
http://www.alphacan.it/eng/index.php
 
Последно уредено:

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Јас кога би бирал би ги избрал Алупласт, од проста причина што даваат гаранција 10 години, брза монтажа....., еве и членот @akto може да ти каже нешто повеќе, мислам дека он/а ставаше такви прозори. Башка тоа што Алупласт се доста познати и кај нас и што многу луѓе ги имаат ставено.
За Алфакан не ни имам слушнато:)
 
Член од
6 декември 2011
Мислења
2.027
Поени од реакции
3.357
Јас работам со оваа работа.
Најдобри профили во Европа се Veka, Salamander, Kemerling , Shukoo.
Од овие две подобар е алупласт, има систем 5 коморен со 3 дихтони што не е скап а е доста квалитетен.
Од механизам барај Мако, најдобар и најквалитетен.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Јас работам со оваа работа.
Најдобри профили во Европа се Veka, Salamander, Kemerling , Shukoo.
Од овие две подобар е алупласт, има систем 5 коморен со 3 дихтони што не е скап а е доста квалитетен.
Од механизам барај Мако, најдобар и најквалитетен.
Кога веќе работиш со Саламандер.... како идат цените?:)
 
Член од
6 декември 2011
Мислења
2.027
Поени од реакции
3.357
Кога веќе работиш со Саламандер.... како идат цените?:)
10/11/12 евра на метро должно, зависи од кој систем.
Од саламандер имам само од системот брикман, од Veka имам софтлајн, алфакан, свинглан...можам да увезам од сите системи.
Од алупласт се само 3 профили, 5 коморен со 2 дихтони/ 3 дихтони и 6 коморен со 3 дихтони.
Цените на пластиката се движат од 8 евра па нагоре на метро должно.
Цените на прозор варираат зависно механизмите, железото, стаклото (16x4x16 термопан стакло) има Ка стакло, 4 сезони, стоп сол, парсол...итн.
Многу е обемен асортиманот, и зависно од џебот на купувачите постојат секакви понуди.
Прозорите се тестираат според коефициентот на звучна и топлотна изолација во германија познат како Uw коефициент, кој е дозволен до 1,1. Да речиме од алфалајн системот на Veka од 9 cm со тројно стакло, тестирано изнесува 0,5 што е најдобро за европските стандарди. Во Швајцарија нова куќа ако ги запази овие стандарди (се разбира мора да има и фасада со 10 cm стиропор) , добива субвенции од општината и државата по основ заштеда на електрична енергија.

Алфаканот е италјански, нов профил и не знам како одат цените на пазарот.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Пластика ни под разно,џабе да ми ги дадат не ставам
Ако менувам дрвени прозори ќе ставам алуминиумски

И не верувам во прикаската дека пластиката подолго ќе трае од дрвото.

Живи били па видели колку е краток рокот на ефтината пластика спакувана во скапи пластични прозори.
 
Член од
17 септември 2013
Мислења
192
Поени од реакции
50
Да не се лажеме, јас не верувам дека некој во мкд користи право оригинални PVC процозори. Све то е увезено од кина, башка тоа што како демек е од германија е од фабрики од полсак и чешка наменети за источна европа што се второкласни.
Значи да се разбереме, саламандер, шуко и остали се топ ама тоа ако ги купиш директно од германија.
Втора работа сите тие доаќаат во палети што значи дека главната мајсторија е на тој што ги монтира. Битно е како се сечат, како се лепат, самата монтажа во ѕидот е исто така битна, иолацијата која се става е битна.
Реално кај нас ретко кој "мајстор" има шоколо за монтажа, све е тоа учени приучени, На пример некој му фаќа умот, без работа е, слушнал од прозори се парави пари, отишол два три месеци со некој постар мајстор да работи и оп отворил приватно. Ајдеее. ефтини германски прозори.
Таква е ситуацијата кај нас.
Јас ставав аулпласт и сум презадоволен, ај да не ги урочам сега, ама мое искрено мислење е да барате фирма која добро работи, не туку се палете на марки, пошто ни марки идат во мкд ниту пак некои асални монтери имаме.
Значи каков сака нека е материјалот ако е добро изработен, значи добро исечен, залепен, поставено е челично појачување, добро е монтиран, ќе биде добар.

Сите зборат за коефициенти на топлопроводливост, па ваму се мереле па таму,... абе луѓе, џабе тие е тебе добар коефициент на топлопроводливост кога стаклото ќе ти го стават од бит пазар. И што прајме тогаш кога стаклото е 80% од вкупната површина.

Да се разбереме не дека тие ствари немаат врска, ама немој да се палатете на куп хартија, многу често кога ќе отидете да прајте муабет со некој кој мести прозори и ке ви извади проспекти, ова е толку ова е волку, толку коефициент на ова толку на она... мислиш авион купуваш/

Друга работа, идеш во дуќан и ти даваат листи демек од увозна роба, демек еве нашево е оригинал. Иииии си викаш ти абе овие поскапи ама види бе мајката увезено им е од германија.

Види сега, кога ќе дојде прозорот кај тебе тој е више склопен и излепен со лепенки. Лепненките се иднственото нешто по кое можеш да препонаеш за која марка се работи, се развира настрана за поупатените, ама тоа се 1% кои сварно можат да разберат. Значи ти немаш појма дали тоа е сварно алупласт или е некој бугарски/турски/кинески шит што е копија на алупласт. Значи ти немаш појма и дали има челично појачување во прозорот.
Што да не го натераш да го расклопи тука... да се урериш....
Значи од тоа во дуѓан на излог до тоа монтирано дома... све може да биде.
Ради тоа мачка во вреќа е работата, ако се погодат се погодат.
Зависи монтерот дента кога ги сечел и лепел на која нога станал па дали бил расположен или вечерта се карал со жената и таков изнервиран не му се гледа што прави. Да не имаат нашите фирми контрола на квалитет, ISO 9001 а?

Единствено нешто кое дава надеж е фирма што работи со многу клиенти, па да видиш стајле на 5 места во комшии, ок се вака, да се одлучиш.
Друго нема везе ништо.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Пластика ни под разно,џабе да ми ги дадат не ставам
Ако менувам дрвени прозори ќе ставам алуминиумски

И не верувам во прикаската дека пластиката подолго ќе трае од дрвото.

Живи били па видели колку е краток рокот на ефтината пластика спакувана во скапи пластични прозори.
Дефинитивно е дека пластичниот прозор ќе трае многу помалку од дрвениот. Но се си има свои предности и мани.
ПВЦ/пластичните прозори имаат своја предност во однос на изолацијата и лесното одржување/чистење. Мана му е тоа што пократко траат и ако не се како што треба намонтирани, исто како да не си ставил прозори.
Дрвените прозори имаат предност што траат со години, даваат чувство на топлина, но мана му е тоа што со текот на годините бараат одржување/фарбање, ја губат изолацијата, т.е. повеќе не дихтуваат и измеѓу стаклата се појавува влага.

За алуминиумските нема да зборам, зошто и не сум нешто многу запознаен со нив.

:)
 
Член од
15 февруари 2015
Мислења
15
Поени од реакции
5
јасно, дрво е дрво, но мислам дека не е мала цената на дрвени прозорци,
па затоа и луѓе избираат pvc :toe:
ми се допаѓа размислувањето во постот на @akto
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
И ролопласт имаат пвц прозори http://roloplast.mk/en всушност таму сум вработен дури и си ставив пвц прозори на мојата куќа и до ден денес задоволен сум .


Sent from my iPhone 5s using Tapatalk
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
http://roloplast.mk/en/proizvodi/pvc-profili-za-prozortsi-i-vrati/
Постои и тројно стакло треба да видите во салонот значи механизмите се од србија, а све друго од ролопласт во неготино и тие профили се лиценцирани од германски .


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
 
Член од
16 март 2013
Мислења
21
Поени од реакции
3
Здраво на сите,
решив да ги заменам старите дрвени прозорци за нови пвц, и гледам некоја средна класа и цена,
и добив две понуди една со Alphacan а втора со Aluplast .
ме интересира дали некој има искуство , со овие две, па да сподели.
благодарам

http://www.aluplast.net/eng-int/index.php
http://www.alphacan.it/eng/index.php
[DOUBLEPOST=1424974725][/DOUBLEPOST]Повелете линк :
http://www.pazar3.mk/mk/Listing/AdDetail/Index/1945990-ALUPLAST--PVC-PROZORI-I-VRATI-No1-PO-FABRICKI-CENI

или нешто повеќе за АЛУПЛАСТ ПРОЗОРИТЕ И ВРАТИТЕ на следниов линк:
https://www.facebook.com/pvcprozorialuplast?ref=hl
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Ај да не отварам нова тема за ПВЦ прозори - дајте препорака за добри и по можност евтини ПВЦ прозори. Тука почнав да мерам ама не знам димензииве како се мерат со ксата или без касата? (би требало без претпоставувам).
Видов во Проспера изгледаат квалитетно ама дали е тоа добра понуда или не?
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
395
Поени од реакции
6
Да не се лажеме, јас не верувам дека некој во мкд користи право оригинални PVC процозори. Све то е увезено од кина, башка тоа што како демек е од германија е од фабрики од полсак и чешка наменети за источна европа што се второкласни.
Значи да се разбереме, саламандер, шуко и остали се топ ама тоа ако ги купиш директно од германија.
Втора работа сите тие доаќаат во палети што значи дека главната мајсторија е на тој што ги монтира. Битно е како се сечат, како се лепат, самата монтажа во ѕидот е исто така битна, иолацијата која се става е битна.
Реално кај нас ретко кој "мајстор" има шоколо за монтажа, све е тоа учени приучени, На пример некој му фаќа умот, без работа е, слушнал од прозори се парави пари, отишол два три месеци со некој постар мајстор да работи и оп отворил приватно. Ајдеее. ефтини германски прозори.
Таква е ситуацијата кај нас.
Јас ставав аулпласт и сум презадоволен, ај да не ги урочам сега, ама мое искрено мислење е да барате фирма која добро работи, не туку се палете на марки, пошто ни марки идат во мкд ниту пак некои асални монтери имаме.
Значи каков сака нека е материјалот ако е добро изработен, значи добро исечен, залепен, поставено е челично појачување, добро е монтиран, ќе биде добар.

Сите зборат за коефициенти на топлопроводливост, па ваму се мереле па таму,... абе луѓе, џабе тие е тебе добар коефициент на топлопроводливост кога стаклото ќе ти го стават од бит пазар. И што прајме тогаш кога стаклото е 80% од вкупната површина.

Да се разбереме не дека тие ствари немаат врска, ама немој да се палатете на куп хартија, многу често кога ќе отидете да прајте муабет со некој кој мести прозори и ке ви извади проспекти, ова е толку ова е волку, толку коефициент на ова толку на она... мислиш авион купуваш/

Друга работа, идеш во дуќан и ти даваат листи демек од увозна роба, демек еве нашево е оригинал. Иииии си викаш ти абе овие поскапи ама види бе мајката увезено им е од германија.

Види сега, кога ќе дојде прозорот кај тебе тој е више склопен и излепен со лепенки. Лепненките се иднственото нешто по кое можеш да препонаеш за која марка се работи, се развира настрана за поупатените, ама тоа се 1% кои сварно можат да разберат. Значи ти немаш појма дали тоа е сварно алупласт или е некој бугарски/турски/кинески шит што е копија на алупласт. Значи ти немаш појма и дали има челично појачување во прозорот.
Што да не го натераш да го расклопи тука... да се урериш....
Значи од тоа во дуѓан на излог до тоа монтирано дома... све може да биде.
Ради тоа мачка во вреќа е работата, ако се погодат се погодат.
Зависи монтерот дента кога ги сечел и лепел на која нога станал па дали бил расположен или вечерта се карал со жената и таков изнервиран не му се гледа што прави. Да не имаат нашите фирми контрола на квалитет, ISO 9001 а?

Единствено нешто кое дава надеж е фирма што работи со многу клиенти, па да видиш стајле на 5 места во комшии, ок се вака, да се одлучиш.
Друго нема везе ништо.
Од која фирма ја направи нарачката за алупласт и како си задоволен
 

Kajgana Shop

На врв Bottom