Progressive International или нова интернационала

Член од
13 јули 2006
Мислења
15.125
Поени од реакции
17.913
@Bafra еве уште еден со многу пари т.е. не доволно оданочен, како ја купува Белата куќа со се партали. Се додека можат тие ќе ни го обликуваат животот како тие сакаат.

A Google billionaire's fingerprints are all over Biden's science office

 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.808
Поени од реакции
7.185
@Bafra еве уште еден со многу пари т.е. не доволно оданочен, како ја купува Белата куќа со се партали. Се додека можат тие ќе ни го обликуваат животот како тие сакаат.

A Google billionaire's fingerprints are all over Biden's science office

Ах бе Тенеке Тенеке. Не ми е јасно како може и после толку години уште да мантраш едно те исто. САД кога се развивале, системот немал толкава моќ како сега, исто и во УК, исто и во Шведска, и во Германија, и во Австралија, ама Тенеке ја откри месечината и го знае решението.

Според тебе значи:
- Богатите се виновни
- Богатите треба да им се одземе заработеното и да се остават со одредена сума на пари (по твој избор најверојатно), за да не нуделе мито.
- Тие што се вработени во државна/јавна администрација, политичарите, законодавците, судиите итн. земаат плата од мојата заработка, мојот труд, мојата пот, бенефиции секаде имаат, се чесни, не се виновни, немаат одговорност на позицијата каде се вработени (само бенефиции, без никаква одговорност), туку некој богат на сила им става пари во џеб и тие мораат да го обликуваат мојот живот според намерите на богатите. :facepalm::facepalm::facepalm::tapp:
- Овие погорниве иако се со ограничени плати, магично успеваат да имаат хациенди, да поседуваат акции, да имаат заштеди од неколку милиони евра/долари, а потекло за тоа не е битно.

Не се секирај Тенеке, сега со новиот предлог ECASH Act од Бајден, се ќе се среди. Со тој предлог ќе се оданочат богатите и сите ќе бидеме среќни. Само што историски се знае како ќе тера целата работа и као ќе заврши.

Стварно не сфаќам како и покрај толку напишани работи, не успеваш да сфатиш каде е проблемот и како се решава. Уствари сфаќам, врска немаш како функционира екномијата, врска немаш како функционира човечкото тело, врска немаш од правилата/ законите на природата/универзумот, врска немаш од историските примери како земјите се развивале, а како и кога пропаѓале.
Затоа Тенеке, продолжи си со твојата завидливост, со твојата љубомора на тие што имаат повеќе пари од мнозинството, но запамти, и ти имаш повеќе пари од мнозинството, и ти ќе настрадаш, и тебе ќе ти биде одземено, и ти и твојата фамилија ќе бидете присилени да се вакцинирате или нешто на што не се согласуваш, бидејќи врска немаш која е причината за сегашниот хаос, а мислиш топла вода си открил со повеќе оданочување на богатите.

Живеј си во заблудата, а кога ќе осетиш на своја кожа, тогаш немој да цимолиш тука, немој да пишуваш реферати и жалопојки колку системот забегал, бидејќи тогаш касно ќе е, но запамти дека заслужено си го добил тоа, не е неправда.

Оди во темата корона, пуштај стотици линкови колку не се ефикасни вакцините, колку се штетни, колку од толку нешто поднаучи на таа тема, ама џабе ти е, бидејќи на почетокот жестоко ги бранеше одлуките на тие кои сега ги обвинуваш.

Ај за последен пат за тие што ги сметаш за богати, како Илон Маск, Безос и ред други, сфати дека ништо не поседуваат на свое име. Се им е на трустови, фондации, мултинационални компании, во акции, во разни удели. Исто ти е кај нас, Мијалков, Камчев, Хари и ред други, се што поседуваат е на фирм, за тоа уредно си е платен данок. Да му отвориш личната банкарска сметка на Камчев, може и помалку пари од тебе да има на неа. Додека Орка Холдингот ехееее.
Тоа значи ти ќе го јадеш, ти ќе влезеш во групата на богати. Пред повеќе од 50 години, во САД дефиницијата за богат било тие што имаат над 5 милиони долари, сега за богати ги сметаат тие над 250.000 долари. :popce:
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
@teneke ти си наш и пред да продужиш даље со надежта у Берни и остали, препорака да го ислушаш ова.

Автоматски споено мислење:

Ах бе Тенеке Тенеке. Не ми е јасно како може и после толку години уште да мантраш едно те исто. САД кога се развивале, системот немал толкава моќ како сега, исто и во УК, исто и во Шведска, и во Германија, и во Австралија, ама Тенеке ја откри месечината и го знае решението.

Според тебе значи:
- Богатите се виновни
- Богатите треба да им се одземе заработеното и да се остават со одредена сума на пари (по твој избор најверојатно), за да не нуделе мито.
- Тие што се вработени во државна/јавна администрација, политичарите, законодавците, судиите итн. земаат плата од мојата заработка, мојот труд, мојата пот, бенефиции секаде имаат, се чесни, не се виновни, немаат одговорност на позицијата каде се вработени (само бенефиции, без никаква одговорност), туку некој богат на сила им става пари во џеб и тие мораат да го обликуваат мојот живот според намерите на богатите. :facepalm::facepalm::facepalm::tapp:
- Овие погорниве иако се со ограничени плати, магично успеваат да имаат хациенди, да поседуваат акции, да имаат заштеди од неколку милиони евра/долари, а потекло за тоа не е битно.

Не се секирај Тенеке, сега со новиот предлог ECASH Act од Бајден, се ќе се среди. Со тој предлог ќе се оданочат богатите и сите ќе бидеме среќни. Само што историски се знае како ќе тера целата работа и као ќе заврши.

Стварно не сфаќам како и покрај толку напишани работи, не успеваш да сфатиш каде е проблемот и како се решава. Уствари сфаќам, врска немаш како функционира екномијата, врска немаш како функционира човечкото тело, врска немаш од правилата/ законите на природата/универзумот, врска немаш од историските примери како земјите се развивале, а како и кога пропаѓале.
Затоа Тенеке, продолжи си со твојата завидливост, со твојата љубомора на тие што имаат повеќе пари од мнозинството, но запамти, и ти имаш повеќе пари од мнозинството, и ти ќе настрадаш, и тебе ќе ти биде одземено, и ти и твојата фамилија ќе бидете присилени да се вакцинирате или нешто на што не се согласуваш, бидејќи врска немаш која е причината за сегашниот хаос, а мислиш топла вода си открил со повеќе оданочување на богатите.

Живеј си во заблудата, а кога ќе осетиш на своја кожа, тогаш немој да цимолиш тука, немој да пишуваш реферати и жалопојки колку системот забегал, бидејќи тогаш касно ќе е, но запамти дека заслужено си го добил тоа, не е неправда.

Оди во темата корона, пуштај стотици линкови колку не се ефикасни вакцините, колку се штетни, колку од толку нешто поднаучи на таа тема, ама џабе ти е, бидејќи на почетокот жестоко ги бранеше одлуките на тие кои сега ги обвинуваш.

Ај за последен пат за тие што ги сметаш за богати, како Илон Маск, Безос и ред други, сфати дека ништо не поседуваат на свое име. Се им е на трустови, фондации, мултинационални компании, во акции, во разни удели. Исто ти е кај нас, Мијалков, Камчев, Хари и ред други, се што поседуваат е на фирм, за тоа уредно си е платен данок. Да му отвориш личната банкарска сметка на Камчев, може и помалку пари од тебе да има на неа. Додека Орка Холдингот ехееее.
Тоа значи ти ќе го јадеш, ти ќе влезеш во групата на богати. Пред повеќе од 50 години, во САД дефиницијата за богат било тие што имаат над 5 милиони долари, сега за богати ги сметаат тие над 250.000 долари. :popce:
Ич не си нежен :)
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.808
Поени од реакции
7.185
Ич не си нежен :)
Тие се прогресивците, тие нели треба да се нежните и хуманите према другите ... Истиот систем за кого самиот веќе 1 година тврди дека лажел, манипулирал, му ги сервира истиве глупости и без око да му трепне си прифаќа дека тоа е исправното. Ја стварно не разбирам како можеш цело време да имаш доверба во систем што 1000ци пати те излажал. Излажи ме еднаш, срам да ти е, ама излажи ме вторпат, срам да ми е. Изгледа овие следбеници се оперирани од срам, немам друго објаснување. Кацарска јавно на ТВ изјавува дека системот е корумпиран, народ ич к не му чуе, наместо да бараат одговорност, услови и тие да се збогатат, они сакаат на успешните да им се одземат парите, па како нив исто голтари да станат, а одговорните во системот да си тераат по старо, демек тоа е Божја желба.

100 пати сум го прашал:
- што ќе се постигне ако им се одземат сите пари на луѓето во САД кои не примаат плата од државата, кога можеби ни 10 % од долгот на САД нема да се покрие со тие пари
- да дефинира што значи богат и врз основа на што се донесува заклучок
- тресеше зелени дека не плаќале данок, иако членови се потрудија да му достават официјални информации од америчкото ујп, гајле му е, си тера магарето по ист пат.
- како неконтролираното трошење од страна на државата е ОК.
- ова за што се залага, веќе било испробано во многу држави, па во што е разликата дека сега ќе даде позитивни резултати, а не крвопролевање и стагнација.
- Македонија народот има 4.5 милијарди евра во банка. Што ако државата сите ги одземе (нормално остави по 30.000 еур), ни 50% од долгот нема да покрие! Плус секоја година државата се повеќе троши, а никаков позитивен ефект, освен лично збогатување на привилегираните.
- наместо да носиш нови и дополнителни илјадници закони и регулации, зашто не пробаш да ги укинеш претходните, задржи некои основни. После тоа народ нема да има потреба да подмитува, туку лично од сопствените способности ќе зависи неговиот успех, а не регулациите и законите да те ограничуваат, додека привилегираните злоупотребуваат.

Зашто своите деца се труди и ги тера да бидат поуспешни од другите, а не им каже, сите сме еднакви, сите треба да имате оценка 3(добар). Или па наместо да троши пари за реновирање по дома, нека ги донира и дома да им објасни, сите сме еднакви, не е убаво да си побогат од другите и слични марксистички :гомце:

1648622069987.png

1648622045680.png
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.125
Поени од реакции
17.913
Тие се прогресивците, тие нели треба да се нежните и хуманите према другите ... Истиот систем за кого самиот веќе 1 година тврди дека лажел, манипулирал, му ги сервира истиве глупости и без око да му трепне си прифаќа дека тоа е исправното. Ја стварно не разбирам како можеш цело време да имаш доверба во систем што 1000ци пати те излажал. Излажи ме еднаш, срам да ти е, ама излажи ме вторпат, срам да ми е. Изгледа овие следбеници се оперирани од срам, немам друго објаснување. Кацарска јавно на ТВ изјавува дека системот е корумпиран, народ ич к не му чуе, наместо да бараат одговорност, услови и тие да се збогатат, они сакаат на успешните да им се одземат парите, па како нив исто голтари да станат, а одговорните во системот да си тераат по старо, демек тоа е Божја желба.

100 пати сум го прашал:
- што ќе се постигне ако им се одземат сите пари на луѓето во САД кои не примаат плата од државата, кога можеби ни 10 % од долгот на САД нема да се покрие со тие пари
- да дефинира што значи богат и врз основа на што се донесува заклучок
- тресеше зелени дека не плаќале данок, иако членови се потрудија да му достават официјални информации од америчкото ујп, гајле му е, си тера магарето по ист пат.
- како неконтролираното трошење од страна на државата е ОК.
- ова за што се залага, веќе било испробано во многу држави, па во што е разликата дека сега ќе даде позитивни резултати, а не крвопролевање и стагнација.
- Македонија народот има 4.5 милијарди евра во банка. Што ако државата сите ги одземе (нормално остави по 30.000 еур), ни 50% од долгот нема да покрие! Плус секоја година државата се повеќе троши, а никаков позитивен ефект, освен лично збогатување на привилегираните.
- наместо да носиш нови и дополнителни илјадници закони и регулации, зашто не пробаш да ги укинеш претходните, задржи некои основни. После тоа народ нема да има потреба да подмитува, туку лично од сопствените способности ќе зависи неговиот успех, а не регулациите и законите да те ограничуваат, додека привилегираните злоупотребуваат.

Зашто своите деца се труди и ги тера да бидат поуспешни од другите, а не им каже, сите сме еднакви, сите треба да имате оценка 3(добар). Или па наместо да троши пари за реновирање по дома, нека ги донира и дома да им објасни, сите сме еднакви, не е убаво да си побогат од другите и слични марксистички :гомце:

Прегледај го приврзокот 326972

Прегледај го приврзокот 326971
Оти ме прашуваш глупости?

Значи сето тоа што си ги поставил се извртени тези, нешто за што немам никаква врска.

А за даноците во САД се распрајвме, прашај го @Con Artist како си помина.

Она за што јас се залагам е праведно оданочување, затоа што ако си мислиш дека си богат си се заебал.

Тие што имаат пари ни го менуваат животот како што сакаат, гледај само какво влијание имаше Бил Гејтс врз нашите животи во овие две-три години.

Е така имаат влијание и останатите богаташи, само индиректно и затоа многу луѓе не се ни свесни.

Ако тебе те бендисува овај техно феудализам, мене не.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.808
Поени од реакции
7.185
Оти ме прашуваш глупости?
:facepalm:
Чичко Кумплунг дај објасни што се тоа глупости, не само да кажеш глупости и демек завршена прикаската. Истово ми го пишуваше и во темата за Бетмен, па после бог знае што се случи за да смениш 180степени, т.е. да пишуваш работи за кои претходно тврдеше дека се глупости.

Она за што јас се залагам е праведно оданочување, затоа што ако си мислиш дека си богат си се заебал.
Чичко Кумплунг, објасни, дефинирај што подразбираш под праведно оданочување. Дефинирај богат. Единствено праведно оданочување имаш само ако постои данок на потрошувачка. Значи на тоа што ќе потрошиш, тоа да подлежи на данок. Нешто блиску до праведно ти е една стапка на данок за сите (не е праведно, но колку толку е блиску до праведно). Ако имаш 20.000 плата, 10% данок, ќе платиш 2.000 денари. Ако имаш 200.000 плата, 10% данок, ќе платиш 20.000.
Ти предлагаш тие што имаат 200.000 прилив, за нив стапката да е повисока од 10%. Како по ѓаволите ова е праведно чичко Кумплунг. Твоето не е праведно, твоето е алчно, спротивно и од Божјите закони.
Објасни како со земање на повеќе од тие што имаат пари, народот ќе живее подобро.

Ако тебе те бендисува овај техно феудализам, мене не.
:confused:o_O:facepalm:

Па ти цело време поддржуваш да се оствари овој техно феудализам, ги поддржуваш сите тие политичари и нивните мерки, а тука пишуваш не те бендисува :confused:o_O. Чичко Кумплунг, нешто не ти е јасно, дај те молам иди почни да истражуваш како со вакцините, па после дојди тука и објасни со примери, а не само дрн дрн јариња.

Тие што имаат пари ни го менуваат животот како што сакаат, гледај само какво влијание имаше Бил Гејтс врз нашите животи во овие две-три години.
Ама дај објасни како тоа Бил Гејтс влијае врз нашите животи, а не само влијаел. Бил Гејтс ли носи закони, он ли носи мерки, он ли оценува и одлучува како полицијата ќе постапува, он ли одлучи да има целодневни затварања, он ли одлучи и донесе мерки невакцинирани да не смеат слободно да живеат, а тие со 2 дози, да мораат 3 и 4 да стават???
По твое, Бил Гејтс ако ти дојде дома и ја посака ќерка ти, ти ќе му ја дадеш, оти ни ти, ни ќерка ти одлучувате!!

А за даноците во САД се распрајвме, прашај го @Con Artist како си помина.
Те читав, ти презентираа дека даноци пријавиле, УЈП им ја прифатила и одобрила пријавата. Тоа што тебе не ти се допаѓа износот, тоа значи врска немаш за даночни пријави, немаш претстава како функционира постоењето на фондации, конгломерати, мултинационални компании, поседувањето на акции итн итн.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.125
Поени од реакции
17.913
Pacifism is the wrong response to the war in Ukraine

More than focus on particular issues (is Russia really just “returning”, and to what?) we should read carefully Putin’s general justification of his claim: “In order to claim some kind of leadership – I am not even talking about global leadership, I mean leadership in any area – any country, any people, any ethnic group should ensure their sovereignty. Because there is no in-between, no intermediate state: either a country is sovereign, or it is a colony, no matter what the colonies are called.”

The implication of these lines, as one commentator put it, is clear: there are two categories of state: “The sovereign and the conquered. In Putin’s imperial view, Ukraine should fall into the latter category.”

And, as it is no less clear from Russian official statements in the last months, Bosnia and Herzegovina, Kosovo, Finland, the Baltic states … and ultimately Europe itself “fall into the latter category”.

Those who advocate less support for Ukraine and more pressure on it to negotiate, inclusive of accepting painful territorial renunciations, like to repeat that Ukraine simply cannot win the war against Russia. True, but I see exactly in this the greatness of Ukrainian resistance: they risked the impossible, defying pragmatic calculations, and the least we owe them is full support, and to do this, we need a stronger Nato – but not as a prolongation of the US politics.

The US strategy to counteract through Europe is far from self-evident: not just Ukraine, Europe itself is becoming the place of the proxy war between US and Russia, which may well end up by a compromise between the two at Europe’s expense. There are only two ways for Europe to step out of this place: to play the game of neutrality – a short-cut to catastrophe – or to become an autonomous agent. (Just think how the situation may change if Trump wins the next US elections.)

 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.125
Поени од реакции
17.913
It’s OK to Be Angry About Capitalism, така ќе се вика книгата на Берни, во неа сака да ги објасни економските права како човечки права.

Bernie Sanders to publish book outlining vision for ‘political revolution’

Publishing director Thomas Penn said It’s OK to Be Angry About Capitalism was a “scorching denunciation of a system that is manifestly failing the vast majority of people along with the planet itself”.

Текстот ми е од Гардијан, а тој медиум не сакам повеќе да го шерувам и линкувам, ако сакате барајте го сами.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.125
Поени од реакции
17.913
Ноември 2021 имало гласање во ОН за храната да се прогласи за право на поединецот. @Eisenhorn шо да правам бе, кај да се завртиш се тие, па тие ... :)

1683806621241.png
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.365
Поени од реакции
38.340
Ноември 2021 имало гласање во ОН за храната да се прогласи за право на поединецот. @Eisenhorn шо да правам бе, кај да се завртиш се тие, па тие ... :)

Прегледај го приврзокот 378095
требаше Берни да го изберат, сега ќе имаше бесплатна марихуана за сите во Америка.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.072
Поени од реакции
21.950
Ноември 2021 имало гласање во ОН за храната да се прогласи за право на поединецот. @Eisenhorn шо да правам бе, кај да се завртиш се тие, па тие ... :)

Прегледај го приврзокот 378095
Гоимот не смее да има право на храна. Гоимот треба да ја заслужи во сооднос со добрата воља на богоизбраниот народ.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.125
Поени од реакции
17.913
Отворено кажано, без влакна на јазикот...
Работниците имаат премногу права во моментов.

 

Kajgana Shop

На врв Bottom