Priest

Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Интересни билдови, но сепак би ти предложил некои измени.

Генерално, да направиме една поделба.

1.PvP
2. PvE

1.1 PvP Shadow
Значи генерално твојот билд, само што наместо Shadow Reach идеме на Improved Vampiric Embrace, и наместо Inner Focus идеме на Martyrdom. Причината за оваа одлука е дека во battleground искрено кажано, Inner Focus и не ти баш толку битен, доколку мислиш дека една магија повеќе ќе те спаси, тогаш размисли што може мартирдом да направи за тебе. Inner Focus ќе ти биде потребно во една од 1000 ситуации, каде што маната нема да ти биде доволна за една последна магија. Наспроти тоа, Мартирдом е сосема поефикасен, особено против rogues, со тоа што добиваш 10% шанса да kick или било каков interupt обид да биде неуспешен, наспроти тоа, добиваш фул cast time.

Што се однесува до одлуката за Improved Vampiric, наместо Shadow Reach, мислам дека е очигледно. PvP Shadow времето го поминува во battlegrounds каде што реално немаш време да се вадиш од форма и да се лечиш себеси. Најоптимално е да имаш 25% Vampiric кој што ќе ти биде повеќе потребен, затоа што секогаш можеш да направиш еден чекор напред и да спамуваш магии.

1.2 PvP Discipline
Повторно во твојот Дисц. билд го забораваш мартирдом кој е многу битен фактор во PvP. Друже, во PvP ти си тепач. Веруј, попот може да биде еден опасен тепач поради тоа што е способен да се лечи себеси, да тепа убаво да шамара, и да заебе противникот со Mass Dispel, Mana Burn, Fear. Исто така во твојот дисц билд не приметив Force of Will. Друже, тоа се 5% crit на магии. 5% spell damage исто. Зашто да го оставиш тоа на страна, и да одбереш Healing Focus, или Blessed Recovery? Ако веќе си одлучил да бидеш дисц, тогаш тоа дрво треба да ти биде предност. Не треба да лечиш. Лечење сите знаеме дека е најефикасно во Holy дрвото. Дисц дрвото е тепач, supporter.
1.3 PvP Holy
Е тука треба да се концентрираш на лечење, ова е дрвото што ни треба за лечење во PvP. Lightwell не знам дека некој користи во PvP, и доколку користи, е идиот. Демек, се залетуваш со DPS Warrior пред тебе, против 4ца противници, и ти му викаш чек малце да пуштам Lightwell. Доколку прочиташ таму ти пишува Any damage taken cancels the effect. Нели ти е тоа доволно за да го избегнеш Lightwell за било каква опција?

2.1 PvE Shadow
Овој билд ти е ок за PvE. Го оставив истиот линк, искрено немам примедби.

2.2 PvE Discipline
Иако ретко се користи, постои опција Дисц дрвото да биде бекап лекар со тоа што има Improved Spirit, со тоа што сите кастери добиваат одреден процент поголем spell damage. Исто така Power Infussion знае значително да го подобри резултатот на одреден кастер, дури за 20% повеќе. Другите таленти се распоредени така што Дисц попот да може да се придружи на DPS листата, дека искрено, Smite мава по 2000 damage, за 2 секунди, така да не смее да се запоставува. Нормално, на Boss Fights доколку има потреба, се придружува на лекарите и помага, со тоа што лечи кога главните лекари одмараат за мана.

2.3 PvE Holy
Друже, поп со спирит, поп без спирит??? Попот МОРА да има спирит, тоа му е мана регенерација, тоа му е healing power. Не знам од каде идеа дека попот може да биде функционален без спирит. Како и да е, по цена на Improved Spirit НИКАКО не смееш да жртвуваш Empowered Healing. Под никој случај. Особено не кога зборуваме за поп кој лечи долги тепачки, рејдови. Со твојата опција попот добива 10% healing power од вкупниот негов спирит. Да кажеме тоа е 700, што треба ептен добар поп да бидеш за тоа, значи добиваш 70 healing повеќе. Да ја разгледаме мојата опција, со 5/5 Empowered Healing...значи цитирам "Your Greater Heal spell, gains an additional 20% and your Flash Heal and Binding Heal gains an additional 10% of your bonus healing effects."

Значи, зборуваме за Holy попови во PvE. Главното "оружје" на истите попови е Greater Heal. Доколку еден поп има 1800 healing бонус, неговиот Greater Heal добива 20% повеќе лечење. Во овој случај тоа би било 360 повеќе. Со твојата комбинација се добиваше само 70....
Ќе кажеш да, ама само на Greater Heal вака се добива. Е добро де, ете нека биде и Flash Heal, 10%, значи пак 180 повеќе, а не само бедни 70....


Се надевам дека ќе ги анализираш билдовиве, и ќе се согласиш со еден значително постар priest. :)

Со Почит

Ороспија, lvl 70 UD Priest - Tarren Mill <Sindikat>
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.494
Најјаки се пристовите?
 

Ddime

████████████████████
Член од
18 февруари 2007
Мислења
5.076
Поени од реакции
212
Близард настојува за PvP хероите да ги балансира, а богами успеваат во тоа
 
Член од
13 август 2007
Мислења
28
Поени од реакции
0
E pa rymz za pvp shadow zemam Shadow Reach namesto Improved Vampiric Embrace otidobivas recisi nisto .. VE bese dobro na pocetokot od TBC koga imase sansa za crit a namesto наместо Inner Focus идеме на Martyrdom mislam deka imas pravo do kaj negde ali se zavisi od tipot naigranje ...

za discipline pvp ne zemam Force of Will zaradi toa sto recisi i da ne koristam magii ko ke sum discipline cela borba ja vodam samo so renew i wand i retko duri koga i upotrebuvam dot ... takov mi e stilot na igra zatoa ne go zedov koga sum discipline se concentriram na kolku e mozno poveke mana save sto ja koristam za lecenje preku renw

3. nikogas ne rekov PVP holy oti i ti mozis da se soglasis so mene deka nema pvp holy :)ednostavno ne gazat nemozime duri ni eden elemental da otepame pa kamo li pvp

za PVE holy kako sto mozis da vidis jas postirav 2 link edniot so spirit a edniot bez spirit zaradi toa sto dokolku imate eden priest vo raidot so imp spirit ne e potrebno da se ima dvajca ...


se na se mislam deka treba da razmislam za Inner Focus i Martyrdom ali sepak se zavisi od stilot na igra

/respect


i rymz jas i ti treba da se najdeme na msn da si popisime oti racete mi padnaja tuka od pisenje :)


inakum imav prijatel so koj igrame zaedno na tvojot server imeto mu bese cometodaddy ali go prodade :)
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Mindmelt друже како можеш да кажеш дека подобро ти е да имаш еден чекор поголем range отколку 15% повеќе лечење во PvP? Да те посоветувам, секогаш пробувај да бидеш во range од 8 yards, за да си го истренираш опсегот на хантери, кои што над 8 јарди те рендаат со стрели, под тоа се само куклички.
Дисциплин поп може да биде ептен добар поп, твојот стил на игра не го искусило тоа можеби, ама можеш да пробаш со мојот билд. Мартирдом ќе ти дозволи кастинг време, за да не те пречат, така да со добра дпс опрема ќе маваш смајт по 2к-3.5к а истовремено ќе се лечиш супер, така да само Renew и Wand не ти е баш некоја опција.
За PvP Holy не реков дека е тепач, PvP Holy билдот ти е еден од најдобрите билдови за пвп арена како лекар. Јас лично со тој билд и демонолог Варлок пред мене, знаеме да бидеме многу многу гнасни. Рогови ме гребат по 100ка, Варлокот ќе ги накити ко елка со клетви, а јас само се лечам по 5к Greater Heal.
За PvE Holy се гледа дека не си тепал на долги тепачки, каде што спиритот е тоа што одлучува колку ќе вадиш гз со мана :) На секој поп му треба спирит, буквално на секој.
 
Член од
13 август 2007
Мислења
28
Поени од реакции
0
poprvo bi zel paladin shaman i druid za lecac vo arena nego holy priest ... oti na holy priest ko ke mu se daj nekoj rog ima vo 2 sek da go snema ...
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
poprvo bi zel paladin shaman i druid za lecac vo arena nego holy priest ... oti na holy priest ko ke mu se daj nekoj rog ima vo 2 sek da go snema ...
2 минути, 43 секунди држев на мене 2 рога, дур не ги утепа локот.


blessed resilience друже, читај малце description на самите спелови, ќе ги засакаш :)
 
Член од
18 јуни 2005
Мислења
27
Поени од реакции
1
2 мин и 43 сек ако се блуе геаред папаци и ако појма немаат од игра...2ца роглинја на прист го тепаат у 10 секунди. Тоа шо ти го кажуеш е научна фантастика, додуша 2 роглиња тепаат било шо у толкав временски интервал,освен прот вориор или ферал друид у тенк опрема.Моментално нај изи мод комбо ти е ресто друид + афликшн лок или демо лок.
 

Famous Last W

I LoV3 YoU..
Член од
24 август 2007
Мислења
1.515
Поени од реакции
5
Најјаки се пристовите?
Па јас имам играно WoW една година и можам да речам не да речам туку потврдам дека psycho играч на прист може да избиче се на мапата имав прист на Skullcrasher 57lvl али се откажав од WoW и веќе не се замарам оти е мн заразна
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
2 мин и 43 сек ако се блуе геаред папаци и ако појма немаат од игра...2ца роглинја на прист го тепаат у 10 секунди. Тоа шо ти го кажуеш е научна фантастика, додуша 2 роглиња тепаат било шо у толкав временски интервал,освен прот вориор или ферал друид у тенк опрема.Моментално нај изи мод комбо ти е ресто друид + афликшн лок или демо лок.

Znaes sho im prai resilience na roglinjata? :) Touch of Weakness ishto, i Inner Fire. Koga kje nasoberes seto toa, so 1800 damage absorb shield, 4k damage absorb belt (engineering) 2k damage absorb trinket... Renew instant cast, prayer of mending instant cast... na rogovi im se smeam :):) Taka da, presmetaj si gi okolnostite. Ti vikam, 2minuti 43 sekundi drzhev roglinja na mene.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom