Poucni Slucki

Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Ke ja zapocnam temata so edna ubava poucna anegdota od Mesnevijata na Dzelaluddin Rumi (Mevlana).

Edna nok,nekoj ugleden covek vo domot zacul cekorenje.
Stanal i go zel fenerot plamenot da go zapali.
Vo toj moment lopovot vlegol i pokraj nego sednal,
i koga god uglednikot ognot ke go zapalel,lopovot go gasel,
stavajki go na toa mesto vrvot od prstot.
Uglednikot mislel deka iskrata sama od sebe se gasi a ne go gledal lopovot kako mu ja gasi.
Posto pred nego bilo golem mraj,toj gasitelot na plamenot ne mozel da go vidi pred sebe.

Taka ni okoto na nevernikot,zaradi matnotijata svoja,
ne go gleda slicniot gasitel na ognot vo srceto svoe.
Kako srce na nekoj covek znaen moze da ne znae,
deka za sekoj predmet sto se dvizi postoi i dvigatel ?
Zosto sebesi ne veli: Kako moze denot i nokta sami bez Gospodar da doagjaat i zaminuvaat ?
O prezren,upaten si vo sposobnosti na svakanje,
No vidi kakov nedostatok na svakanje pokazuvas.
Dali nekoja kukja porazumna e so graditel ili bez graditel ?
Dali pisuvanjeto porazumno e so pisatel ili bez pisatel ?
Dali svekata posvetla e bez onoj koj ja pali,
ili so Onoj koj ja pali ?
Dali dobroto zanatstvo mu odgovara na race paralizirani i na slep,
ili na Onoj koj gleda i nadzor nad rakata ima ?

So toa,posto si svatil deka Toj ke te nadvladee,
i deka so Buzdovanot na nesrekata po glava ke te udira,
kako Nemrud,objavi mu rat i proteraj go !
Kako vojnicite mongolski,ispali strela na Neboto,
kako bi sprecil da se trgne dusata od teloto tvoe !
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Poucno kazuvanje za svetot koj navistina postoi,a se pojavuva kako nepostoecki.I za svetot koj navistina ne postoi a se pojavuva kako postoecki.

Toj (Allah) dava da nepostoenjeto se pojavuva kako postoecko i velicestveno;
Toj dava da postoenjeto vo nepostoecki izgled se pojavuva.
Toj,Moreto go sokril a penata vidliva ja napravil;
Toj,veterot go sokril a tebe prasinata ti ja pokazal.
Prasinata vo vazduh se vrti,visoko,kako minare:
Zarem moze prasinata da se vozdigne bez veterot ?
Vo visinata prasinata ja gledas,o ti,so nemoken vid:
Veterot ne go gledas,osven preku znaenje.
Gledas kako penata vo site smerovi se dvizi:
Penata bez moreto nemoze da se dvizi.
Penata ja gledas so setilata a Moreo preku znaenjeto:
Mislata e sokrivena a govorot ocigleden.
Teloto go gledame a dusata ne.
Koga dusata go napusta teloto,togas znaeme sto e zivo a sto e mrtvo.
Svemirot cel se dvizi;
Moze li da se dvizi bez sozdatelot ?
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
...
Svemirot cel se dvizi;
Moze li da se dvizi bez sozdatelot ?

Никако роде, без Него ништо неможе да се движи! .(y)

Нему да Му е вечна Фала и Слава, што преку Неговото Слово (Неговиот Логос) се’ создал, созадава и одржува, и преку Него се’ чудесно повржува!


ХалилуЈАХ + Елхамдулилах!

.

Тој (БОЖЈИОТ Логос) е Слика на невидливиот Бог, првороден пред секое создание; бидејќи преку Него е создадено се’ што е на небесата и што е на земјата, видливо и невидливо!

(Колос 1)




.
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Еден постар професор бил контактиран да одржи предавање обука на тема " Ефикасно планирање на времето " на група од петнаесет директори од водечките компании. Курсот бил дел од една од петте сесии на нивната обука тој ден ,но со професорот имале само еден час "за да одржи предавање."
Стоејќи пред елитна група (подготвени да ја преземат белешки за сето она што се случува за да се учат на експерт), стариот професор гледаше во нив, еден по еден, полека, а потоа рече: "Сега правиме експеримент. "
Од под маса извадил стаклена, празна тегла која најчесто ја користиме за туршија 4 литри, хаахх ...и ја наполнил со камења големи колку топчиња за тенис. Потоа ги запрашал господата, дали оваа стаклена тегла е полна? Сите одговориле потврдно. Чекаше некое време и рече , НАВИСТИНА ?
Потоа професорот земал кутија со каменчиња и ја истурил во теглата. Благо ја занишал…Каменчињата го исполниле празниот простор помеѓу камењата. Тогаш повторно ги прашал студентите, дали теглата сега е полна?
Студентите се двоумеле, мислеле, почнале да сваќааат кое е размислувањето на професорот и еден од нив одговорил.. ВЕРОЈАТНО НЕ.
ПАА одговирил стариот професор и земал сад којшто бил полн со песок. Кога ги сипал песокот, тој секако ги исполнил СИТЕ празнини во теглата. Запрашал по трет пат, дали сега е полна теглата?
Тие без двоумеење му одговориле НЕ.
ДОБРО, рекол професорот
Тогаш од под маса извадил сад соп вода и ја полил во теглата.
Стариот професор потоа ги крена очите кон групата и праша: "Што е големата вистина што овој експеримент ни ја покажа" Најумен, најхраб еден директор насочувајчи се кон колегите рече: "Тоа покажува дека дури и кога мислиме дека нашиот распоред е целосно полн, можеме да додадеме состаноци, други работи да се направаат."
"Не", одговорил стариот професор "големата вистина што овој експеримент ни ја покажува е ова:. Ако некој не го лансираше првиот голем камења во внатрешноста на садот, не може да се стави сè друго што следи.
Беше длабока тишина, и секој станал свесен за доказот за оваа изјава.
Стариот професор потоа рече: "Кои се главните настани во твојот живот, вашето здравје, вашето семејство и пријатели вашите пријатели вашите соништа за да го направите она што ви се допаѓа, учење. да се одбрани причина? да се биде релаксиран? холдинг време? или сосема различно нешто???
она што е важно да се запамети дека прво во вашиот живот се големите камења, или ризикувате дека НЕ можете да го живеете животот.
Ако ви даде приоритет на детали (камчњиња, песок), Кога ќе ги пополните животите со малите нешта, и ќе немате доволно време за важни работи во живототне заборавајте да се постави прашањето: ". Кои се главните настани во мојот живот? "И потоа да ги ставите во тегла во прв план." Со пријателски поздрав стариот професор ги поздрави присутните и полека ја напушти собата.
Ova e od Samo Covek....ali vredi da se procita
 

Kajgana Shop

На врв Bottom