phpBB3 македонски превод?

cYb3rc0re

~ место за реклама
Член од
3 мај 2005
Мислења
914
Поени од реакции
170
Дали некој има било каква верзија?

На официјалното место на ПХПББ за македонски немаат уште ставено превод а има одговорни за тоа. Дали некој го направил пред нив?

Благодарам.
 

Bidikov

Server guru
Член од
25 јануари 2005
Мислења
2.680
Поени од реакции
693
Од извори блиски на одговорниот :tapp: - се очекува да биде готов после 1-ви септември.
 

nozo.mk

Ultras Karpos Boys
Член од
6 септември 2007
Мислења
472
Поени од реакции
18
Да, имам јас една верзија.Види ја на http://www.komiti.org/forum/ ја имам ставено.Ако ти се свиѓа ќе ти ја пратам на меил. Само прави проблем доколку го ставиш да биде за дифолт јазик. Треба за дифолт да биде англиски па после јузерот преку својот панел да го стави македонскиот.
 

Bidikov

Server guru
Член од
25 јануари 2005
Мислења
2.680
Поени од реакции
693
Баш затоа треба да се шека официјална верзија која ќе биде меѓу другото лекторирана, тестирана и гарантирано ќе работи со максимална стабилност.
Затоа и дур не излезе официјалната воопшто не ги објавувам фајловите ...
 

cYb3rc0re

~ место за реклама
Член од
3 мај 2005
Мислења
914
Поени од реакции
170
Се снајдов, со некои поголеми поправки на една што ја најдов. Бар дур не излезе официјалната. И по се изгледа дека и недостасуваат некои нови работи, изгледа со апгрејдот на пхпББ 3.0.2, фали текст некаде.

ЕДИТ:
Ако му треба на некој нека повели (ПП).
 

Bidikov

Server guru
Член од
25 јануари 2005
Мислења
2.680
Поени од реакции
693
Епа добро чим си се снашол... финтата ќе биде што највеорјатно во септември ке биде верзијата 3.0.3 :uvo:

Повторно се случува во многу краток период да излезам повеќе сериозни безбедносни пропусти (една од причините зошто Кајгана премина на В-булетин)...

Ако не ти е тешко може по ПП адреса да видам како изгледа таа верзија на преводот и прашање едно: Дали е преведен само корисничкиот дел или и администраторскиот ...
 

nozo.mk

Ultras Karpos Boys
Член од
6 септември 2007
Мислења
472
Поени од реакции
18
(една од причините зошто Кајгана премина на В-булетин)...
Можно е за префрлување од ПХПББ во В-булетин без загуба на постовите и јузерите?
и прашање едно: Дали е преведен само корисничкиот дел или и администраторскиот ...
Во мојава верзија не е преведен администраторскиот дел
 
Член од
2 октомври 2008
Мислења
33
Поени од реакции
2
Zdravo na site. Pomina odamna 1vi septemvri 2008 :) no seuste nema nisto oficijalno.

Dali e potrebna pomos da se zavrsi konecno ovoj proekt?

Koga moze da se ocekuva finishot? Vi blagodaram na informacijata.
 

Bidikov

Server guru
Член од
25 јануари 2005
Мислења
2.680
Поени од реакции
693
Проблемите со јазикот технички сеуште не се разрешени ... иако искочи 3.0.3 поправките не беа вклучени во таа верзија - решенијате се презентирани на програмерскиот тим, но додека не влезат во кодот процесот за целосно и успешно фукнционирање на македонски јазик виси.

Најстрашната работа во багот е фактот што после рандом временски период настанува косумпирање на базата што го прави форумот за во канта :nesvest:
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.569
Поени од реакции
610
Значи толку е тешко да се преведе, и да биде стабилно :kesa:
 

bubi4ko

Македонци брее..
Член од
24 јуни 2008
Мислења
274
Поени од реакции
17
Значи толку е тешко да се преведе, и да биде стабилно :kesa:



Јас почнав да го преведувам....Но незнам што ке биде.....Кога ке го преведам ке кажам....Верзијата која ја преведувам е phpBB 3.0.4
 
Член од
2 октомври 2008
Мислења
33
Поени од реакции
2
Zdravo, dali nekoj znae do kade e proektov i koga konecno ke izleze? Dali e potrebna pomos okolu prevodot?

Pozdrav
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.569
Поени од реакции
610
Толку ли бе неможете да фатите самите да го преведете :)
 
R

Reve0ke

Гостин
Абе некој има да даде превод за phpbb вер 3.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom