Pella curse tablet

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
"От" е кратенка така?... не е буква. Како што знам јас, старомакедонскиот е полн со кратенки... незнам за гејскиот.

Таа со црвено ми личи на „от“
Прегледај го приврзокот 9007

Тие чудни букви ги има овде... @ 03:17

 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
[FONT="]1. [(Т,Д)ΕΤИ]ΜΑСΚΑИДИΟН(У,В)СΟФ(О,В)НΤΟСΤΟΤΕΛΟСΚΑИΤΟНΓΑΜΟНΚΑΤΑΓ ΡΑФ(О,В)ΚΑИΤΑНΑΛΛΑНΠΑСΑН Γ(У,В)[/FONT]
[FONT="]2. [НΑИΚ](О,В)НΚΑИΧΗΡΑНΚΑИΠΑΡ(Т,Д)ΕН(О,В)НΜΑΛИСΤΑДΕ(Т,Д)ΕΤИ ΜΑСΚΑИΠΑΡΚΑΤΤИ(Т,Д)ΕΜΑИΜΑΚΡ(О,В)НИΚΑИ[/FONT]
[FONT="]3. [ΤΟИС]ДΑИΜΟСИ ΚΑИΟΠΟΚΑΕΓΟΤΑ(У,В)ΤΑДИΕΛΕ(Т,Д)ΑИΜИΚΑИΑНΑΓНΟИΗНΠΑΛL ИНΑНΟΡΟ(Т,Д)ΑСΑ[/FONT]
[FONT="]4. [ΤΟΚΑ] ΓΑΜΑИДИΟН(У,В)СΟФ(О,В)НΤΑΠΡΟΤΕΡΟНДΕΜΗΜΗΓΑΡ ΛΑΒΟИΑΛΛΑНΓ(У,В)НΑИΚΑ ΑΛΛΗΕΜΕ[/FONT]
[FONT="]5. [ΕΜΕ Д]ΕС(У,В)НΚΑΤΑΓΗΡΑСΑИДИΟН(У,В)СΟФ(О,В)НΤИΚΑИΜΗДΕΜИΑН ΑΛΛΑН ИΚΕΤИС (У,В)Μ(О,В)Н ΓИНΟ[/FONT]
[FONT="]6. [ΜΑИ ФИΛ]ΑНΟИΚΤИΡΕΤΕДΑИΜΟНΕСФИΛ[Ο]И ДΑΓИНΑΓΑΡИΜΕФИΛ(О,В)Н ΠΑНΤ(О,В)НΚΑИΕΡΗΜΑΑΛΛΑ[/FONT]
[FONT="]7. [....]ΑФ(У,В)ΛΑССΕΤΕΕΜИНΟ[Π](О,В)СΜΗΓИНΕΤΑИΤΑ[(У,В)]ΤΑΚΑИΚΑΚΑΚΑΚ(О,В)С(Т,Д)ΕΤИΜΑΑΠΟΛΗΤΑИ[/FONT]
[FONT="]8. [....]ΑΛ[-].(У,В)НΜ .. ΕСΠΛΗНΕΜΟСΕΜΕ ДΕ[Ε](У,В)[Д]ΑИΜΟНΑΚΑИΜΑΚΑΡИΑНΓΕНΕСΤΑИ[/FONT]
[FONT="]9. [-]ΤΟ[.].[-].[..]..Ε.Ε.(О,В)[?]Α.[.]Ε..ΜΕΓΕ [-][/FONT]


Ним Исполни можеме..де..а и онака и макар и анге не ста(в)и
???

Не знам
А што е тоа во заградите???

Ајде еден
Brainstorming да направиме
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259


Ним Исполни можеме..де..а и онака и макар и анге не ста(в)и
???

Не знам
А што е тоа во заградите???

Ајде еден
Brainstorming да направиме
„()“- буквите во овие загради значат дека е или таа или таа буква, види во гејското писмо коа одговара.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
„()“- буквите во овие загради значат дека е или таа или таа буква, види во гејското писмо коа одговара.

Да, го видов сега.
Некои зборови што личат на нашите се повторуваат.
Се враќам за 20 мин

[FONT="]1. [(Т,Д)ΕΤИ]ΜΑСΚΑИДИΟН(У,В)СΟФ(О,В)НΤΟСΤΟΤΕΛΟСΚΑИΤΟНΓΑΜΟНΚ ΑΤΑΓ ΡΑФ(О,В)ΚΑИΤΑНΑΛΛΑНΠΑСΑН Γ(У,В)[/FONT]
[FONT="]2. [НΑИΚ](О,В)НΚΑИΧΗΡΑНΚΑИΠΑΡ(Т,Д)ΕН(О,В)НΜΑΛИСΤΑДΕ(Т,Д)ΕΤИ ΜΑСΚΑИΠΑΡΚΑΤΤИ(Т,Д)ΕΜΑИΜΑΚΡ(О,В)НИΚΑИ[/FONT]
[FONT="]3. [ΤΟИС]ДΑИΜΟСИ ΚΑИΟΠΟΚΑΕΓΟΤΑ(У,В)ΤΑДИΕΛΕ(Т,Д)ΑИΜИΚΑИΑНΑΓНΟИΗН ΠΑΛL ИНΑНΟΡΟ(Т,Д)ΑСΑ[/FONT]
[FONT="]4. [ΤΟΚΑ] ΓΑΜΑИДИΟН(У,В)СΟФ(О,В)НΤΑΠΡΟΤΕΡΟНДΕΜΗΜΗΓΑΡ ΛΑΒΟИΑΛΛΑНΓ(У,В)НΑИΚΑ ΑΛΛΗΕΜΕ[/FONT]
[FONT="]5. [ΕΜΕ Д]ΕС(У,В)НΚΑΤΑΓΗΡΑСΑИДИΟН(У,В)СΟФ(О,В)НΤИΚΑИΜΗДΕ ΜИΑН ΑΛΛΑН ИΚΕΤИС (У,В)Μ(О,В)Н ΓИНΟ[/FONT]
[FONT="]6. [ΜΑИ ФИΛ]ΑНΟИΚΤИΡΕΤΕДΑИΜΟНΕСФИΛ[Ο]И ДΑΓИНΑΓΑΡИΜΕФИΛ(О,В)Н ΠΑНΤ(О,В)НΚΑИΕΡΗΜΑΑΛΛΑ[/FONT]
[FONT="]7. [....]ΑФ(У,В)ΛΑССΕΤΕΕΜИНΟ[Π](О,В)СΜΗΓИНΕΤΑИΤΑ[(У,В)]ΤΑΚΑИΚΑΚΑΚΑΚ(О,В)С(Т,Д)ΕΤИΜΑΑΠΟΛΗΤΑИ[/FONT]
[FONT="]8. [....]ΑΛ[-].(У,В)НΜ .. ΕСΠΛΗНΕΜΟСΕΜΕ ДΕ[Ε](У,В)[Д]ΑИΜΟНΑΚΑИΜΑΚΑΡИΑНΓΕНΕСΤΑИ[/FONT]
[FONT="]9. [-]ΤΟ[.].[-].[..]..Ε.Ε.(О,В)[?]Α.[.]Ε..ΜΕΓΕ [-][/FONT]
4.
Иди он в софон нта протерон демн
(Оди тој во софа??? да протера демон)

6.
ДА ИМ ОНЕСВИЛО И ДА ГИ НАГАРИМЕ


Дали нагариме може да значи
ДА ГИ НАБРКАМЕ
[FONT="][/FONT]

[FONT="]1. [(Т,Д)ΕΤИ]ΜΑСΚΑИДИΟН(У,В)СΟФ(О,В)НΤΟСΤΟΤΕΛΟСΚΑИΤΟНΓΑΜΟНΚ ΑΤΑΓ ΡΑФ(О,В)ΚΑИΤΑНΑΛΛΑНΠΑСΑН Γ(У,В)[/FONT]
[FONT="]2. [НΑИΚ](О,В)НΚΑИΧΗΡΑНΚΑИΠΑΡ(Т,Д)ΕН(О,В)НΜΑΛИСΤΑДΕ(Т,Д)ΕΤИ ΜΑСΚΑИΠΑΡΚΑΤΤИ(Т,Д)ΕΜΑИΜΑΚΡ(О,В)НИΚΑИ[/FONT]
[FONT="]3. [ΤΟИС]ДΑИΜΟСИ ΚΑИΟΠΟΚΑΕΓΟΤΑ(У,В)ΤΑДИΕΛΕ(Т,Д)ΑИΜИΚΑИΑНΑΓНΟИΗН ΠΑΛL ИНΑНΟΡΟ(Т,Д)ΑСΑ[/FONT]
[FONT="]4. [ΤΟΚΑ] ΓΑΜΑИДИΟН(У,В)СΟФ(О,В)НΤΑΠΡΟΤΕΡΟНДΕΜΗΜΗΓΑΡ ΛΑΒΟИΑΛΛΑНΓ(У,В)НΑИΚΑ ΑΛΛΗΕΜΕ[/FONT]
[FONT="]5. [ΕΜΕ Д]ΕС(У,В)НΚΑΤΑΓΗΡΑСΑИДИΟН(У,В)СΟФ(О,В)НΤИΚΑИΜΗДΕ ΜИΑН ΑΛΛΑН ИΚΕΤИС (У,В)Μ(О,В)Н ΓИНΟ[/FONT]
[FONT="]6. [ΜΑИ ФИΛ]ΑНΟИΚΤИΡΕΤΕДΑИΜΟНΕСФИΛ[Ο]И ДΑΓИНΑΓΑΡИΜΕФИΛ(О,В)Н ΠΑНΤ(О,В)НΚΑИΕΡΗΜΑΑΛΛΑ[/FONT]
[FONT="]7. [....]ΑФ(У,В)ΛΑССΕΤΕΕΜИНΟ[Π](О,В)СΜΗΓИНΕΤΑИΤΑ[(У,В)]ΤΑΚΑИΚΑΚΑΚΑΚ(О,В)С(Т,Д)ΕΤИΜΑΑΠΟΛΗΤΑИ[/FONT]
[FONT="]8. [....]ΑΛ[-].(У,В)НΜ .. ΕСΠΛΗНΕΜΟСΕΜΕ ДΕ[Ε](У,В)[Д]ΑИΜΟНΑΚΑИΜΑΚΑΡИΑНΓΕНΕСΤΑИ[/FONT]
[FONT="]9. [-]ΤΟ[.].[-].[..]..Ε.Ε.(О,В)[?]Α.[.]Ε..ΜΕΓΕ [-][/FONT]


4.
Иди он в софон нта протерон демн г ар-лавои .... наика ал неме)
(Оди тој во софа??? да протера демон од земјата лавовска завека да ги нема)????

Анавено
АнгПу
Мацедониан

??????
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Дервени Папирус грчки..
:pos2::pos2::pos2::pos2::pos2:
 
Член од
14 јули 2007
Мислења
939
Поени од реакции
21
The Pella curse tablet is a curse or magic spell inscribed on a lead scroll (ovoj dole e bakaren)





Gore e navedeno deka e lim od olovo, prilicno bil podebel limot, za razlika pri upotreba na drugite materijali, no zatoa lesen za graviranje (grebenje)
Ne za dzabe lugeto go narekle TABLET (plocka). (ima prilicno debeli)



Papirusite si se baska prica.

Kako i da e, da ne ja gusime temata, ako ima nekoj fotka od OLOVNIOT LIM neka pusti (blagodaram)
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
ке ве прекинам...

Во ПЕЛА конкретно Адроникос главниот археолог задолжен за Пела - лично во 70те по откривањето на гробниците има потенцирано дека ПИШАН ТЕКСТ - ЗБОР не е пронајден!!!

оваа изјава ја има потврдено и дедо Цркањас за Канал 5.

денес ако отидете во Пела сите натписи се на расфрлани камења..довлечкани од другите делови на Грција.

НО..грците имаат развиено нова техника...во една од Македонските цркви кој ја *реставрираа* врз постојните фески имаа трансплатирано цела нова композиција грчки фрески...

работат...и тоа турбо
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
ке ве прекинам...

Во ПЕЛА конкретно Адроникос главниот археолог задолжен за Пела - лично во 70те по откривањето на гробниците има потенцирано дека ПИШАН ТЕКСТ - ЗБОР не е пронајден!!!

оваа изјава ја има потврдено и дедо Цркањас за Канал 5.
Но дали е ова вистина? И да нашле не мора да го објават ако не им одговора.
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
Но дали е ова вистина? И да нашле не мора да го објават ако не им одговора.
Со грците, вистината е почудна од фантазијата...

интервјуто со Цркањас и Евтов на К5

да..вистина..методот на бришење на се Македонско е најизразен во Црквите...не можат да навтасаат многу ги има, па добар дел се заклучени..


пиши бриши со фреки стари 1100 години



цел ѕид фрески трансплатиран во тазе варосана црква каде се прекриени македонските фрески




со постарите локалитети е лесно...довлечкај две плочи од пелопонез..и готово...
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
За тоа што гејците прават со фреските само тркнете до село Габрово, кај Миравци (Гевгелиско). Уште тогаш копале икони! Многу од фреските се ископани (таму кај буквите) баш исто како што копаа во 2001. Браќа Православни... мај асс.
 
Член од
20 јули 2011
Мислења
7
Поени од реакции
1
Здраво до сите Македонци, сакам да покажам нешто во врска со Таблата од Пела.


Таблата од Пела е еден натпис на еден рулин од олово од 3 или 4 век п.н.е. најден во Пела 1986 а претставен во весникот Хеленик Диалектологи - Hellenic Dialectology , 1993 можеби е на антички македонски јазик ,но неки тврдат дека тоа било на некој втор или друг дијалект зборуван во Македонија.Таблата не е направена од експерт а ни текстот .

Прегледај го приврзокот 32592

Според грчкиот превод ЗБОРОВИ КОИ ТИЕ И САМИТЕ ВЕЛАТ ДЕКА НЕ ГИ РАЗБИРААТ нивната варијанта на превод е : текстот зборува за една анатема(проколнувње ) или правење на некаква магија за љубов напишано од една жена по име Дагина во кое нејзината лјубов Дионфон - Дион пред да се земе со Тетима (таа што ги обожава боговите). Дагина ги повикува '' Макрон и демоните '' на помош да направи да Дион ја земе за жена а не нејзината конкурентка , или да не се земе со никојa се додека не го поврати и отвори рулинот- ротолот .
МА СЕГА КЕ ВИДИМЕ КАКО Е И НА МАКЕДОНСКИ
1 РЕД : Ласка и Дион и со оној што бил кај мајката игра и тoj јадел со него

1. [ΘΕΤΙ]ΜΑΣ ΚΑΙ ΔΙΟΝΥΣΟΦΩΝΤΟΣ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΑΜΟΝ ΚΑΤΑΓΡΑΦΩ ΚΑΙ ΤΑΝ ΑΛΛΑΝ ΠΑΣΑΝ ΓΥ
2. [ΝΑΙΚ]ΩΝ ΚΑΙ ΧΗΡΑΝ ΚΑΙ ΠΑΡΘΕΝΩΝ ΜΑΛΙΣΤΑ ΔΕ ΘΕΤΙΜΑΣ ΚΑΙ ΠΑΡΚΑΤΤΙΘΕΜΑΙ ΜΑΚΡΩΝΙ ΚΑΙ
3. [ΤΟΙΣ] ΔΑΙΜΟΣΙ ΚΑΙ ΟΠΟΚΑ ΕΓΟ ΤΑΥΤΑ ΔΙΕΛΕΞΑΙΜΙ ΚΑΙ ΑΝΑΓΝΟΙΗΝ ΠΑΛLΙΝ ΑΝΟΡΟΞΑΣΑ
4. [ΤΟΚΑ] ΓΑΜΑΙ ΔΙΟΝΥΣΟΦΩΝΤΑ ΠΡΟΤΕΡΟΝ ΔΕ ΜΗ ΜΗ ΓΑΡ ΛΑΒΟΙ ΑΛΛΑΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΑΛΛ Η ΕΜΕ
5. [ΕΜΕ Δ]Ε ΣΥΝΚΑΤΑΓΗΡΑΣΑΙ ΔΙΟΝΥΣΟΦΩΝΤΙ ΚΑΙ ΜΗΔΕΜΙΑΝ ΑΛΛΑΝ ΙΚΕΤΙΣ ΥΜΩΝ ΓΙΝΟ
6. [ΜΑΙ ΦΙΛ]ΑΝ ΟΙΚΤΙΡΕΤΕ ΔΑΙΜΟΝΕΣ ΦΙΛ[Ο]Ι ΔΑΓΙΝΑΓΑΡΙΜΕ ΦΙΛΩΝ ΠΑΝΤΩΝ ΚΑΙ ΕΡΗΜΑ ΑΛΛΑ
7. [....]Α ΦΥΛΑΣΣΕΤΕ ΕΜΙΝ Ο[Π]ΩΣ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΑ[Υ]ΤΑ ΚΑΙ ΚΑΚΑ ΚΑΚΩΣ ΘΕΤΙΜΑ ΑΠΟΛΗΤΑΙ
8. [....]ΑΛ[-].ΥΝΜ .. ΕΣΠΛΗΝ ΕΜΟΣ ΕΜΕ ΔΕ [Ε]Υ[Δ]ΑΙΜΟΝΑ ΚΑΙ ΜΑΚΑΡΙΑΝ ΓΕΝΕΣΤΑΙ
9. [-]ΤΟ[.].[-].[..]..Ε.Ε.Ω[?]Α.[.]Ε..ΜΕΓΕ [-]

1.М- ЛАСКА И ДИОН И СОФ ОН ТО СТО ТЕЛО СКА И ТО НГА МОНКАТА ГРА ФОКА ИТА НА ЛЛАAПА СА НГИ
[Λ]ΜΑΣ ΚΑ Ι ΔΙΟΝ Υ ΣΟΦ ΩΝ ΤΟ Σ ΤΟ ΤΕΛΟ Σ ΚΑ Ι ΤΟ Ν ΓΑ ΜΟΝ ΚΑΤΑ ΓΡΑ ΦΩ ΚΑ Ι ΤΑ ΝΑ ΛΛΑA[Ν] ΠΑ ΣΑ Ν ΓΥ
1.за бракот на Тетима и Дионисофонтос јас ги покренувам една магија за сите други - грчка варијанта на превод
1. Ласка и Дион и со оној што бил кај мајката игра и тoj јадел со него - македонска варијата на превод
2.
2.жени , вдовици и девици ма посебно за Тхетима и се препуштам на Макрони и
3.
3.на демоните само кога јас ќе го ископам и го отворам рулинот и пак го прочитам ова
4.можат тие да се земат со Дионисофон ма не попрво и да не може тој да земе друга жена , ма само мене
5. и јас да станам стара заедно со Дионисофон е никој друг , Јас сум таа што те моли
6.имајте милост за вашата мила Гинета,мили демони зошто јас сум оставена од сите мои најмили
7.ма имајте ја во предвид мојата казака ,на тој начин да овие намери не се случат и мизерната Тхетима остане мизерна
8 а на мене да ми дадете радост и среќа
--- надополнето: Jul 23, 2011 10:32 PM ---
Еве и по некоја слика

pelatab.JPG

pelatab1.JPG
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
19
Поени од реакции
12
Aj nasteluvaj ja tastaturata,pa istipkaj go slednovo:

tekstot e od Derveni,Solunsko,2 veka od pred Ace,2 veka pred famozniot izmislen termin helenizam,a nasive uceni spijat,gejcite nagolemo go promoviraa,toa e NAJSTAR NAPISAN TEKST VO EVROPA,i se somnevam deka sodrzi gejski zborovi.
Vo nego nema Koine,cisti zborovi od pred da pocne mam(esan)icata gejci-Makedonci.

Sramota sto nikoj od MK ne prevel nisto od tekstot.

p.s.
na ucenite im trebaa 44 god. da go prevedat celiot tekst (koj ne e mnogu golem).
Zosto gejcite stom e gejski,go krieja i ne go davaa na uvid, a kamo li prevod?
Еве јас ти го преведов на македонски:


Ѕеус мен епеи ѕи патрос еои Ц есфат акоисас оите Грар тоте икоисен, алла дедилетаи
опис икоисеи, оите и Ние келеиеи.Алла дилои еде легси аидоиог катепииеи,ос аицера ехцоре претос.Оти мем пасаи тим поисии пери теи прагматеи аииизетаи кац
епос екастои аиагкн легеии.Еи тоис а (идоло)ис дреи риг геиеисии тоус аицрепои(с)
иомизои(тас е)Игаи тоитеи ехрисато, аиеи де тег аидоиеи (ои гии)есцаи, аидоиеи еикасас тои нлио(и) аие(и гар тои нлиои)та дита тоиаита оух отои (т ни) геи(есцаи ) еиеи теи ефоитеи пр тои нлио(м) паита о
 
Член од
4 август 2017
Мислења
40
Поени од реакции
22
Еве јас ти го преведов на македонски:


Ѕеус мен епеи ѕи патрос еои Ц есфат акоисас оите Грар тоте икоисен, алла дедилетаи и т.н.
:masa::masa:
Некои пијат од мака и жал, други од радост и срека, а трети(како мене) - од сабајле!!:masa:
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.800
Поени од реакции
15.716
им се може на Грција, посебно во ЕУ, ако треба и феничанскиот , постар од хеленскиот ќе го прогласат хеленски диалект .....
да не отварам нова тема, одма нашиве таблиди нафрлуваат дека е откриен можниот гроб на Ацета, а може да е многу постара работа......

Opening the 30 Ton Black Sarcophagus Discovered in Alexandria, Egypt – Ancient Egyptian Mummy
 

Kajgana Shop

На врв Bottom