Peel Sessions

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
ЗНам дека од старт темава ќе биде осудена на пропаст, но ете имав желба да ја отворам, оти сигурен сум дека вредат ваквите реализации.

Накратко на англиски за главниот лик и иницијатор на нештово.

John Robert Parker Ravenscroft, OBE (30 August 1939 – 25 October 2004), known professionally as John Peel, was an English disc jockey, radio presenter, record producer and journalist. He was the longest serving of the original BBC Radio 1 DJs, broadcasting regularly from 1967 until his death in 2004. He was known for his eclectic taste in music and his honest and warm broadcasting style.

Станува збор најчесто за 4 песни, снимени во живо во BBC студиото, со чија помош се промовирале многу бендови најчесто пред да постанат славни и познати. И истите тие снимки се пуштале во емисија.

Еве листа на бендови кои снимале вакво чудо.

Ко за почеток, пошто моментално ги слушав Кјур и од нив добив идеја за темава, нив ќе ги постирам.

The Cure - Peel Session 1980

The Cure - Peel Session 1978
 

Andrew

ќ
Член од
27 октомври 2011
Мислења
5.832
Поени од реакции
15.261
Па и нема многу шо да се дискутира тука, у главном ќе си постираме симпатични пиииил сешнс. И ја пред скоро време дознав за ова. Ама па ја од Joy Division. Си помислив некои необјавени траки се, и испадна ова.
Снимени се на 31ви јануари и 26 ноември 1979та година.

Joy Division - The Peel Sessions

На линков ги има и двете сесии.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom