Pay pal & e-gold плаќање?

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
можеш да симнуваш, со свифт, чек и слично...
имав порано мислам повлечено од мани букерс, ќе лупнам скриншот или скенирано чекот нешто што имав.. одамна беше... на друг компјутер ми се скриншоти/скенирани чекови и слично..
 
Член од
24 јули 2008
Мислења
14
Поени од реакции
0
Vaka iskrajno site zboruvate za simnuvanje na parite.....no dali ima nekoj od makedonija sto do sea ima podignato pari i ako ne e tajna kolkava e sumata???
 
P

Princ

Гостин
Која сума бе? Колку што имаш на сметка, толку ќе подигнеш. Јас имам верификувано кредитна картичка Виса (која ми дава лимит од 1500 евра трансакции на пари во месецот) и банкарска сметка (6000 евра во месецот). Значи јас вкупно преку moneybookers можам во месецот да повлекувам/праќам вкупно 7500 евра. Немам толку пари, ама помалку имам повлечено. И тоа не со чек, туку директно на банкарска сметка ми легнаа (кликаш повлечи, и утредента веќе можеш да ги користиш парите).
 
Член од
23 март 2007
Мислења
2.370
Поени од реакции
61
Најново во корист на корисниците:
Pay pal e овозможена услуга за физички и правни лица преку ТТК Банка. Напредок голем:smir:
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Најново во корист на корисниците:
Pay pal e овозможена услуга за физички и правни лица преку ТТК Банка. Напредок голем:smir:
Да ни објасниш како?
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.417
Поени од реакции
7.770
Има земји како Нова Каледонија и Вануату, а нема Македонија :kesa:
 
P

Princ

Гостин
PayPal не е и не може да биде услуга на одредена (која и да е банка). Ова со ТТК најверојатно е само глупав маркетинг, лажно претставување и заведување на клиентите. Да не речам, измама.
 
Член од
23 март 2007
Мислења
2.370
Поени од реакции
61
PayPal не е и не може да биде услуга на одредена (која и да е банка). Ова со ТТК најверојатно е само глупав маркетинг, лажно претставување и заведување на клиентите. Да не речам, измама.

Бев дирекно во Битола во ТТК. Минатата недела го сроведуваа овој начин на плаќање, за подетално ќе ви објаснам нареднава недела и тебе и на Струмикс.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Бев дирекно во Битола во ТТК. Минатата недела го сроведуваа овој начин на плаќање, за подетално ќе ви објаснам нареднава недела и тебе и на Струмикс.
Pay Pal подразбира да седам дома и да плаќам а не да одам по банки и шалтери. Тоа веројатно е некоја финта да банката има Pay pal акаунт отворено негде во странство па одиш в банка и со банкарски налог тие после вршат исплати.
Тоа е божемен Pay Pal и веројатно нема да имаш свој акаунт со кој ќе можзм да видам нешто добро на e-bay одма да кликнам да лицитирам тук ќе треба да си клавам панталони и чевли и да трчам в банка.
 
Член од
23 март 2007
Мислења
2.370
Поени од реакции
61
Pay Pal подразбира да седам дома и да плаќам а не да одам по банки и шалтери. Тоа веројатно е некоја финта да банката има Pay pal акаунт отворено негде во странство па одиш в банка и со банкарски налог тие после вршат исплати.
Тоа е божемен Pay Pal и веројатно нема да имаш свој акаунт со кој ќе можзм да видам нешто добро на e-bay одма да кликнам да лицитирам тук ќе треба да си клавам панталони и чевли и да трчам в банка.

E де, сите знаеме дека е електронско плаќање. Но изгледа дека единствена институција која се заложи и се заангажира да се сроведе овој начин на плакање е ТТК. Досега Македонија беше на црната листа како земја без доверба а за сето тоа Makeдонците за секој странски трансфер плаќаа огромни провизии реку WESTERN UNION или Money Gram.
И да би го дигнала газот до банка тоа би ми заштедило пари.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.417
Поени од реакции
7.770
Според она што го видов на нивниот сајт само е најавено електронско банкарство, услуга која поголемите банки веќе одамна ја имаат разработено.
Досега преку интернет имам плаќано само 5 евра за една онлајн игра. Трансакцијата беше со мојата ВИЗА од Тутунска банка преку lapostefinance.fr до крајниот корисник Motion Twin. Не ми беше наплатена провизија.
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Имам едно прашање до оние што се запознати:
Во која банка во Република Македонија е можен ваков вид плаќање: Pay Pal или E-gold?
Поздрав:smir:
Прашај во стопанска, комерцијална... тие најубаво ке ти објаснат :helou:
 

Oblivion

Matt Akisson
Член од
12 септември 2007
Мислења
3.526
Поени од реакции
128
Вчера им пишав на пејпал и ми одговорија дека во блиска иднина можно е да има за македонија. Колку е тоа вистина незнам ама барем така ми рекоа.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.417
Поени од реакции
7.770
Мој колега од работа кога им пишувал мејлови, му одговориле дека нема да биде овозможена оваа услуга и во Македонија од едноставна причина што нема законска регулатива.
Колку се има изменето на тој план од тогаш не знам, но би сакал што поскоро да ни биде овозможено зачленување на ПејПал.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom