Overclocking

  • Креатор на темата STOLE_MKD
  • Време на започнување
Член од
2 февруари 2006
Мислења
1.500
Поени од реакции
160
Мојт некој да ми кажит инструкции како да го оверклокнам AMD Athlon 64 X2 Dual Core 4400+ 2.3 GHz на 2.8 или барем на 2.5 GHz?

Матична: ASUS M2V-MX-SE
PSU: 400w

П.С колку ќе добијам доколку успеам да го оверклокнам на олкава фрекфенција и колку повеќе ќе ми грејт? Моментално е 50 степени...
Зависи што графика имаш и на која резолуција играш
 
Член од
1 јануари 2012
Мислења
193
Поени од реакции
31
Зависи што графика имаш и на која резолуција играш
Имам Radeon HD 6770 1 GB GDDR5 и монитор Philips 190s 19' 1280x1024 максимална резолуција... мене повеќе ми е дане замирисат на загорено за брзо време :unsure: Успат нзм ни како да го оверклокнам проверив на YT ама мн. поразличен BIOS имам (стар) :D
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Имам Radeon HD 6770 1 GB GDDR5 и монитор Philips 190s 19' 1280x1024 максимална резолуција... мене повеќе ми е дане замирисат на загорено за брзо време :unsure: Успат нзм ни како да го оверклокнам проверив на YT ама мн. поразличен BIOS имам (стар) :D
Што ќе ти е оверклок на таа резолуција? (ако ти е за игри).
 
Член од
1 јануари 2012
Мислења
193
Поени од реакции
31
Па на пример во Frostbite 2 енџинот би имало некаде најмалце 4-5 FPS разлика доколку го оверклокнам на 2.7 GHz (ова не ти го кажувам од памет бидејќи со еден другар иста конфигурација имаме само поинаков монитор али нвм и него му е мах резолуција 1280х1024, и кај него на Battlefield 3 има 30 FPS а кај мене махимум на некој места ако стигне до 25 а опаѓа и под 20 :)
 
Член од
2 февруари 2006
Мислења
1.500
Поени од реакции
160
Па на пример во Frostbite 2 енџинот би имало некаде најмалце 4-5 FPS разлика доколку го оверклокнам на 2.7 GHz (ова не ти го кажувам од памет бидејќи со еден другар иста конфигурација имаме само поинаков монитор али нвм и него му е мах резолуција 1280х1024, и кај него на Battlefield 3 има 30 FPS а кај мене махимум на некој места ако стигне до 25 а опаѓа и под 20 :)
Проблем е плочата е VIA чипсет и од најниска класа така да незнам што опции имаш во Биосот. Јас што би направил е прво апдејт со најова верзија на виос од овде. После треба да видиш што опции имаш во биосот, како на пример дали можеш да ја заклучаш PCI фрекфенцијата на 100MHz. Трето треба да видиш дали има опција за зголемување на FSB и волтажа на процесорот. Неможам слики да најдам на интернет што опции имаш во овој биос така да кажи дали има нешто од ова па ќе видам дали можам да ти помогнам за понатака.

Што ќе ти е оверклок на таа резолуција? (ако ти е за игри).
На мали резолуции процесорот е обично тој што кочи, на големи графичката. Затоа во неговиот случај и ќе има некоја разлика
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
Па на пример во Frostbite 2 енџинот би имало некаде најмалце 4-5 FPS разлика доколку го оверклокнам на 2.7 GHz (ова не ти го кажувам од памет бидејќи со еден другар иста конфигурација имаме само поинаков монитор али нвм и него му е мах резолуција 1280х1024, и кај него на Battlefield 3 има 30 FPS а кај мене махимум на некој места ако стигне до 25 а опаѓа и под 20 :)
Нов компјутер другар...
 
?

..........

Гостин
Некое програмче за оверклок на АМД процесор?
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Инсталирав AMD OverDrive.

Но! AMD OverDrive cannot detect supoported AMD chipset on this computer.

Имам sempron 140 односно AMD Athlon II X2 4400e.

Сакав малку да го буцнам....
Пак ќе ти кажам, за оверклок не ти треба СОФТВЕР туку ти треба КВАЛИТЕТЕН ХАРДВЕР.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
Тој рангот на CineBench во поглед на што е референтен?
Како мислиш во поглед на што? еве како за споредба, Phenom II X945 @3.9 вади на вади 4 поена, i7 920@4.2 вади 7, на кратко скоров е многу висок.
 
Член од
29 декември 2011
Мислења
2.988
Поени од реакции
2.438
Како мислиш во поглед на што? еве како за споредба, Phenom II X945 @3.9 вади на вади 4 поена, i7 920@4.2 вади 7, и така.
Мислев во поглед на комплет систем, или само на перформансите на процесорот. Сега те сфатив дека мислиш на процесорот, и да ти честитам. Најдобар 4C/8T резултат! :cuc:
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
Првиот резултат е за рендер на CPU, процесирачка моќ = 9.96.

Вториот резултат е за GPU, openGL перформанси = 74.34.
--- надополнето: 18 август 2012 во 13:17 ---
GTX 680@1280/6700 (Boost)




3D MARK 11 Extreme сетинг,
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________



STALKER CALL OF PRIPYAT бенчмарк маx сетинг + 4XMSAA

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________




__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________


Stone Giant DX11 бенчмарк маx сетинг,




__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________



__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________


3D MARK VANTAGE (CUSTOM) EXTREME сетинг,



__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Unigine Sanctuary 2.5 Макс сетинг,

 

Kajgana Shop

На врв Bottom