Otvoranje na smetka samo so pasos

Член од
12 март 2009
Мислења
19.814
Поени од реакции
15.738
ми украдоа новчааник со ЛК .возачка и картици на 7март, ама чекав да се најде ЛК, пари вадев од трансакциски со пасош... после 2 недели видов дека нема абер од враќање на ЛК ша поднесов за картица во Комерцијална ( таму имаав само траансакциска) а во Стопанска картицата ми беше ионака пред истечување..
банката го едвидентира Пасошот наместо изгубената Лична карта, кога извадив нова лична карта ја евидентираа во систрм
Патем, мислам дека и странци кој се со привремен престој тукаа може да отвараат смеетки и картици
 
Член од
17 септември 2013
Мислења
192
Поени од реакции
50
@poimanemam da sum vo mkd ke se javama, ama sum 10h vremenska razlika a posto nasite banki se od 8-4 tip i kolku sto sum zapoznaen telefonsko bankarstvo ne funkcionira bas. Ednas se javuva vo stopanska i posle tri cetiri povici i cekanje po 30 min na tel mi se isklucuvase vrskata, taka da....
Автоматски споено мислење:

Znaci da pojasnam, imam drzavjanstvo i pasos, imam adresa i imot vo mkd, ama rezident sum vo druga drzaba posto vo mkd ne sum bil 15 godini :) E sege, posto e dolgo vreme nekoi poznanici mi rekoa deka se menal zakonot i deka so pasos ne mozelo. Toa mi nema logika, ama aj si rekov da prasam nekoj poupaten da ne se macam da trcam za dzabe.
Автоматски споено мислење:

Balgodaram na site odgovori, prema poveketo odgovori izgleda ke mozam so pasos da zavrsam rabota kako sto i se nadevav
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.344
Поени од реакции
22.646
Ако има пасош ќе му отворат сметка без проблем. Се додека има адреса у Македонија.
За банална работа како отварање сметка не се замараат толку.
ima pasosi (tie izdadeni na luge so podolg prestoj vo stranstvo) so stranska adresa.... imajte i toa na um
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.915
Поени од реакции
1.768
@poimanemam da sum vo mkd ke se javama, ama sum 10h vremenska razlika a posto nasite banki se od 8-4 tip i kolku sto sum zapoznaen telefonsko bankarstvo ne funkcionira bas. Ednas se javuva vo stopanska i posle tri cetiri povici i cekanje po 30 min na tel mi se isklucuvase vrskata, taka da....
Автоматски споено мислење:

Znaci da pojasnam, imam drzavjanstvo i pasos, imam adresa i imot vo mkd, ama rezident sum vo druga drzaba posto vo mkd ne sum bil 15 godini :) E sege, posto e dolgo vreme nekoi poznanici mi rekoa deka se menal zakonot i deka so pasos ne mozelo. Toa mi nema logika, ama aj si rekov da prasam nekoj poupaten da ne se macam da trcam za dzabe.
Автоматски споено мислење:

Balgodaram na site odgovori, prema poveketo odgovori izgleda ke mozam so pasos da zavrsam rabota kako sto i se nadevav
со пасошот не би требало да имаш проблем,и во пасошот и во лк ги имаат истите податоци кои им се потребни МБ и и живеалиште и адреса....само пасошот до кога ти важит date of expiry...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom