OSHO

Член од
12 ноември 2014
Мислења
40
Поени од реакции
10
Osho ima interesna filozofija no ona sto odbivno e deka ima staveno akcent od edna strana na duhovnost a toj samiot poseduval vozen park ,skap casovnik i dobival pari od svoite sledbenici .Mene licno toa mi e premnogu kontradiktorno
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Osho ima interesna filozofija no ona sto odbivno e deka ima staveno akcent od edna strana na duhovnost a toj samiot poseduval vozen park ,skap casovnik i dobival pari od svoite sledbenici .Mene licno toa mi e premnogu kontradiktorno
А зошто мислиш дека духовноста е пречка за да поседуваш материјални нешта? Или можеби под духовност мислиш на христијанскиот мазохистички концепт?
 
Член од
12 ноември 2014
Мислења
40
Поени од реакции
10
Ne mislam deka e precka da se poseduvaat materijalni nesta no mislam deka koga e narusen balansot i otideno e vo ekstremi a se akcentira obratnoto togas veke ne duhovnost ili e ednoto ili e drugoto .Sekako materijalni nesta deka se potrebni i neophodni da se funkcionira vo denesniov svet no treba da se ima merka ili razum ako mozam taka da se izrazam :)

Ne naprotiv mazohizam hristijanski e daleku i skaran e so duhovnost :)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
“It is wrong to say triumphantly “Mors janua vitae”, unless you add, with equal triumph, “Vita janua mortis”.”
Magick, Book 4, A. Crowley and others (достапна на македонски јазик)

И потоа Ошо просветител - нормално е тоа денес - до Ошо сте стигнале и доста е во однос на смртта од која се плашите и ја нарекувате „тајна“ :)
Премногу старо-еонски и овој Ошо, иако се престави како њу ејџ човек кој што ќе донесе нешто... ново - а само половично дотрча и си замина.
 

Ne-misli

Жив ѓавол
Член од
2 август 2016
Мислења
351
Поени од реакции
639
Изменето од модератор...

Ошо оставил преку 600 книги зад него, сатанистот Кроули колку оставил?
Ошо не препишувал од никој ништо, додека за Кроули знаме дека само се искачил на врвот на хиерархијата под сомнителни околности, што ја има создадено Блаватскаја, и има само преписи од будизмот и масонеријата.
Ошо има два факултета, Кроули ниту еден,
Ошо бил професор на факултет, Кроули дека предавал?
Ај сега малку да се задржиме на ајвазот кој му се појавил и му ја кажал вистината, нешто како гаврил на Мохамед.
Ако му ја кажал вистината ајвазот, што мајка бара Кроули да оди во Париз 1924г и да бара да се запише во школата што ја има формирано Гурдјиеф?
Има само еден одговор на ова прашање...дека ајвазот си го измислил самиот Кроули и дека не ја нашол вистината, затоа и сакал да оди на училиште кај Г. за да ги научи неговите начини и неговиот пат кој води до вистината.
За разлика од Кроули, Г. не користи дроги и сатанистички ритуали до патот кон вистината.
Затоа пред да тресеш глупости за Ошо и Г. не е лошо да почнеш да читаш литература од нив, за да научиш нешто од езотеријата, а не да ми “ловиш“ млади дечки на форумов за да плакаат чланарина.

пс. Ако сакаш можам да те упатам и позајмам некоја книшка, дома ги имам сите книги од Г. и неговите следбеници и преку 60 од Ошо.

пс2 И Ошо е секташ како и Кроули
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
Абе, види, чекај, сега ќе напишам демек Кроули сатанист, геј, ти реков ми рече - како мене да ми е грижа каков бил Кроули како човек. Или целта ти е да навредиш мртов човек?
Кроули треба да го разгледуваш од сосема друга перспектива, но за тоа треба истражување - вака, многу бргу човек паѓа во замката на злото и зборува од незнаење сешто!

Кај знам колку оставил Кроули, не му бројам - многу книги во секој случај.
За Кроули не знаеш ништо, а ниту за Ошо - туку само ти се допаѓа дрдорењето на мртвиот бидејќи си мрзлив и се допаѓа арогантноста на копилето - ништо друго.

Да знаеше повеќе за езотерија и тајни учења, немаше да те интересираат толку факултети и кој каде предавал, но ти си знаеш. Предавал Кроули и на универзитети... и книга можам да ти кажам која е составена од тие предавања, но ќе те оставам да прашуваш по пријателите ти за да дознаеш - не мислам да те подучувам, нема да ме почитуваш секако.

Не може да се задржиме на Аиваз (93) бидејќи тоа се свети работи и премногу тешки за почетник за да ги разбере или барем да добие некаква слика за сите тие ствари (премногу сте замрсени во стариот еон), а форумов е полн со ѓубре - единствено можам да те насочам кон подобри места, книги - за да читаш, но се на англиски - италијански има малку преводи.

Пак за Париз ли, Саше?

Па за тоа зборувавме и на темата за Телема а и на темата за Гурџичот, кој што не направи ништо, со никој и што е најстрашно, зборувањето му е сосема исто со Кроули, кој што го донел законот не 1924та, туку 1904 - а тоа се многу години наназад, кога Гурџиев ловел кози по Кавказ!!!

Ова со запишувања во школи, како Гурџиев се наметнал како учител се само празни муабети за да некој немајќи ништо, да се влече за фалусот на Кроули за да добие публицитет - а тоа го прават слепите следбеници на Гурџичот за да си дадат вредност низ своите патишта, наместо сами да си најдат потреба да ги одат! ;)
Ако некогаш се сретнале Кроули и Гурџиев, а за тоа нема никаков податок - сигурно паднал интересен муабет за истокот и западот, за магиката и новиот еон, за праксите итн итн... но подлиот неук неспособен следбеник секогаш ги расипува работите од незнаење, омраза и мрзливост!
Бараш авторитет кај погрешни луѓе и погрешни места! Не треба мене или на Кроули да му се лутиш за тоа, ти си крив.

П.С. Кај знам јас нешто за езотерија, не зафркавај - тоа ти знаеш, пророкот на Гурџиев и Ошо, кој што не правејќи ништо, патувајќи наваму натаму и гледајќи фудбал - дојде да ни раскаже како да си го потрошиме животот, бидејќи правиме се погрешно :)
 

Ne-misli

Жив ѓавол
Член од
2 август 2016
Мислења
351
Поени од реакции
639

Па за тоа зборувавме и на темата за Телема а и на темата за Гурџичот, кој што не направи ништо, со никој и што е најстрашно, зборувањето му е сосема исто со Кроули, кој што го донел законот не 1924та, туку 1904 - а тоа се многу години наназад, кога Гурџиев ловел кози по Кавказ!!!
:)
Vidi sega i dobro otvori usi sto ke ti kazam.
Ne samo sto nemas poimi so ezoterija, nego ni od matematika nemas poima.

Ajde sega malku matematika
Znaci ...na Krouli ajvazot mu se javuva vo 1904g i mu ja kazuva vistinata, a istiot toj Krouli odi na uciliste kaj Gurdjieff vo 1924g da se zapise vo negovoto skolu za da go najde nacinot na koj se dovaga do vistinata.
Ako ajvazot se javil 1903g i mu ja otkril vistinata na Krouli, sto majka bara posle 21g da odi i pak da ja bara istata? Ti kazav i deka i so koj....informiraj se malku, ne samo zemas zdravo za gotovo toa sto procital od nego. Nekako dogmisticki mi deluvas, kako staroenskite religii.
Toa e isto kako Muhamed posle Gavril da odi i pak da ja bara vistinata, nemal potreba od toa neli....inaku site muslimani ke mislat deka Gavril go lazel.


Ajde bidi dobar i procitaj nekoja kniska od sektasot Osho, da naucis nesto od ezoterijata, zaebi satanizam, i da ima sto stvarno da se diskutira, a ne samo da se lovat novi clenovi.
Zaebi ne citaj od G. sega za sega ne si vo sostojba da go razberes nego, pocni so Osho, toj e lesen za citanje i razbirliv.
Nauci li sto e toa meditacija, ili uste ne si stignal do taa lekcija?
Osho veli deka najdobro se meditira vo rols-rojs...he he he...ama tesko ke go razberes ti ova.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
Прво научи да си додадеш кирилична поддршка...
Ти ништо не разбираш...
Целиот текст ти е омраза - ништо повеќе, таа ти е водилка, таа те гуши, таа те убива... и за тебе како и за старо-еонските „мудреци“ се е сатанизам ако не е по она како ти си го разбрал светот!

Како следбеник на Ошо - ти не си ништо подобар од својот учител кој што по се изгледа не го ни разбираш, само прераскажуваш негови досетки.

Ошо рејик: не бидете овци!
Кроули рекол: Прави што ти е волја!
Се најдоа такви ко тебе кои дрдорат сешто од омраза неразбирајќи што е Пророк, што е Мајстор, што е тајна... ;)

П.С. И толку кратка меморија имаш? Напишав 1904-та, 8 Април во Каиро се случува целата таа работа со примањето на „Книгата на Законот“. И реков дека тоа се свети работи, не мислам со тебе да ги расправам.

После 21 година Кроули сеуште се обидува да го протне Законот на голема врата :)
Но ти сеуште тапкаш со идејата Кроули дошол да се запишува во сектата на Гурџичот... ах, младите ќе ги оправиме, туку старите кои немаат волја за искуство и учење, што со нив бидејќи на време не учеле и им поминал животот? Што со тебе ми ти кажи што и Италија не те оправи толку време...?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom