OSHO

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Vidi sega i dobro otvori usi sto ke ti kazam.
Ne samo sto nemas poimi so ezoterija, nego ni od matematika nemas poima.

Ajde sega malku matematika
Znaci ...na Krouli ajvazot mu se javuva vo 1904g i mu ja kazuva vistinata, a istiot toj Krouli odi na uciliste kaj Gurdjieff vo 1924g da se zapise vo negovoto skolu za da go najde nacinot na koj se dovaga do vistinata.
Ako ajvazot se javil 1903g i mu ja otkril vistinata na Krouli, sto majka bara posle 21g da odi i pak da ja bara istata? Ti kazav i deka i so koj....informiraj se malku, ne samo zemas zdravo za gotovo toa sto procital od nego. Nekako dogmisticki mi deluvas, kako staroenskite religii.
Toa e isto kako Muhamed posle Gavril da odi i pak da ja bara vistinata, nemal potreba od toa neli....inaku site muslimani ke mislat deka Gavril go lazel.


Ajde bidi dobar i procitaj nekoja kniska od sektasot Osho, da naucis nesto od ezoterijata, zaebi satanizam, i da ima sto stvarno da se diskutira, a ne samo da se lovat novi clenovi.
Zaebi ne citaj od G. sega za sega ne si vo sostojba da go razberes nego, pocni so Osho, toj e lesen za citanje i razbirliv.
Nauci li sto e toa meditacija, ili uste ne si stignal do taa lekcija?
Osho veli deka najdobro se meditira vo rols-rojs...he he he...ama tesko ke go razberes ti ova.
Толку си го разбрал Кроули и толку си разбрал што значи Телема.
Да имаше барем основни познавања, ќе знаеше дека Кроули ги проучувал сите духовни и религиозни системи и традиции, не затоа што му недостасувало знаење, туку затоа што бил свесен за ова:

Значи Големото Дело е едно, Иницијацијата е една, Наградата е една, макар колку различни и да биле симболите во кои е завиткано Неизговорливото.
Liber LXI


 

Ne-misli

Жив ѓавол
Член од
2 август 2016
Мислења
351
Поени од реакции
639
Ajde malku matrematika.....objani mi posto jas ne razbiram
Ajvaz 1903g - ja otkriva vistinata na Krouli.
Krouli 1924g- odi da se zapise na uciliste kaj G. za da go nauci nacinot na koj se doaga do vistinata.
Ajde sega mi objasni dali Muhamed posle Gavril ja baral vistinata?
He he he....samo ne mi se vrti kao kisa oko kragujevac so odgovorot.
Tvojot mentor ne znaese da odgovori...aj probaj ti.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Ај да те потсетам и јас тебе дека пред да ти го банираат последниов профил, ти тврдеше дека Кроули препишувал од Гурџиев кога станува збор за Liber Al vel Legis а сега самиот потенцираш дека Liber Al постои од 1904-та а Кроули не се сретнал со Гурџиев се до 1924 - та.

И пак ќе нагласам, толку си разбрал, толку ти е дадено. Кроули се среќавал и со суфи мистици и со будисти и со хиндуси, не затоа што не му недостасувало знаење, туку затоа што бил свесен дека сите религии се само алегории или ,,сенки" на апсолутната вистина:

,,Тебе, кој сеуште скиташ во Дворот на Профаните сеуште не можеме да ти откриеме се; но лесно ќе разбереш дека светските религии се само симболи и превези на Апсолутната Вистина. Исто како и философиите. За посветеникот, кој сиве овие работи ги гледа одозгора, не постои потреба за избор меѓу Буда и Мухамед, меѓу Атеизам и Теизам. Liber X "

P.S. И да, горд сум што сум член! Горд сум што сум дел од луѓето што создаваат историја во моментов.
 

Ne-misli

Жив ѓавол
Член од
2 август 2016
Мислења
351
Поени од реакции
639
Abe jas sum prost covek i ne mozam da go razberam odgovorot.
Imas ili nemas odgovor, zaebi kisa oko kraguevac.
Ako nemas, a toa e sigurno, cukni se malku po lejkata i ramisli dali ajvazot mu ja otkril vistinata ili krouli si igra majtam so vas clenovite.
 

Ne-misli

Жив ѓавол
Член од
2 август 2016
Мислења
351
Поени од реакции
639


Овој секташ и авион си купил......малку му биле колите.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.663
Абе овај премудриов има обвиненија за силовања колку шо знам!?
"Премудриов“ Ошо умре 1990-та, така да сигурно нема обвиненија против него или ако имало, се застарени и залудни ...
 

Ne-misli

Жив ѓавол
Член од
2 август 2016
Мислења
351
Поени од реакции
639
Сексот е најдобра медитација-персонална
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791


"Man on the earth has the highest quality of consciousness, and yet his behavior is barbarous. And everything that you call civilization is just a word"
 

Ne-misli

Жив ѓавол
Член од
2 август 2016
Мислења
351
Поени од реакции
639
Боди...пушти ги овие квазиезотеричари....дај ние да навлеземе во настарите езошаховски тајни на Индија.. Мислам дака ги разбираш хиероглифите ..остави ги ти профаните..
Значи се појавуваат во Индија овие хиероглифи за прв пат, за да потоа во Русија го достигнуваат својот врв...исто како телетабисите....Блаватскаја доаѓа на чело исто како Карпов..потоа се појави кроули кој дојде на врв , исто како Каспаров...
Ај да те видам колку си јак...
1. е4
 
Последно уредено:

Ne-misli

Жив ѓавол
Член од
2 август 2016
Мислења
351
Поени од реакции
639
@Bodhidharma зашто ме избегаваш? Па и јас сум Ошо-овца ко ти....
Ошо велел дека надобро се медитира во ролс ројс....и да ти кажам право....во право бил.
Не знам во ролс ројс....али во land rover evoque одлично се медитира.
Значи на аутопут кога го возиш,200 на сат, апстално се проектираш, телото ти е во колата а душата ти е 2км назаТ....па кога стигнеш на путарина ќе се споат поново и се осеќаш многу лесно...поготово кога платам путарина 50е...и душата се изпразнила а и новчаникот во исто време...
Па нели ги знаеш тајните на езошаховската доктрина....еве те предизвикувам на дуел....
1. е4
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom