OSHO

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Јас не би се шегувал со човек кој ја знае ЕДНАта вистина.
“Почитувај го оној што трага по вистината, а бегај подалеку од оној што тврди дека ја знае вистината“.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
The ultimate experience is when you disappear,
when there is nobody but pure awareness.
It will not be your awareness or my awareness,
it will be simply awareness.
 
Член од
30 април 2014
Мислења
16
Поени од реакции
11
580552_10200152382211856_1461372963_n.jpg
budizmot I meditacijata ne znaci deka treba da pobegnes od opstestvoto.treba da se vratis vo sebe I da vidis sto se slucuva tamu.da se izvadi celiot smet od nas…toa e mozno preku meditacija samotransformacija preku samo analiziranje.da bideme svoj sopstven psiholog..celta e da se VIDI NASATA PRIRODA PRIRODATA Na UMOT KOJA BUDA JA OSOZNAL,no videl so golema taga I socuvstvo kolku e tesko da se objasni na nas lugeto….zemete ja vaznata.prostorot nadvor I vnatre e ist….tenkite zidovi samo go delat prostorot..voveduvanje od strana na ucitelot pretstavuva krsenje na vaznata na iljada parccinja I togas razbiras deka tie ne bile nikogas odvoeni…..no toa e mnogu tesko..problemot egoto..negovata snaodlivost e perverzno beskonecna..i koga ucenjata ke doprat do vas I vie pocnete da meditirate vednas ke se javi egoto.znae deka mu e zagrozena sustinata I ke pocne da viika ajde sto pravis ne se moli ne meditiraj odi plati struja.zaraboti za ova za ona..aha kade ti e mazot,zenata itn….budimot uci da se nadminat tie nesta preku praksa….preku verba resitelnost hrabrost I otstranuvawe na somnezot….
Da se transformiraat negativnite emocii vo nas se so cel da se unisti egoto.najgolemiot nas PERSONALEN DEMON
Site sme mentalno bolni. Site sme narkomani, samo prasanje e do koj stepen…
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
A very rich American, a billionaire. He becomes fed up with money, fed up with all kinds of luxuries, fed up with all pleasures. And naturally he starts searching -- is there something more, or is this all? Because if this is all then there is no point anymore for him to live; he has had enough of it. It is a question of life and death.
And he moves, and goes from one master to another -- some Tibetan lamas, some Sufi mystic, some Zen master. And then he comes to India and meets many saints. They all say, "There is one very wise old man in the Himalayas; only he can help you."
So he travels to the Himalayas, then by foot carries his luggage. He has never carried luggage in his life. He has never walked uphill in the mountains. It is too cold, but somehow he manages. Tired, he falls at the feet of the old man, who looks very ancient, and he says, "I have found you after all! I want to know -- what is the meaning of life?"
The old man said, "First things first. Have you got a Havana cigar?"
The man said, "What kind of question... Havana cigar? Yes, I have got one. In fact, I am a chain smoker, and I have been keeping one in case you make me enlightened. Before enlightenment, the last Havana cigar... I would like just a few minutes more to enjoy it, and then make me enlightened and do whatsoever you want. After enlightenment, I was thinking Havana cigars would not be allowed, because I have not seen Buddha smoking, or...."
He said, "Forget all about those old fellows. Bring the Havana cigar." And the old man started smoking.
The tired American watched, and said, "But what about my question?"
He said, "The time is not right. You go back. Come again after few years."
The man said, "This is strange. Any message?"
He said, "When you come, bring as many Havana cigars as you can because once you are enlightened we will both be smoking. On this hill there is nothing else to do. Just go fast and come back -- but bring them. I am sending you especially for Havana cigars. Enlightenment is a very simple thing, but to get Havana cigars in the Himalayas is very difficult."
 

Bog

Само Бог може да ме суди
Член од
3 мај 2014
Мислења
736
Поени од реакции
306
Bodi, se vratil @OSHO-Lover , od nekoi nemirni vodi.
Vidov negov post vo pouki.
Bas me interesira dali uste e clen vo vasata sekta.
Cudno mi e sto ne postiral na ovaa tema ???

Невозможно е да се запознае Боженственоста со умот.
Невозможно е да се запознае нешто што е вредно преку умот:Љубовта, Убавината, Боженственоста, се разбират само преку срцето.
- Ошо
 
Последно уредено:

OSHO-Lover

Konecno Sloboden...
Член од
2 декември 2011
Мислења
2.213
Поени од реакции
2.844
Bodi, se vratil @OSHO-Lover , od nekoi nemirni vodi.
Vidov negov post vo pouki.
Bas me interesira dali uste e clen vo vasata sekta.
Cudno mi e sto ne postiral na ovaa tema ???

Невозможно е да се запознае Боженственоста со умот.
Невозможно е да се запознае нешто што е вредно преку умот:Љубовта, Убавината, Боженственоста, се разбират само преку срцето.
- Ошо
Хе хе хе... Еве вака...
Перцепцијата преку умот... од надвор кон внатре, субјективност парцијално склопена од многубројни надворешни влијаниа...
Перцепција преку не-умот... објективен поглед на реалноста, необврзан и ослободен од непотребноста на субјективните влијанија...
 

Bog

Само Бог може да ме суди
Член од
3 мај 2014
Мислења
736
Поени од реакции
306
Хе хе хе... Еве вака...
Перцепцијата преку умот... од надвор кон внатре, субјективност парцијално склопена од многубројни надворешни влијаниа...
Перцепција преку не-умот... објективен поглед на реалноста, необврзан и ослободен од непотребноста на субјективните влијанија...
Хе хе..

Колку што можам да видам во „чисти “ води си запливал!!!
 

Bog

Само Бог може да ме суди
Член од
3 мај 2014
Мислења
736
Поени од реакции
306
Во реалноста еден плус еден е еднаков на еден, не два.

Ошо
 

Bog

Само Бог може да ме суди
Член од
3 мај 2014
Мислења
736
Поени од реакции
306

Тажни сте, тоа е вистината на овој момент.
Но вашиот ум, вели: "Вие не мора да бидете тажни, мора да бидате среќни. Насмевка! Што луѓето ќе мислат за тебе? ".

Вашата жена може да те остави, ако сте толку тажни, вашите пријатели можат да ве напуштат, ако сте толку тажни, и вашиот бизнис ќе оди во пеколот, ако остане толку тажни. Ќе мора да се смете, мора барем да претендирате да бидате среќни. Ако сте доктор, вашите пациенти нема да биде среќни ако сте толку тажни. Тие сакаат лекар среќен, весел, здрав, и наместо тоа ќе го погледна толку тажни. Насмевка - ако не можете да се создаде вистинска насмевка, тогаш направи лажен еден, но мора да се насмевнете. Во најмала рака преправај се, рецитирај.

Проблемот е токму ова: да се преправате, да рецитирате. Можете и да се насмевнете, но во тој момент ќе сте поделени во две лица. Ја имате потиснато вистината, ќе станете лажен.

Лажното лице е ценет од страна на општеството. Кој е лажен станува светец, голем лидер, Махатма. Сите се подготвени да ги следат лажните лице - тоа се нивните идеали.
 
Последно уредено:

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
You are a Buddha.
Respect yourself,
and the Buddhahood will start changing.
You are a restless Buddha...
Soon you will become a restful Buddha.
But Buddhahood is there
whether you are restless or restful.
Right now you are a confused Buddha,
then you will be a clear Buddha,
but Buddhahood remains there.
Buddhahood is such that it cannot be taken away
by your restlessness or your confusion.
Right now you may be an ignorant Buddha,
then you will be a wise Buddha,
but Buddhahood remains the same.
 

Bog

Само Бог може да ме суди
Член од
3 мај 2014
Мислења
736
Поени од реакции
306
Еве што е илуминација.
Моментот кога капката се спојува со океанот.
-Дервиш Муа

 

Bog

Само Бог може да ме суди
Член од
3 мај 2014
Мислења
736
Поени од реакции
306
Оригиналниот луѓе секогаш им даде непријатност кон општеството. Тие не се толку лесно да се манипулира, тие самите остануваат. Тие ќе се обидат да го живеат својот живот во согласност со моделот, но според нивната визија.
Ако некое лице сака музика ќе биде можеби просјак, но ќе продолжи да се живее својот живот како музичар. Дури и ако тој беше понудена шанса да стане премиер, тој ќе живее како просјак и инсистира на играње неговата музика. Тоа е интелигенција, бидејќи само кога ќе го живееш твојот живот според вашата светлина, во вашата визија, според вашиот внатрешен глас ќе добиете блаженство, задоволство.
Ошо
 

Kajgana Shop

На врв Bottom