Opera Mini 2.0!!!

Член од
24 август 2006
Мислења
136
Поени од реакции
45
Имам Samsung X480 па пред неколку дена симнав Opera Mini 2.0 (за тие што незнаат тоа е мини web browser за користење на GPRS интернет на мобилен телефон).Со програмата се е ОК,само има некој проблем во Мобимак,најверојатно (мое мислење).
Дали телефонот ми ја поддржува оваа JAVA апликација,проверив на официјалната страна на Opera.Што е најпарадоксално,ако имам некоја грешка во сетинзите за GPRS немаше да можам да ја симнам програмата (значи ја симнав преку мобилниот телефон со помош на GPRS).
Кога ќе ја стартувам програмата и ќе се обидам да ја тестирам конекцијата,добивам порака:
You do not have a working network connection.
...............................
(error:3.0.10:80/)

Во Мобимак им поставувам прашање,добив само одговор не можеме да ти помогнеме и сл.Сега сакам да прашам дали некој од вас има искуство со овој софтвер и дали воопшто може да се користи на нашиве мобилни оператори???

Еве само како пример,програмчево е супер,компресира оригинална страна од Интернет,и ја прави само неколку KB.
GPRS интернет услугата не зависи од времето поминато на нет,па затоа ако се користи таа програма исто е како секој да има лаптоп со безичен интернет во џеб.Ако се пресмета дека 30 денари е 1MB,а од Мобимак заокружуваат на 10KB,тоа по мои пресметки доаѓа 30 дени!!!
Е сега која cool работа е ова да проработи,и да може од мобилен да си проверуваме е-маил (4KB само сообраќај за проверка на е-маил) и уште 2-3 страни за 0.3 денари!
Сметајте дека со 30 денари може исто да сурфате и да правите сообраќај колку еден Start ADSL претплатник (512MB лимит).:toe:
Се надевам ќе излезиме од овој информатички мрак со влезот на T-Mobile!
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Шо збориш бе...Ај иди отвори ја кајгана.com да видам дали ќе ти испадне 3 kb???Зашо нели толку викаш дека треба да биде зашо со десет kb ќе си отворел 3 страни...Ај за мејл проверување океј...ама да споредуваш со Start ADSL???Тоа значи дека 1 мега споредуваш со 4 гигааааааааа....???И со обичната Опера моеш да исклучиш слики и јава ама да кажеш дека секоја страна ќе биде по 3 кб...абе ајде :)Значи нема теоретски шанси да е ова точно...јас иам пробано страните се по 40 кб :)А за проблемот стварно не знам мене све ми работеше...види дали ти бил уклучен GPRS-от :)
 
Член од
24 август 2006
Мислења
136
Поени од реакции
45
Значи сега аргументирано,за да се отвори www.kajgana.com (денес) на Opera Mini 2.0 со вклучени слики 132KB,ако се исклучат сликите се прави сообраќај од само 5KB (што е корисна опција,иако на овој сајт е повеќе мултимедија па не е баш за гледање на мобилен).
За сите што сакаат да експериментираат со оваа програма и тоа колку може таа да ги компресира web страните еве линк за Opera Mini Simulator:
http://www.opera.com/products/mobile/operamini/demo.dml

Нешто што беше интересно за мене,www.livescore.com отвора со само 3-5 KB (тие што се по обложувањето знаат добро што значи да ги имаат резултатите во секој момент на својот мобилен).

Штета што сето ова е како искуство од симулаторот!
Читам дека ти си ја стартувал Opera Mini 2.0 ,па дај кажи на кој оператор си,каков телефон користиш,како ја симна програмава,која верзија е...и сл.

А во врска со ADSL пакетите од МТ,само една мала исправка Max ADSL пакетот нуди лимит од 4 GB,а Start ADSL за жал само 512MB за цел месец.
http://www.mt.com.mk/mak/Residential_customers/Internet/Internet_access/ADSL/Packages.asp?id=264
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Чекај сеа...надминат ми е лимитов не можам да ја видам симулацијата ама претпоставувам дека е само текст како Wap така??? Така да паѓа у вода споредбата со АДСЛ-от...тука си имаш филмови игри итн...ме интересира како ќе идеш на форум без икончињата и шо ќе праиш :) Инаќе ја иам Opera Mobile за P800ka (SonyEricsson) и доека имав GPRS све идеше најрегуларно само што не ми беше тоа тоа :)
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
CAKAH напиша:
Имам Samsung X480 па пред неколку дена симнав Opera Mini 2.0 (за тие што незнаат тоа е мини web browser за користење на GPRS интернет на мобилен телефон).Со програмата се е ОК,само има некој проблем во Мобимак,најверојатно (мое мислење).
Дали телефонот ми ја поддржува оваа JAVA апликација,проверив на официјалната страна на Opera.Што е најпарадоксално,ако имам некоја грешка во сетинзите за GPRS немаше да можам да ја симнам програмата (значи ја симнав преку мобилниот телефон со помош на GPRS).
Кога ќе ја стартувам програмата и ќе се обидам да ја тестирам конекцијата,добивам порака:
You do not have a working network connection.
...............................
(error:3.0.10:80/)

Во Мобимак им поставувам прашање,добив само одговор не можеме да ти помогнеме и сл.Сега сакам да прашам дали некој од вас има искуство со овој софтвер и дали воопшто може да се користи на нашиве мобилни оператори???

Еве само како пример,програмчево е супер,компресира оригинална страна од Интернет,и ја прави само неколку KB.
GPRS интернет услугата не зависи од времето поминато на нет,па затоа ако се користи таа програма исто е како секој да има лаптоп со безичен интернет во џеб.Ако се пресмета дека 30 денари е 1MB,а од Мобимак заокружуваат на 10KB,тоа по мои пресметки доаѓа 30 дени!!!
Е сега која cool работа е ова да проработи,и да може од мобилен да си проверуваме е-маил (4KB само сообраќај за проверка на е-маил) и уште 2-3 страни за 0.3 денари!
Сметајте дека со 30 денари може исто да сурфате и да правите сообраќај колку еден Start ADSL претплатник (512MB лимит).:toe:
Се надевам ќе излезиме од овој информатички мрак со влезот на T-Mobile!
abe i jas ja simnav i go imam istiot problem k310 imam ja testira konekcijata i posle mi vika
You do not have a working network connection
daj stvarno neka kaze nekoj sto e problemot?
 
Член од
30 јуни 2006
Мислења
26
Поени од реакции
0
Кај мене кога го пробав пред месец дена си идеше супер -Walkman810,
не правеше никакви проблеми дури симнував мапи од google за да го најдам Скопје преку мојот мобилен телефон.Едноставно супер.
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
tosethebest напиша:
Кај мене кога го пробав пред месец дена си идеше супер -Walkman810,
не правеше никакви проблеми дури симнував мапи од google за да го најдам Скопје преку мојот мобилен телефон.Едноставно супер.
a preku gprs internet na t-mobile?
a cekaj prvin i tebe ti vikase deka treba da ti ja testira konekcijata ili...?
pisi i dali stvarno gi kompresira do tolku stranicite?
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Преку GPRS, нормално, нема ваљда преку WAP да сурфаш, би банкротирал така.
Тестирање на конекцијата прави само еднаш, по инсталацијата. И да, ги компресира и ги отвара значително побргу отколку Opera за Symbian на пример.
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
Мистичен напиша:
Преку GPRS, нормално, нема ваљда преку WAP да сурфаш, би банкротирал така.
Тестирање на конекцијата прави само еднаш, по инсталацијата. И да, ги компресира и ги отвара значително побргу отколку Opera за Symbian на пример.
e aj neka proraboti ako e taka.
zs kaj mene testiranjevo ispagat neuspesno a preku ovaj od telefonov so e si vlegvit najnormalno
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
jovan напиша:
e aj neka proraboti ako e taka.
zs kaj mene testiranjevo ispagat neuspesno a preku ovaj od telefonov so e si vlegvit najnormalno
Па во сетинзите на операта ќе дефинираш преку која конекција сакаш да сурфаш.
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
Мистичен напиша:
Па во сетинзите на операта ќе дефинираш преку која конекција сакаш да сурфаш.
e kade se pisuva toa?
na glavnovo meni od operava ima deka poinakov nacin na konekcija mi trebelo i da pritisnam ok za da zapocne podesuvanjeto.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Леее....прочепкај ебате, снајди се. Мало е менито, не е софтвер за пилоти, за броусање е.
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
Мистичен напиша:
Леее....прочепкај ебате, снајди се. Мало е менито, не е софтвер за пилоти, за броусање е.
pa nema ti kazvam si ja videl opera mini kakva e na pocetok ko ke ja daunlodiras
eve i deckovo so ja pocnal temava vika deka ne mu se uklucvelo
so tel imas ti?
da ne e do to?
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Нема врска до моделот, Јава апликација е, за сите модели е иста.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom