Oдгледување на зајаци за месо - дали има иднина во тоа?

NAK

Член од
6 јули 2010
Мислења
2
Поени од реакции
0
Odgleduvanje na zajaci za meso

:helou:Ne treba voopshto da se sekirash za tvojata opredelba. Na prav pat si.Samo prodolzhi. I jas chuvam zajaci i navistina e prekrasno.Pozdrav
 

NAK

Член од
6 јули 2010
Мислења
2
Поени од реакции
0
Prijatele,zoshto se sekirash.Ti samo dobro spemigo i pokani gi tvoite drugari i eve ti go reshenieto.

--- надополнето ---

Ako mene me prashuvash ,jas dosega spremiv mnogu zajaci i nikogash ne ostana od jadenjeto a toa se dolzhi na mojata zhelba samiot da se nadminam i uspevam vo toa.A za spremanje voopshto ne e teshko,samoto gotvenje kje te nauchi.
 
Член од
21 септември 2010
Мислења
19
Поени од реакции
4
pred 3-4 godini se sretnav so g-din od srbija koj proizveduvase posavski kunici-zajaci. Po programa do 45 dena i specijalen rezim na ishrana i cuvanje kooperantski. On bese od prokuplje se vika Maki...Mi dade brosuri i literatura a pravese izvoz za arapskite i muslimanskite zemji.......ako imate nekoi prasanja slobodno postavete.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
pred 3-4 godini se sretnav so g-din od srbija koj proizveduvase posavski kunici-zajaci. Po programa do 45 dena i specijalen rezim na ishrana i cuvanje kooperantski. On bese od prokuplje se vika Maki...Mi dade brosuri i literatura a pravese izvoz za arapskite i muslimanskite zemji.......ako imate nekoi prasanja slobodno postavete.
Само едно прашање какви се тие посавски куничи ?
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
mislam deka se edni beli-madzarski do 1.700gr rastat za 40-45 dena
А да ти кажам дека не постои како раса ни бели маџарски ни посавски кунич !? а тоа дека за 45 дена ке напраи било кој зајак 1,700 малку потешко освен во сф филм
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
А да ти кажам дека не постои како раса ни бели маџарски ни посавски кунич !? а тоа дека за 45 дена ке напраи било кој зајак 1,700 малку потешко освен во сф филм
ne tupi, gospodinot koj PRODAVA TEHNOLOGIJA...isporacuva i bezmaslen kompresor..so koj tie posavski kunici se DUJAT na velicina spored potrebite na kupuvacot......:)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.269
Oдгледување на зајаци за месо - дали има иднина во тоа?

за зајакот нема
 
Член од
8 ноември 2011
Мислења
3
Поени од реакции
0
Cenata od 230 do 250 e cena koja ja davam na malo. Znaci ke se javi nekoj i ke mi poraci zajak od na pr. 1,7 kg. x 250 den.= 425 den za zajak . Znaci zakolen , pakuvan i spremen za pecenje i za prijaten apetit....... hehehehe....... Inaku ako rabotava e legalna prodaznata cena bi bila 300 den/kg. Vo taa cena bi bil Danokot kon drzavata, marza za preprodavacot(dukan , mesara i tn.) Klanicna usluga, Vet uprava... i mojta zarabotka. Znaci za legalen nacin na mene mi preostanuva nekade 180 -195 den/kg. Znaci na legalen nacin zarabotkata e mala..... inaku jas prodavam da se kaze na "crno". So cena od 230-250, zavisi dali saka- cel zajak , cel na parcinja ili pola na parcinja.... Kako i da e pak e zajacko meso.

A sto se zbori za toa deka bez izvoz neka prosperitet- ne e taka. Makedonija godisno trosi 45 milioni evra za uvoz na pilesko meso. Znaci ima vo MK mnogu zivinarski farmi a , da ne zboram dek vo prosek 4 od 5 familii na selo cuvat zivina , a pak imame nedostig na pilesko. Jas inaku celoto moe proizvodstvo go prodavam na tesen krug na luge, da se kaze "se brojat na prsti". Ami problemot e toa sto lugeto ne se naviknati da jadat zajak. Se slucuva nekoj da mi poraci i posle da ne mi se javi veke. duri go imam komentarot deka sum "skap" vo smisla ke si kupam americki batak za 80 den/kg i ne jadam zajak za 230 den/kg ili ke si kupel svinsko. Znaci se se sveduva na nasta gastronomska "kultura" t.e. sme "svinji" vo jadenjeto.

mnogu sme kruti za nesto novo. Jas imam i oglasi na Pazar 3 , samo dadete da pretrazuva zajacko meso. Oglasot mi e daden 5 meseci i samo 1 se ima javeno. Prasuvam vo restoranti vo Strumica konkretno, I odgovorot e deka ne sakale da eksperimentirat. mislis gluvci prodavam. Znaes nemame smisla za nesto novo. Site samo pecat pleskavici i uvijaci vo restorantite. A za niz Skopje uste ne sum probal. Se nadevam deka tamu mu e majkata, za niz mesari , marketi i restoranti. Ama pak nisto ne se znae..... Bidete pozdraveni i PISETE........

a za toa ako nekoj saka da kupi mozam samo preku avtobuska linija. Znaci go prakam zamrznat zajakot kako pratka ,a vie go precekuvate na avtobuska. Za takov nacin cenata e 250 den/kg[/quot

dali moze da se najde div zajak maski
 

демнач

Неафирмиран кајганџија
Член од
11 август 2008
Мислења
1.621
Поени од реакции
412
Ме замолија да прашам дали имал некој Диви зајци машки за продажба да за да откупи еден мој пријател????
 

Kajgana Shop

На врв Bottom