Oдгледување на зајаци за месо - дали има иднина во тоа?

Член од
6 јули 2009
Мислења
25
Поени од реакции
5
I vaka. Od strumica sum . pocnuvam nesto sto vo Makedonija e seuste kako "tabu" tema. Imeno imam mala farma na zajaci so cel da prrasne vo nesto profesionalno. Zajacite gi odgleduvam strikno za meso. Pa samata tema mi e da steknam edno opsto mislenje od site vas dali sdnostavno vredi da se odi ponatamu ili se e "tabu" i vo mojata zamisla.......Pisete
 

С`ботско

Знењето е сила
Член од
25 јуни 2009
Мислења
7
Поени од реакции
0
Да има иднина...Зајачко со Гулаб...

I vaka. Od strumica sum . pocnuvam nesto sto vo Makedonija e seuste kako "tabu" tema. Imeno imam mala farma na zajaci so cel da prrasne vo nesto profesionalno. Zajacite gi odgleduvam strikno za meso. Pa samata tema mi e da steknam edno opsto mislenje od site vas dali sdnostavno vredi da se odi ponatamu ili se e "tabu" i vo mojata zamisla.......Pisete
Зајачкото месо воопшто не е ТАБУ напротив јас со моите другари редовно го конзумираме во кафана со чорба од Гулаб и се разбира Свински Увијач како деликатес.
Ич да не му се секираш за нашиот пазар и малку ке ти бидат кога ке те разберат.
Нека ти е со срека работата.
посети ја мојата тема јас се секирам зошто лугето не сакаат Сервиран Домашен гулаб...:toe::toe::toe:

Баш да се замислеш...:toe::toe::toe:
 
Член од
6 јули 2009
Мислења
25
Поени од реакции
5
Abe neznaes kolku sum zasekiran za mojata idnina vo farmata. Nekogas mi doaga da se otkazam. Ke proizvedam meso , a cel mesec nema da se javi nekoj da poraci. Nasiot narod nekako e sklon samo kon svinsko. i koga ke mu kazes za zajacko nekako e skepticen i so dvoumenje te gleda
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Темава ми е некако повеќе како за економија и бизнис. Ја префрлам таму.
 
Член од
6 јули 2009
Мислења
25
Поени од реакции
5
Dobro

Abe ima li nekoj da mi kaze kade vo Sk ili nekade na drugo mesto se sprama zajacko
 
Член од
24 ноември 2008
Мислења
1.035
Поени од реакции
44
Dobro

Abe ima li nekoj da mi kaze kade vo Sk ili nekade na drugo mesto se sprama zajacko
Друже прво за таква работа треба да имаш име мојте одгледуваат зајци за таа намена веќе со години и добро им оди,снабдуваат и неколку месари со зајачко месо, но како шое познато не зе зима од секој животно коешто ке го ставиш на трпеза, многу битни се условите во кој ги чуваш зајците, и исхраната мојте тоест таткоми продава најмалку по 70 до 150 зајци месечно,има и други кој се обидоа но едноставно неим оди многу е битна и расата којашто ја одгледуваш што влијае на квалитетот на месото, и многу сака работа и стручна литература
 

КиреМали 1911

Модератор Неимар
Член од
23 јуни 2007
Мислења
1.313
Поени од реакции
223
Настрана од тоа што се „мили и слатки суштества, и греотка е да ги јадеш“ муабетот, зајачкото месо е квалитетен деликатес, и неизбежен на менијата во сите европски ресторани. За интересот кај нас нема потреба да се грижиш, затоа што иако идејата е стара, не се нашол некој кој би го скршил мразот за тој бизнис.

Ако зборуваме за одгој на зајаци за месо во специјализирани фарми, тогаш не се среќаваме со никаква нелегална постапка (за разлика од пласирање на див зајак, каде се запазува ловна сезона, обезбедување исправи за лов и сл., кои најчесто „ловџиите“ забораваат да ги понесат со себе).

Во однос на одгојот, само на кратко: зајаците се чуваат во групи од 3-5 во кафези, во кои има простирка на која лежат, поилка и хранилка. Кафезите се со висина од 50 - 60см, длабочина 50 см, а должината на кафезот се дефинира од бројот на грла во него. Кафезите се чуваат во батерии од кафези, кои можат да имаат до 3 нивоа на спратност, и можат да одат по должина на целиот објект на фармата (за подетални информации околу технички цртежи од објаснувањево, ПП, да не одиме офтопик). Потребно е редовно чистење на кафезите (односно на просторката на која лежат - иверки од дрво, сено и сл). Потребно е добро вентилирање на просторот, и самиот објект да не биде изложен на големи прозорски отвори од јужната страна.
 

Милојко

Идем Куме Кући
Член од
17 ноември 2008
Мислења
3.072
Поени од реакции
553
Бољи бизнис здравје.

Што би рекле се котат ко зајци :tv:
 
Член од
24 ноември 2008
Мислења
1.035
Поени од реакции
44
......држете ги мачките односно мачорите што подалеку од зајците...:vozbud:
Vone vone vone ти барем би требало да знаеш подобро дека тоа е само мит или урбана легенда, Зверови и глодари неможеш да вкрстиш па што сака нека биде :pos2:
 
Член од
2 септември 2008
Мислења
997
Поени од реакции
22
Многу боледуваат зајците.Мој другар имаше нешто слично на ваква ферма.Започна со неколко десетици па до неколко илјади.Една године ми изумреха сите до един.Ама наистина до един.:smir:
 
Член од
6 јули 2009
Мислења
25
Поени од реакции
5
Vi blagodaram za podrskata za ovaa tema. Inaku NEENO jas cuvam zajaci profi veke 4 godini imam pocinkuvani spratni kafezi. Imam 25 priplodni zenki i imam proizvodstvo ama znaes, nisto ne e sigurno , pa receno za Strumica. Tuka brat dadi im samo svinsko ui nisto drugo
 

ilija^veles

Nick Sloter
Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.050
Поени од реакции
41
Abe neznaes kolku sum zasekiran za mojata idnina vo farmata. Nekogas mi doaga da se otkazam. Ke proizvedam meso , a cel mesec nema da se javi nekoj da poraci. Nasiot narod nekako e sklon samo kon svinsko. i koga ke mu kazes za zajacko nekako e skepticen i so dvoumenje te gleda
Не треба да чекаш некој да го порача треба да го нудиш по кафани месарници.Ќе си земеш колата и од кафана во месарница.Само и цената треба да ти биде достапна. Инаку имаш супер идеја.
 

Сталин

Висарионович
Член од
24 декември 2008
Мислења
239
Поени од реакции
11
Бизнисот со храна никогаш не пропаѓа, тоа од секогаш сум викал. Луѓето колку и да немаат пари сепак ќе купат храна. Значи трговија со храна, супермаркети, продавници, одгледување на животни во случајов зајаци или свињи, крави или било што, секогаш успева. Али да не заборавиме дека доколку човек се зафати на ваква работа треба да ја научи да ја работи професионално. Во случајов зајаците, треба човек што ги чува да научи се за нив за да ги искористи максимум.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom