Nokia Lumia 1520

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Да ве запознаам со Nokia Rich Recording

 
Член од
19 април 2012
Мислења
429
Поени од реакции
681
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Се дур се со Windows Phone нема да се издигнат на врвот.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.185
Поени од реакции
34.416
Се дур се со Windows Phone нема да се издигнат на врвот.
Ваљда „се дур има луѓе со ограничени мислења и страв од промена (како тебе) нема да се издигнат на врвот“, ама ајде... :)
 
Член од
26 август 2013
Мислења
213
Поени од реакции
245
@Acid не разбирам шо повеќе те ареса кај тај телефон? Не дека имам нешто против ама би сакал да знам дали повеќе ти се ареса оти има моќен процесор или моќна камера? Ако ти се ареса поради камерата, другар, дозволи да те потсетам оти има телефон со оште помоќна камера а тоа е Nokia 1020. Човеку, ти не си свесен каква машина е телефонов. Имам едно другарче купи си го и искрено да ти кажам, „влезе ми ќирфијата у газо„ за овој телефон ама мн е скап... :/
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.185
Поени од реакции
34.416
@Acid не разбирам шо повеќе те ареса кај тај телефон? Не дека имам нешто против ама би сакал да знам дали повеќе ти се ареса оти има моќен процесор или моќна камера? Ако ти се ареса поради камерата, другар, дозволи да те потсетам оти има телефон со оште помоќна камера а тоа е Nokia 1020. Човеку, ти не си свесен каква машина е телефонов. Имам едно другарче купи си го и искрено да ти кажам, „влезе ми ќирфијата у газо„ за овој телефон ама мн е скап... :/
Не реков дека ми се допаѓа повеќе од 1020, ниту од 920 :)
Ама ми е поинтересен од Note 3 пример. Или од iPad. На пример, кога би сакал да земам таблет, повеќе би го земал фаблетов... :)
 
Член од
26 април 2012
Мислења
28
Поени од реакции
19
Еве оценки за WP8 да бидеме малку поконкретни:

- брзина 10/10
- апликации 7/10
- стабилност 10/10
- дизајн 8/10 (им фалат некои ситници во мултитаскинг)
- игри 9/10
- канцелариско работење 10/10
- developer 5/10
- интернет сурфање 9/10
- мејл 10/10
- телефон функции 10/10

ВКУПНО: 88

Еве за споредба и Андроид:

- брзина 8/10
- апликации 10/10
- стабилност 9/10
- дизајн 10/10
- игри 10/10
- канцелариско работење 8/10
- developer 10/10
- интернет сурфање 10/10
- мејл 9/10
- телефон функции 7/10

ВКУПНО: 91

За Епл не можам да кажам имам мало искуство. Ова што го пишувам тука е од многу пробани телефони (10-тина на Андроид и 3-4 на WP 8). Се среќавам секојдневно со луѓе што имаат најразлични потреби и сакаат да ги реализираат преку телефон. Ако некој е заинтересиран нудам и објаснување зошто е така. Сега кај секој овие функции не тежат исто, затоа во мојот случај користам WP8.

Инаку кога сме кај Нокиата сакам да си ја земам 1520 од amazon.com околу 40.000,00 е таму и има сервиси во САД кои што ти ја препраќаат до дома. Веќе дојдов до калкулации за тоа колку долго ќе враќам на кредитна :)
 
Член од
26 април 2012
Мислења
28
Поени од реакции
19
Заборавив за навигација, но тука сме:

Андроид 8/10
WP8 9/10

Разговараме за нативната навигација бинг мапи vs. гугл мапи. Поминав повеќе од 2000 км. без да вадам гармин, намерно, за да ги пробам.

Голема предност има Виндоус со тоа што нуди симнување на цели држави офлајн, за разлика од некомплетната поддршка на гугл за офлајн мапи. Би им дал 10/10 на виндоус да не беше послабата поддршка за трети земји, пр. Македонија (разликата е во тоа што во помалите градови пр. Пробиштип или Кавадарци не ги знае имињата на улиците а улиците ги има) и да можеше мапите да се снимаат на СД картица.
--- надополнето: 18 ноември 2013 во 16:15 ---
Девелопер 5/10?
Пробај да едитираш веб страна, која што веќе си ја снимил на скајдрајв. Од таа страна на девелопер мислев, за развој на апликации немам искуство.
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Еве едно review од најдобриот на YT

Дечково е Аднроид фан, мислам фала богу. Но чим тој не кажа ништо ама баш ништо негативно за телефонов не треба да се прави муабет за тоа каков хардвер станува збор.

Нека му падне малце цена, ништо чудно да се премислам и да го земам.
 

HristijanWR10

Bryan Kearney
Член од
11 април 2012
Мислења
10.762
Поени од реакции
20.484
Дечково е Аднроид фан, мислам фала богу. Но чим тој не кажа ништо ама баш ништо негативно за телефонов не треба да се прави муабет за тоа каков хардвер станува збор.

Нека му падне малце цена, ништо чудно да се премислам и да го земам.
Дечково е искрен за разлика од некои.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom