Nikon D5100 vs Canon EOS 600D

Член од
13 февруари 2012
Мислења
598
Поени од реакции
145
Фала ке се закачам сега да научам повеќе иначе не ни го приметив тоа дека го има. Фала ти многу. Ако соберам доволно пари ке си го земам 600ката ако не Nikon D3100 како најлоша варианта, зависи од финансиите сепак фала ви многу.

:rolleyes:
 

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.946
Nikon D5100 vs Canon EOS 600D мислење од поискусните ?
Помалку искусен сум. Го имам никонот, па за него можам да ти кажам. Како почетнички дслр е одличен. 2 работи според мене може да ти се важни - првата повеќе важна е тоа што нема вграден мотор во телото и ќе мора да купуваш такви објективи, ако сакаш да работиш со аутофокус (а ќе сакаш) и второ е - ако сакаш да снимаш видео - близината на моторот на објективот со вградениот микрофон прави да се слуша работата на истиот во самото видео што знае да биде поприлично лошо, (ама е и решливо со екстерен микрофон - ако ти е до толку за видеото) - другите разлики верувам дека се минимални затоа што и цените им се блиски. Мислам дека и двата модели вредат за парите, гледај фотографии од едниот и од другиот, нормално направени со објективи што ќе можеш да си ги дозволиш понатаму и ќе одлучиш (острина, бои, дисторзии...)
 
Член од
12 март 2013
Мислења
92
Поени од реакции
17
Помалку искусен сум. Го имам никонот, па за него можам да ти кажам. Како почетнички дслр е одличен. 2 работи според мене може да ти се важни - првата повеќе важна е тоа што нема вграден мотор во телото и ќе мора да купуваш такви објективи, ако сакаш да работиш со аутофокус (а ќе сакаш) и второ е - ако сакаш да снимаш видео - близината на моторот на објективот со вградениот микрофон прави да се слуша работата на истиот во самото видео што знае да биде поприлично лошо, (ама е и решливо со екстерен микрофон - ако ти е до толку за видеото) - другите разлики верувам дека се минимални затоа што и цените им се блиски. Мислам дека и двата модели вредат за парите, гледај фотографии од едниот и од другиот, нормално направени со објективи што ќе можеш да си ги дозволиш понатаму и ќе одлучиш (острина, бои, дисторзии...)
Фала ти многу ... :))
 

Kajgana Shop

На врв Bottom