NBA 2023/24

Koи тимови ке изборат плеј оф? (покрај фаворитите за титула)


  • Вкупно гласачи
    69
Член од
24 септември 2023
Мислења
798
Поени од реакции
1.228
Jas ne sum go gledal Shek, posledni 11-12 godini pratam NBA.
No koga ke vidam toa deka slobodni shutiral 52%, cao prijatno. Fauliraj go na sekoe, edno ke pogodi edno ke utne. 20 napadi udri mu faul, od 40 slobodni 20 ke gi utne. Od druga strana protivnicite ke sipaat dvojki-trojki I tolku od Shekot, vo denesnava kosarka toj bi bil smejurija od igrac.
 
Член од
10 мај 2022
Мислења
437
Поени од реакции
1.385
Jas ne sum go gledal Shek, posledni 11-12 godini pratam NBA.
No koga ke vidam toa deka slobodni shutiral 52%, cao prijatno. Fauliraj go na sekoe, edno ke pogodi edno ke utne. 20 napadi udri mu faul, od 40 slobodni 20 ke gi utne. Od druga strana protivnicite ke sipaat dvojki-trojki I tolku od Shekot, vo denesnava kosarka toj bi bil smejurija od igrac.
Добра тактика кажа за да се победи тимот во кој игра Шек,штета што не ја искористиле тимовите противници, па затоа Шек има цела рака прстени.
Во ред по твое сакаш да кажеш дека Ембит и Јока се најдобри центри што играле во НБА?????
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.243
Поени од реакции
108.158
Jas ne sum go gledal Shek, posledni 11-12 godini pratam NBA.
Се надевам немаш застанато до човек што е висок 215 цм и тежи 140 кила, или пак не си ни видел како тоа изгледа. Зборам на кошаркарски терен. Верувај, не сакаш ни да дознаеш како е, смешно би изгледале сите денешни центри во однос на Шек, особено како што се пички по 60 коша просек ќе даваше у денешно време.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.553
Поени од реакции
9.600
Нема споредба меѓу начинот на игра тогаш и начинот на игра сега, тоа е главниот проблем.
Онил го пратев откако влезе во лигата до неговиот крај, заради него сакам центри воопшто и ги фаворизирам секогаш пред било кој друг во тимот.
Тоа што за вашите генерации беше и е еден Коби, за мене беше Шек.

Муабетот околу тоа фаулирај го и ќе шутка слободни, во денешна ера би изгледало 2+1 во секоја можна ситуација пошто реално и нема кој да го фаулира, едино МОЖЕБИ Ембиид заради физикусот би се носел со него во одбрана ама и тоа се сомневам.

Шекил, заедно со Чемберлејн, заради физичките предиспозиции се најдоминантните офанзивни центри што заиграле баскет, Ембиид, Јокич и остали се втора рака. Едноставно е така, бадијала дебата.

Тоа е исто како да кажеш дека на позиција 2 имало подобри играчи офанзивно од Џордан и Коби, едноставно немало и како факт е така, нема ни да се промени во догледна иднина.

Како што Меџик и Стеф Кари се цареви на плејмекерска позиција.

Еден куп добри на позиција 4 и позиција 3... итн., итн., итн., the list goes on.

Се спомна Пени.
Пени и Грант Хил се играчи кои да немаа повреди кои им ја завршија кариерата ќе беа долго време доминантни и меѓу топ 3 на својата позиција додека играат баскет, а all time на листата сигурно многу повисоко одошто се сега. Повредите им ги ебаа кариерите.
Истото беше и со Трејси Мекгрејди.

Ако ништо друго, изгледајте некое видео од Коби, ги има мал милион и ќе знаете за Шек 2 работи:

1. Да не јадеше ко стока и да тренираше барем упола од тоа што тренираше Коби немаше да остани на 4 титули, ќе ги имаше најмалку 5-6 (пред и и после коби + тие 3 со него).

2. Коби дојде на 18 години и играше со прајм Шек, а не обратно. Слушајте интервјуа на Фил Џексон, каде експлицитно дава изјави како го замолил Шек да го остава Коби како руки и потоа да шутира повеќе и да ја има топката во раце бидејќи мора да играат тимски, па Шек да му го дозволи тоа.
Звучи смешно? Изгледајте интервју на Фил, а богами и на Коби - кој никогаш го нема тоа демантирано. Ниту пак Шек.

Така да, такви величини во оваа ера од НБА нема ни приближно и нема врска шо сега е променета играта, едноставно тие играчи имаа друг менталитет, далеку поголем талент од сегашните, а далеку полоши услови за игра - каде буквално на терен можеше да ти искинат аркада, да ти фали некој заб или во најмала рака да ти напукаат некое ребро - нешто шо во денешно време ни е на сите незамисливо.

Од денешна НБА, според физикус, Ембиид и Леброн би се носеле во тоа време. Според карактер... Морант и нему слични самоуверени пичлемиња. Комбинација од двете? Таков играч нема во денешна НБА, за жал.
 
Член од
24 септември 2023
Мислења
798
Поени од реакции
1.228
Na Embiid i Jokic daj im 40 slobodni 35 ke gi pogodat, toa drvoto od 40, 20 bunari ke frli.
Embid I Jokic shutiraat od sekade so visoki procenti gazat, trojki, asistiraat, vo sve se mnogu podobri od Shek osven vo snaga pod kosh.
Shek voopshto ne shutiral trojka, 2 asistencii prosek imal vo karierata.

Се надевам немаш застанато до човек што е висок 215 цм и тежи 140 кила, или пак не си ни видел како тоа изгледа. Зборам на кошаркарски терен. Верувај, не сакаш ни да дознаеш како е, смешно би изгледале сите денешни центри во однос на Шек, особено како што се пички по 60 коша просек ќе даваше у денешно време.
Kako bi izgledale Jokic i Embiid vo odnos na Shek ? pa i tie se tolku visoki i po 130kg teshki.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.553
Поени од реакции
9.600
Kako bi izgledale Jokic i Embiid vo odnos na Shek ? pa i tie se tolku visoki i po 130kg teshki.
Брат, како мали деца би изгледале.

Види ги легендарните утакмици на Лејкерс со Фила. Мутомбо, кој беше поим за играње одбрана на центарска позиција и кој има делено банани каде стигнал против Шек не можеше да игра.
Тоа, воедно, е и најдобрата одбрана која ја имам видено да ја игра некој центар против Шек.
Изгуби фила 4-1.
Тоа се тие натпревари каде Ајверсон го прескокнува денешниот тренер на Клиперси кој тогаш во немоќ беше пратен да го чува, пошто не можеа на Ајверсон да му го најдат чаерто. Овај го издрибла, даде тројка и го прескокна - клипот се врти ден денес.
Барај ги тие натпревари и барај како играл Мутомбо одбрана врз Шек и како овај доминираше. По тие правила, не по денешни каде секој контакт е фаул.
Ако тогаш Шек доминирал и давал 25+ поени против такви центри, + во тим кај шо мора да ја дели топката со Коби, во денешно време и оставен сам на себе со тој физикус и овие правила на игра ќе има минимум 50 поени по натпревар само од игра и упола од слободни пошто ќе му судат барем уште 30 слободни.

Мака ми е да барам, најди клипови и ќе видиш што ти збораме на темава. Шек беше фрик ов нејчар. Најдоминантниот офанзивен центар шо играл баскет.
Мутомбо на таа висина и таа килажа + години искуство + осет за играње одбрана е далеку пред Јокич, Ембиид, Гобер кои се 2 класа дефанзивци споредбено со овој.
 
Член од
6 ноември 2014
Мислења
3.826
Поени од реакции
9.035
Све све, ама Шек да го наречеш дрво а при тоа си НБА фан, па не збориме за Ѓорѓи Чековски, не се заебавај. Шек би бришел под денес со центриве ради тоа што се мекуши, буквално еден центар нема у лигава, освен Јокич, кој не се пичкара на контакти и се ваља по земја. Мекуш до мекуш, мужишта од по 2.10+ со по 100+ кила.
 
Член од
24 септември 2023
Мислења
798
Поени од реакции
1.228
Дрво вика бе за Шек. Да игра Шек и во денешнава НБА, Ембид после секој меч има да плаче како тогаш против против Торонто.
Placese zatoa sto Kavaj ja shutna so gaz i vleze.

Go imas gledano Embiid sezonava kako shutira ? Kako Durant.
 
Член од
24 септември 2023
Мислења
798
Поени од реакции
1.228
Samo faul, tezgere e na slobodni 52%. Edno ke pogodi edno ke utne. Uste na neprimena topka turkaj go sto podaleku od koshot igraj mu odbrana za da ne napravi 2+1.
Nareden napad stegni mu trojka a potoa pak fauliraj go edno ke pogodi edno ke utne i cela utakmica taka dupi go. Vnimatelno samo da ne napravi 2+1, mora da se isprati da shutira 2 slobodni bidekji toa mu e manata, tuka e tezgere nad tezgerinata zagarantirano pola od slobodnite ke gi frli bunari.
Dobro, ke ima situacii kaj sto ke poentira 2+1, mora da se odi na toa da bide brzo fauliran.
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.519
Поени од реакции
16.221
Aj бе не го поти више со тоа кој каков проценат на шут има, поени и остало. Да беше тоа параметар ЛеБрон и Џабар ке беа најдобри играчи на сите времиња.

Родман е поголем играч и од Ембид, Јокиќ, Дончиќ и грчкото говедо, затоа што имал нешто, што овие го немаат.
 
Последно уредено:
Член од
16 април 2014
Мислења
7.097
Поени од реакции
11.114
Jas ne sum go gledal Shek, posledni 11-12 godini pratam NBA.
No koga ke vidam toa deka slobodni shutiral 52%, cao prijatno. Fauliraj go na sekoe, edno ke pogodi edno ke utne. 20 napadi udri mu faul, od 40 slobodni 20 ke gi utne. Od druga strana protivnicite ke sipaat dvojki-trojki I tolku od Shekot, vo denesnava kosarka toj bi bil smejurija od igrac.
Ваљда знаеш дека 40 слободни се 20 лични грешки. Тоа значи дека цела петорка би имала по 4 лични од старт.
Јас го имам гледано Шек, во денешнава НБА вакви смејурии ко Ембид кркуш ќе ги качи и по 50+ ќе оди.
 
Член од
10 мај 2022
Мислења
437
Поени од реакции
1.385
Не разбира ,@LesterBoMccaleb колку години имаш може си од поновата тик ток генерација ,може уште не бил роден кога Шек земаше титули и освојуваше МВП награди.
Не го оспорувам квалитетот на Ембид ама не е како што збориш ти.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom