NBA 2023/24

Koи тимови ке изборат плеј оф? (покрај фаворитите за титула)


  • Вкупно гласачи
    71

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.525
Поени од реакции
20.649
Вемби е дефинитивно напсремниот од руки пиковите оваа година но одлично почнува да се вклопува и Тirpple J во Мајами.
Мајами од друга страна почнаа меко и лежерно и од скор 1-4 фатија 4 победи во серија за моментален скор 5-4. Обично тука се зборува за ѕвезди и едни те исти ги вртите на форумов а во позадина си бушат оние under rated тимови и играчи и секогаш стигнуваат многу подалеку од она што се предвидува тука.
JJJ е одличен пик годинава за Мајами, и сигурно ќе прерасне во одличен играч, пред се зашто ја користи главата наместо мускулите на терен.
 

Magic Mike

Blessings and Love
Член од
20 септември 2023
Мислења
992
Поени од реакции
2.658
И Ausar Thompson ми се допаѓа како игра штета што Пистонси не знаат каде тераат и што да прават со толку многу млади играчи.
Агресивен all around играч одличен на двете страни на паркетот.Познат со својот дефанзивен придонес и плејмејкерски способности брзо се прилагодува во НБА и покажува ефективност во нападот.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.792
Поени од реакции
10.353
И Ausar Thompson ми се допаѓа како игра штета што Пистонси не знаат каде тераат и што да прават со толку многу млади играчи.
Агресивен all around играч одличен на двете страни на паркетот.Познат со својот дефанзивен придонес и плејмејкерски способности брзо се прилагодува во НБА и покажува ефективност во нападот.
Баш така, во перспектива Детроит има супер тим.
Рачунај тука се и Сасер, Дјурен и Канингам. Им треба само трпение од некоја сезона да се развијат и салам тренер (шо и мислам дека имаат во Монти Вилјамс).

Обично тука се зборува за ѕвезди и едни те исти ги вртите на форумов а во позадина си бушат оние under rated тимови и играчи и секогаш стигнуваат многу подалеку од она што се предвидува тука.
Не знам брат дали ја гледаше утакмицата, особено прва четвртина или збораш само напамет од изгледан трејлер како сумирани поени на ликот. Дури и од тоа се гледа дека е океј офанзивно ама е ДУПЕ за одбрана. Особено гледај ја 1/4 и почеток на натпреварот каде НЕ помага во одбрана, практично Лав и Лаури ја направија предноста со пуцање на тројки и проигрување.

Пеки за офанзивниот потенцијал, ама овај има толку да јади фурни леб дури дефанзивно да ојача тоа чудо едно. Има перспектива, ама далеку е од WOW во овој момент, далеку од Вемби или пак Холмгрем, па и други за кои се збора на темава.

СРЕЌА негова што е во одлична франшиза, па ако сака да го развие потенцијалот и особено да ја развие играта во одбрана има од каде да научи.
 

Magic Mike

Blessings and Love
Член од
20 септември 2023
Мислења
992
Поени од реакции
2.658
Баш така, во перспектива Детроит има супер тим.
Рачунај тука се и Сасер, Дјурен и Канингам. Им треба само трпение од некоја сезона да се развијат и салам тренер (шо и мислам дека имаат во Монти Вилјамс).
Танкаат веќе неколку сезони но имаат премногу слични млади играчи на исти позиции со што им се намалува минутажата и се спречува нивниот развиток. Marcus Sasser,Killian Hayes,Cunningham и Jaden Ivey играат на слична позиција и Ivey веќе покажува незадоволство поради малата минутажа. Isaiah Stewart,James Wiseman,Jalen Duren,Marvin Bagley III исто играат на слични позиции па затоа Wiseman и Bagley III ретко добиваат шанса.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.792
Поени од реакции
10.353
Танкаат веќе неколку сезони но имаат премногу слични млади играчи на исти позиции со што им се намалува минутажата и се спречува нивниот развиток. Marcus Sasser,Killian Hayes,Cunningham и Jaden Ivey играат на слична позиција и Ivey веќе покажува незадоволство поради малата минутажа. Isaiah Stewart,James Wiseman,Jalen Duren,Marvin Bagley III исто играат на слични позиции па затоа Wiseman и Bagley III ретко добиваат шанса.
Да, така е. Не е тоа засега атрактивна дестинација за трејд ама ХЕЈ тоа зелените парички со амерички претседатели чуда прават. Ако некој од булкот играчи развијат како што треба имаат други кои можат да ги искористат за трејд, + да платат играч кој ќе ги однеси на некст левел, а потенцијал имаат ите како. Најверојатно и затоа е доведен Монти, како наследник на Кејси кој мислам дека го повлекоа во управата ради годините што ги има (не ради умешноста како тренер).

Ајви, пример, мислам дека ќе биди трејдан, мада мене отсекогаш ми бил интересен и атрактивен играч за гледање и сакам да игра прва постава. Нема физикус да го споредам со Рас или пак дури ни со Морант ама таков тип на играч, динамо, енерџајзинг бани шо ќе оди од крај до крај во контра, ќе издрибла, ќе претрча, закуца...

Вајсман, од друга страна, после ГС кариерата му е во надолна линија, ќе видиме како ќе се одвиваат работите ама и тука ако не најди минутажа најверојатно ќе оди во некој следен тим. Крај краева не е руки и сам треба да си се избори за минутажа во тимот.

Индијана, исто, е класичен пример како со доведувањето на млади играчи + докажани годинава треба да направи исчекор и бум во конференцијата. На Детриот останува тоа да го прави следните години.
 

Magic Mike

Blessings and Love
Член од
20 септември 2023
Мислења
992
Поени од реакции
2.658
Ајви, пример, мислам дека ќе биди трејдан, мада мене отсекогаш ми бил интересен и атрактивен играч за гледање и сакам да игра прва постава. Нема физикус да го споредам со Рас или пак дури ни со Морант ама таков тип на играч, динамо, енерџајзинг бани шо ќе оди од крај до крај во контра, ќе издрибла, ќе претрча, закуца...
Да се сложувам дека Ајви е одличен играч но нема место за него во Пистонс и ќе биде трејдан.Баш би сакал да дојде во Спурси на кои очајно им фали класичен плеј бидејќи не ми се допаѓа експериментот на Поп со Сохан а единствениот PG во ростерот им е Тре Џонес кој нема квалитети за да биде стартер.
Но Спурси да го донесат под услов да не ги трејдаат клучните играчи Вемби,Сохан,Васел,Келдон и Брахам но во трејд пакетот сигурно ќе треба да уфрлат 1-2 први пикови.
 

Magic Mike

Blessings and Love
Член од
20 септември 2023
Мислења
992
Поени од реакции
2.658
Вторава четвртина многу подобро ја играат без Брадата.
Што ли направија Клиперси со ростерот,воопшто не изгледаат добро.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.792
Поени од реакции
10.353
Очигледно форсирано од тренерот е да се уиграат и тие изјави дека ќе треба X натпревари ќе си ги истуркаат на крај со вакви порази. Им го донесоа во тим, сега мора да ја платат цената додека да тргне или ако не тргне воопшто да го седнат на клупа.

Нула тренажен процес, вчера дојден во тимот ти му даваш да ти решава натпревар. Каваи се крева во рекет, очигледно доминантен над одбранбениот играч и наместо да шутира ја вади надвор на 3 кај Харден и овај промашува. Скока Биомбо си ја фаќа, нормално.

Повторно на крај, последен шут брадата. Дај му ја на ПЏ, дај му ја на Каваи... не на брадата (мада веќе тоа сето на крај беше бадијала).
Ќе треба уште многу додека овој тим се уигра со брадата во него, криво ми е само за Рас кој ќе ја плати цената, очигледно. Човекот лани сам во ПО ги износи на одредени натпревари, заслужи да е стартен плеј и брадата да си чека од клупа шанса.
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.580
Поени од реакции
16.480
Klipersi mn slabi. Ke ja izgubat i ovaa utakmica. 4 porazi po red
Нели финале ке играат, а ако не ке се обесиш? :pos: :pos: :pos: :pos: :pos: :pos: :pos: :pos: :pos: :pos:
Автоматски споено мислење:

Koj razbira bar malku kosarka znae deka Harden nikogas nema da osvoi prsten.
Исто и како камерунското говедо, а Бога ми и Дончиќ.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.792
Поени од реакции
10.353
Отеков во последно со Индијана на темава ама како работел тренерот со тимот се гледа на терен. Нема откажување кај овие, играат до последно, секој еден гини на терен.
Ништо чудно да ја кркнат Фила вечерва. Додека работам нешто друго го гледам и натпреварот, секогаш успеваат да се вратат кон крај на четвртина или штом се одлепи малку повеќе фила веднаш се враќаат.
Хаилбуртон искина со асистенции, ко и стално, но и цел тим очеквано добро игра, едноставно квалитетот е подигнат за разлика од ланската година.
Брза кошарка, менуваат темпо по потреба, нападите брзо траат, овие да ги служи шутот повеќе на вакви натпревари каде и клупата им дава преку 30 поени има да биди весело.

Ќе бидат проблем во ПО за било кој „фаворит“. Тешко ќе играат екипите против нив, кој и да налета на Индијана во прв круг нека се подума како да ги совлада.

ЕДИТ:
Кај фила мислам дека досега Макси немаше блокада ама за прва блокада сезонава каква банана подели... УФ. :busi::busi:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom