MS сертификати

ole

Член од
22 јануари 2006
Мислења
5
Поени од реакции
0
me interesira dali nekoj na forumov ima MCSA,MCSE ili pak nekoj drug MS sertifikat ili pak CISCO sertifikati.Dali so ovie sertifikati polesno e da se najde rabota,dali moze da gi polozi nekoj bez nikakvo predznaenje?
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
2.128
Поени од реакции
41
Вакви сертификати, иако не се тешки за добивање (барем MS сертификатите), сепак претпоставуваат релативно добро предзнаење. Cisco сертификатите се ригорозни и бараат големи ниво на стручност, и ниеден со Cisco сертификат што ги знам не останал без работа, и тоа добро платена.

Нормално дека е полесно да се најде работа со сертификати..
 

ole

Член од
22 јануари 2006
Мислења
5
Поени од реакции
0
da bidam iskren rutevi switchevi pojma nemam ama mnogu me interesira :D
a okolu MS znam nesto :)
10x spooky
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
2.128
Поени од реакции
41
Во принцип, „знам нешто” не е доволно, сепак зависи за која категорија на сертификати се спремаш. Од „Certified Technician” до „Solution Provider” има огромна разлика - едното е обичен Windows maintenance и troubleshooting, а другото е проектирање на цели enterprise системи на Windows основа што не е ни малку лесно.

А Cisco претставува наука сама за себе. Од она што го имам видено (а имам видено доста, иако не многу), Cisco спрема Windows е како хумана генетика спрема биологија за четврто одделение.
 

ole

Член од
22 јануари 2006
Мислења
5
Поени од реакции
0
poleka poleka me predomisluvas :( zaradi moeto neznaenje :) a stvarno mnogu sum zainteresiran da polagam za ovie sert.
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
2.128
Поени од реакции
41
ТОгаш земи си курсеви, ама тие се малку поскапи (на MS мислам, CIsco нема курсеви - има Cisco Networking Academy).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom