Mozilla Firefox 3.6

MkForces

тантара пантара
Член од
25 јануари 2007
Мислења
600
Поени од реакции
19
Сепак има уште една работа која сеуште му фали на firefox... Посебен процес за секој таб.
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
267
Поени од реакции
82
Порано користев различни броусери за истовремено јас и брат ми да бидеме вклучени на фб и други профили, ама сега го открив profile browsing на Chrome, и го користам само него со повеќе профили.
Пробај да четуваш на Фејсбук со Мозила. Тешко е
Мноооогу е побавна од Chrome, како во вклучување на програмата така и во вчитување на страниците.
Во оваа верзија решен е проблемот со chat-от. Последните неколку подверзии правеа проблеми при отварање на два и повеќе контакта, ама повеќе тој проблем го нема.
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Член од
4 мај 2008
Мислења
45
Поени од реакции
2
Дефинитивно 3.6 е нешто друго. Браво, ми ја врати довербата кај фф. ама сепак ке треба да поработата уште на некој работи. како и да е мислам дека 4.0 пак ке биде број 1 броусер без дилеми

позз екипо :helou:
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Излезе првиот апдејт за 3.6, тоа е 3.6.2.
Поправен е еден сигурен пропуст и други мали ситници. Значи требаше цели 2 месеци за хакерите да најдат сигурносен баг. Стабилна и сигурна верзија оваа 3.6.

За споредба, Од кога е излезен Chrome 4, според Secunia досега се најдени дури 18 безбедносни пропусти. А ФФ 3.6 и Хром 4 излегоа истата недела. (поправени се и тие на хром)

За апдејт на Vista и 7, исклучете го Фајрфокс (снимете си отворени јазичиња). Пуштете го FF како Admin преку десен клик па Помош->Најди Надградби. Откако ќе се пиши дека успешно се надоградил, исклучете и пуштете си го нормално.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
403
Поени од реакции
7
Sekoja nova verzija na firefox ti izgleda deka e mnogu podobra od prethodnite i deka firefox e konecno on sto treba da bide.
no sto povkee ja koristis gledas deka ustvari e ona istoto sranje so istite problemi koi izgleda nikogas nema da bidat sredeni.
za da koristis firefox izlgeda treba na sekoi 2-3 saati da go gasis browserot i nanovo da go startuva bez nieden otvoren tab.
ma i 8gb ram da imas mislam site ke gi zafate. i ako mnogu strani so flash i javascripti se koristat, procesorot celo vreme ke go zafaka od 40-99%
abe ova epten sranje od browser izleze. pluginovi imalo. koja korist od pluginovite koga sto poveke plugino imas tolku poveke koce firefox.
i 3.7 alpha gi probav se cinese deka e sredeno ali nee. i koga ke padne pri otvaranje na odredena strana firefox, otvaras posle pak istata strana i pak paga.
ako do verzija 4 ne go sredat ja mislam site ke izbegat od ova sranje od browser.
drugite browserot pobrzo gi podobruvaat. razvojot na firefox tapka vo mesto.
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Имаш некој проблем друже? Прашувам оти навистина звучиш ко да имаш.
Да бе ми изгледа ко да е подобра, и шо. Тебе секоја нова верзија (и минорна верзија, пример 5.0.1, 5.0.2) од таму некојси друг ти изгледа ко да е подобра.

Незнам како не разбра дека целта на мислењето беше известување. Ако тоа го разбереше немаше вака да напишиш.
И што е најтажно ептен грешно си проценил. За мене секоја нова верзија не е „конечно она што треба да биде“, туку е „подобрување на она што е веќе 3 пати подобро од сите останати заедно“
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
403
Поени од реакции
7
pa dobro be izvestuvanje
pa si pisime impresii sega
mene od 3.6 najmnogu mi se dopadna toa sto koga ne nekoj link ke odberis da se otvore vo nov tab, tabot se otvara odma do tabot na stranata od kade poteknuva linkot
nesto pobrza e i toa. istite problemi. ram ne i stiga, procesorot go opteretuva posle dolgo koristenje. a i pak odvreme na vreme paga.
3.7 alpha e uste pobrza od 3.6, ali pak gi ima istite problemi.
i ne bi se slozil deka firefox e 3 pati podobar od drugite.
koristam firefox, se naviknav na interfejsot, ali me nervira mnogu. no nema so sto da go smenam bidejki se drugo e isto sranje.
mozebi najdobro ke bide da go smenam kompjuterot i internetot.
nekoj si 8 jadren procesor i 32gb ram i 100mbit internet pa da ne zabelezam koga browserot ke koce.
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Ај не зборувај така... Прво зачисти си од вируси и такви работи. Фајрфокс на пентиум 4, тие од пред 5-6 години, со 512 рам се пушта за 2 секунди. Проверено.

Фајрфокс најмногу шо ми има земено се 300 МБ рам, и тоа неколку саати бил пуштен а за тоа време се извртени едно 40-50 таба. Шо сакаш. ако поделиш фајрфокс малку троши. Реално гледано само Опера троши помалку.
Ела на хром отвори 10 таба уште тогаш цела меморија ќе ти ја собери.

А за ЦПУ искористување. Ај не треси, FF троши најмалку споредено со другите.
Еве види овде и овде.
Тука ако сакаш да продолжиш со дискусијава, кој е поарен или полош, цитирај ме во [thread=48188]оваа тема[/thread].
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.569
Поени од реакции
610
Ај не зборувај така... Прво зачисти си од вируси и такви работи. Фајрфокс на пентиум 4, тие од пред 5-6 години, со 512 рам се пушта за 2 секунди. Проверено.

Фајрфокс најмногу шо ми има земено се 300 МБ рам, и тоа неколку саати бил пуштен а за тоа време се извртени едно 40-50 таба. Шо сакаш. ако поделиш фајрфокс малку троши. Реално гледано само Опера троши помалку.
Ела на хром отвори 10 таба уште тогаш цела меморија ќе ти ја собери.

А за ЦПУ искористување. Ај не треси, FF троши најмалку споредено со другите.
Еве види овде и овде.
Тука ако сакаш да продолжиш со дискусијава, кој е поарен или полош, цитирај ме во [thread=48188]оваа тема[/thread].
Многу точни резултати.
На еден линк пишува дека Chrome троши највеќе, на друг дека Safari троши највеќе. Остај ти тие тестови, срања на интернет.
Збориме за компјутер кој се користи со минимум 10 програми инсталирано, еве да кажеме Windows XP. Пријател мој има 512MB РАМ. Знаеш колку треба да чека да му се отвори прозор на почеток? А со Chrome, нема проблеми. А да, нема ни додатоци на Firefox-от!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom