Movember

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Movember e движење и добротворна организација која основна цел е да им се помогне на одредени лица да се справат со машките болести како рак на простотата.
Симболично во месец Ноември се пуштаат мустаќи за да се охрабрат мажите кои не сакаат да зборуваат за своите проблеми со простатата да се упатат до лекар и исто така се соберат средства за помош на истите.
Колку и да изгледа шовинистички, цела оваа идеја воопшто нема таков карактер и слободно им е дозволено на жените да го направат истото и пуштат мустаќи.

Колку од форумџиите учествуваат во оваа акција?

 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Јас се немам избричено цел Ноември.
Но, не заради глупави движења како овоа, туку затоа што ме мрзи.
Зошто глупаво? Рак на простотата е доста сериозна болест.
 
A

AnFem

Гостин
Зошто глупаво? Рак на простотата е доста сериозна болест.
Е! Сепак, пуштањето мустаќи нема да ги информира мажите за болеста. Би било фино ако некој се ангажира околу делење информации за симптомите, спречувањето итн.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Е! Сепак, пуштањето мустаќи нема да ги информира мажите за болеста. Би било фино ако некој се ангажира околу делење информации за симптомите, спречувањето итн.
Генерално целта на мустаќите е да се афирмира движењето и да има повеќе донатори.
Секако дека движењето го прави тоа и помага со донациите на болните луѓе.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Се дури фармацевтските компании кои го дрмаат светот не ги пуштат во употреба најефикасните, најдокажаните, воедно најефтините лекови кои во многу испитувања се покажуваат како најдобри, со цел да се богатат на маката на народот преку енормните суми за веќе ,,докажаните" лекови , заеби мустаќи и бради.
Дотогаш прикриениов геноцид матер ебава и пустоши насекаде.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
А бе како ќе му помогни тоа јас што ќе пуштам мустаќи?
Бешиката да не му држи подолго?
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
Јас сум солидно забраден и го поддржувам Мовембер, ама кај и да е ќе спијам на улица пошто девојка ми ќе ме исфрли.Праќајте ми донации на банкарска сметка за да преживеам. :D
 
Член од
8 јуни 2007
Мислења
6.102
Поени од реакции
12.199
Бев солидно забркоен до почетокот на ноември.
Почна новиот месец, почнав да слушам Скорпионс, се избричив и низ форумиве дознав за Movember. :LOL:

Поддршка за убавата кампања, и ветувам, догодина ќе го пречекам Мовембер ко Рабиндранат Тагоре. :icon_lol:
 
M

Muranyi

Гостин
Е јбг касно пиша,али ај во знак на подршка ќе пуштам еден месец брада,еве сега таман се избричив па наредното бричење пред Нова година.И така е најнапорната работа што морам да ја правам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom