Medicinski Fakultet UKIM

Член од
26 јуни 2018
Мислења
1
Поени од реакции
0
Dragi chlenovi na forumov,

Sum makedonec, no sum roden i porasnav vo stranstvo i celokupnoto sredno obrazovanje go imam zavrsheno vo stranstvo, posebno vo edna drzava chlenka na EU. Imam golema zhelba da stanam lekar i da i pomagam na mojata zemja, i zatoa, zainteresiran sum za studiranje na medicinskiot fakultet pri UKIM.
Ako moze nekoj da mi kazhe :

1.) Treba li da polagam nekoj ispit po Biologia ili Kemija na primer za da mozham da se zapisham na fakultetov ?
2.) Uste nemam go makedonskoto drzavjanstvo, mislite li deka kje bide podobro da se zapisam kako stranec ili ,koga kje go dobijam drzavjanstvoto, kako makedonec?
3.) Bi sakal uste studentite na fakultetot da mi kazhete kako e kvalitetot na vashite studii, ako znaete i vo sporedba so medicinskite fakulteti vo stranstvo. Dali ste zadovolni od profesorite, od knigite, od laboratoriite itn ? Mislite li deka eden lekar koj studiral vo Makedonija gi ima istite znaenja i sposobnosti so eden lekar koj studiral vo koja bila zemja?

Izvinuvam se sto ja koristiv latinskata azbuka a ne nasata i vi blagodaram odnapred.
 
Член од
24 октомври 2014
Мислења
2.803
Поени од реакции
2.446
Ако си роден и пораснат во странство, зошто би доаѓал во Македонијава наша да студираш ? Иди на факултет таму од кај што си, тоне медицината во МКД. Само немој со жалопојни патриотизми од типот " Сакам да и помогнам на државата", за 15-20 илјадарки што би ги зимал ко плата.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Леле другар заврши си медицина некаде во странство, најсериозно ова ти го кажувам. Медицинскиот кај нас е станат толку крш што и да сакаш нешто да научиш, никој не се интересира да те научи.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.946
Ако си роден и пораснат во странство, зошто би доаѓал во Македонијава наша да студираш ? Иди на факултет таму од кај што си, тоне медицината во МКД. Само немој со жалопојни патриотизми од типот " Сакам да и помогнам на државата", за 15-20 илјадарки што би ги зимал ко плата.
За да заврши факултет за ситна пара и со пониски критериуми, па да се врати назад каде што е, во спротивно таму ќе потроши барем 10 пати повеќе пари и ќе си ја ака главата повеќе, тука 20% од тие пари да ги даде на професорите како мито и нема да има потреба ни да се појави на факултет.
Човек што се родил и живеел во некоја нормална земја во вукојебинава нема да издржи ни 5 месеци, особено пак да заврши 6-7 години медицина и да го дупат како практикант со месеци за 5000ки.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.258
Поени од реакции
3.608
Имај на ум дека сите ќе знаат дека си дојде од странство и ќе мислат дека си „полн ко брод“ па ќе сакаат да ти скубнат нешто иако можеби и знаеш за да положиш тие сепак ааа нее е доволно дојди пак... дур не прашаш а што треба за да не идам повеќе...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom